Poprvé v sezóně v derby úspěšné Vítkovice

08.12.2021 · Michal Samiec, foto: Lukáš Filipec
Poprvé od února 2020 a poprvé po šesti extraligových zápasech braly z derby kompletní počet bodů Vítkovice. Hosté položili základ svého vítězství v úvodní části zápasu, do jedenácté minuty vstřelili dva góly a vytvořený náskok už do konce utkání nepustili.
53.kolo, středa 8.12.2021
1:3
Třetiny: 0:2, 0:1, 1:0  Branky a nahrávky: 56. Marinčin – 4. Gewiese (Chlán, Fridrich), 11. M. Kalus (R. Bondra, Lindberg), 26. R. Bondra (M. Kalus, L. Kovář). Rozhodčí: Kubičík, Stano – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (omezená kapacita). Střely na branku: 37:17. Střely mimo: 11:6. Zblokované střely: 23:11. Hity: 21:6. Vhazování: 33:32. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (26. Kacetl) – Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Jaroměřský, Zahradníček – Martin Růžička, P. Vrána, M. Daňo – O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil – Hrňa, Marcinko, Chmielewski – Kurovský, Miloš Roman, Hrehorčák.
HC Vítkovice Ridera: Stezka – Plášil, R. Polák, Gewiese, J. Stehlík, Koch, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Marosz, Roberts Bukarts – Lednický, Chlán, Fridrich – Flick.

První třetina třetího moravskoslezského derby Ocelářům výsledkově nevyšla. Domácí hráči měli v první dvacetiminutovce častěji puk na holi v útočném pásmu a opticky více ze hry, gólově se prosazovali pouze hráči Vítkovic. Slezané nevyužili na začátku utkání své náznaky šancí po aktivitě druhé formace nebo střelu Martina Růžičky ihned po buly a první gól se tak zrodil ve čtvrté minutě na druhé straně po nahození od modré čáry. Jako střelec branky byl určen Petr Gewiese. Třinečtí byli po inkasované brance aktivnější, ale v osmé minutě neproměnil velkou šanci po přihrávce Nestrašila na slot mezi kruhy Ondřej Kovařčík. Na konci jedenácté minuty to bylo o dvě branky, po střele Radovana Bondry z mezikruží se dorážkou prosadil z hrany brankoviště Marek Kalus.

O dvě a půl minuty později byl vyloučený jediný hráč první třetiny, hostující obránce Kovář. Oceláři si vypracovali dva náznaky šance – a to po střele Doudery od modré, když dorážel před Stezkou Marcinko, a následně Kundrátkova střela ze strany, z podobné pozice, z níž se prosadil v neděli v Mladé Boleslavi. Šanci pak ještě měl v osmnácté minutě švédský útočník Lindberg, který využil Růžičkova zaváhání na modré čáře. Jeho střela z nájezdu ale těsně minula tyč Mazancovy branky. Oceláři ještě přitlačili hostující hráče před Stezkovu branku v samotném závěru první třetiny, ale z této bojovné pasáže se žádný další gól neurodil.

Po přestávce se obrázek hry příliš nezměnil. Ocelářská snaha směrem dopředu byla bezzubá. Když už domácí hráči a diváci, kterých se nemohlo sejít víc než tisíc, zvedali ruce nad hlavu, zkazila radost pravá tyč Stezkovy branky. Bylo to po aktivitě Růžičky s Daněm v útočném pásmu a následné střele Kundrátka od modré. O necelou minutu později padla třetí branka do Mazancovy sítě. Třinečtí špatně vystřídali, ve středním pásmu nebyli hosté dobře pokrytí a Radovan Bondra využil prostoru, který vznikl od modré čáry směrem do útočného pásma a svůj nájezd proměnil střelou nad levý Mazancův beton. Touto situací skončila šichta třineckého brankáře v dnešním utkání, zbytek zápasu odchytal Kacetl.

Velkou šanci snížit tříbrankové vedení měl třináct minut před koncem druhé třetiny Roman, který využil přečíslení, jež si v útočném pásmu vytvořila jeho formace, a místo přihrávky do strany na Hrehorčáka volil střelu, kterou Stezka pokryl. Hosté pak měli dvě situace, v nichž mohli své vedení navýšit. Nejprve hráli přesilovku po vyloučení Kundrátka a zhruba o čtyři minuty později ještě po trestu pro hráčskou lavici za špatné střídání. Vítkovice sehrály podstatně lépe druhou početní výhodu, ale obě skončily stejně – jako nevyužité. Jediným střelcem druhé třetiny tak zůstal přes výraznou střeleckou převahu domácích hostující Bondra.

V první desetiminutovce třetí třetiny se zrodily šance, které mohly Oceláře vrátit zpátky do hry. Po necelé minutě měl šanci po Ondřejem Kovařčíkem tečovaném pasu Kundrátka Nestrašil, ale s vyloženou šancí u Stezkovy branky nenaložil nejlépe. Následně v šesté minutě měl opět na třinecké ofenzivní straně hřiště šanci Doudera, ale ani on nevyřešil gólovou šanci ideálně. Stezka tak zůstával po dvou velkých šancích Ocelářů ve třetí třetině stále bezchybný. A když Třinečtí nevyužili ani přesilovku po vyloučení Kocha v polovině osmé minuty, vstupovali do poslední desetiminutovky Vítkovičtí jako velký favorit na všechny tři body z tohoto utkání.

Oceláři se o ofenzivní tvorbu snažili i po polovině třetí části hry, ale bez úspěchu, naopak zhruba sedm minut před třetí sirénou musel podruhé v utkání na trestnou lavici Kundrátek a Vítkovice tak měly šanci si své vedení pojistit nebo minimálně pohlídat. Ostravané ale přesilovku moc dobře nesehrali a čtyřiadvacet sekund po jejím skončení se vyloučený třinecký obránce asistencí podílel na snižující trefě domácích. Nahození Martina Marinčina od modré čáry na teč propadlo Stezkovi do branky. Když byl zhruba tři a čtvrt minuty před koncem třetí třetiny vyloučen hostující Polák, domácí dostali reálnou šanci ještě se zápasem něco udělat. Oceláři si brzy situaci ještě vylepšili odvoláním brankáře, ale strhující závěrečná pasáž odehraná prakticky bez přerušení již žádnou další branku nepřinesla.

Marek Zadina (asistent trenéra HC Oceláři Třinec): "Neměli jsme dobrý vstup do utkání. První třetinu jsme odehráli špatně. Byla to asi nejhorší třetina, kterou jsme odehráli. Inkasovali jsme dva góly a všude jsme byli jako druzí. Nebyli jsme tak důslední jako třeba v Boleslavi. Ve druhé třetině jsme špatně vystřídali a dostali jsme třetí gól. Nějaké šance jsme si vytvořili, ve třetí třetině jsme měli opticky více ze hry, ale finální fáze nebyla taková, abychom mohli skórovat."

Miloš Holaň (trenér HC Vítkovice Ridera): "Jsme šťastní za tady ty tři body, které jsme si dá se říci bojovným výkonem zasloužili. Zblokovali jsme spoustu střel, byli jsme nepříjemní a důslední. V první třetině jsme si vytvořili dobrý náskok, pojistili jsme to třetím gólem. I díky výbornému výkonu Stezky jsme to vítězství uhráli."