Poctivý výkon Ocelářů na postup v CHL nestačil

15.10.2019 · Martin Stebel
Porážka s nepříjemně hořkou pachutí křivdy kvůli skandálnímu pochybení sudích, kteří posvětili neregulérní gól domácích z ofsajdu. V závěrečném utkání základních skupin Champions Hockey League třinečtí Oceláři na ledě Lausanne příkladně bojovali, poctivě dřeli, ale postup do play-off nakonec po dramatické zápletce pod Javorový nepřivezou.
CHL6, úterý 15.10.2019
Lausanne
5:3
Vaudoise Aréna
Třetiny: 2:1, 1:1, 2:1  Branky a nahrávky: 4. Bertschy (Vermin), 14. Oejdemark (Kenins), 24. Emmerton (Jeffrey, Junland), 49. Keninš (Jeffrey, Bertschy), 60. Lindbohm – 13. Hrňa (Stránský), 26. M.Kovařčík (Galvinš), 53. Vrána Rozhodčí: Persson (Švédsko), Wiegand – Kovacs, Cattaneo (všichni Švýcarsko). Vyloučení: 8:8. Využití: 2:0. Střely na branku: 22:32. Zblokované střely: 8:18. Vhazování: 26:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3. Diváci: 4444.
HC Lausanne: Stephan (Boltshauser) – Heldner, Junland, Lindbohm, Frick, Nodari, Genazzi (A), Oejdemark, Traber – Bertschy, Jeffrey (A), Vermin – Kenins, Jooris, Herren – Moy, Emmerton, Almond – Antonietti, Froidevaux (C), Leone.
HC Oceláři Třinec: Bartošák (Kváča) – Roth, Gernát, Krajíček, Doudera, Musil, Galvinš, Zahradníček – Stránský, Vrána, Hrehorčák – Hrňa, Marcinko, Dravecký – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Kofroň, Hladonik, Adamský – Polanský.

Oceláři začali v Lausanne aktivně a od začátku se do soupeře zakousli. Do zakončení se dral Kofroň či Stránský, ale scházela větší přesnost. Domácí naopak hned úvodní možnost proměnili v gól. Akci vymyslel Vermin, kterému se ale nepovedlo vystřelit. Zbloudilý kotouč si ovšem našel Christoph Bertschy a před Bartošákem nezaváhal.

Třinecké inkasovaný gól ještě víc navnadil a brzy bylo srovnáno. Na pravém křídle nabral rychlost Stránský, z úrovně brankové čáry nahrál do jízdy Eriku Hrňovi, který střelou k tyči srovnal krok. Necelou minutu poté ovšem Lausanne znovu vedlo. Nutno dodat, že díky neregulérnímu gólu. Lotyš Keninš nahrál na modrou Victoru Oejdemarkovi, který už nahazoval kotouč několik centimetrů ze středního pásma a jeho dalekonosný pokus skončil v třinecké svatyni. Hosté mohutně protestovali, rozhodčí inkriminovanou situaci dlouho konzultovali, ale nakonec neregulérní trefu ke všeobecnému údivu s čistým svědomím posvětili.

Oejdemarkovo nahození ze středního pásma po předchozí nahrávce z útočné zóny = ofsajd. Rozhodčí však gól domácích uznal.

Zástupce české extraligy byl lepší také v úvodu druhé části, ale třineckou aktivitu otupila špatná koncentrace. Nejdříve usedl za katr Chmielewski, jenže brzy poté bylo Ocelářů na ledě pět, z čehož logicky rezultoval trest pro střídačku za příliš mnoho hráčů. Při hře třech proti pěti se hosté dlouho statečně bránili, jenže v samotném závěru přece jen inkasovali. V předbrankovém prostoru dostal hodně místa a času Cory Emmerton a z bekhendové strany zvedl puk do branky.

V čase 25:25 se českým mistrům podařila kontaktní trefa a to zásluhou krasojízdy Michala Kovařčíka. Třinecký mladík nabral na pravém křídle rychlost a pohotovým bekhendem našel naprosto precizně volné místo nad Stephanovým ramenem. Slezané už v té době na základě výsledku z Minsku věděli, že k postupu ze skupiny jim stačí bod a v dalších minutách diktovali tempo hry.

Paradoxně při oslabení mohl srovnat Vrána, krátce po něm byl po Stránského nahrávce před brankou zcela volný Hrehorčák, jenže trefil jen švýcarského veterána. Těsně před koncem třetiny se neujala ani vyložená možnost Hladonika z mezikruží, kterému načasoval optimální kotouč Michal Kovařčík. Úspěchem neskončil nájezd Marcinka, který při hře ve třech upaloval sám na brankáře, jenže trefil pouze tyčku.

Také v úvodu třetího dějství byla zcela patrná snaha o vyrovnání. Hosté dlouhé minuty drželi rivala v obranné zóně, ostřelovali Stephana ze všech stran, jenže zcela nelogicky udeřilo na druhé straně ledu. Před Bartošáka si po zbytečné ztrátě puku na obranné modré zčistajasna nabruslil Ronalds Keninš, který dlouhou forhendovou kličkou třineckého brankáře překonal.

Jiskru naděje vykřesal Petr Vrána, který si osm minut před koncem našel odražený puk od zadního hrazení a pohotově jej umístil mezi betonem a bližší tyčkou. Oceláře trefa znovu zdravě nakopla k ještě větší aktivitě, srovnat mohl a měl Ondřej Kovařčík, před kterým zívala odkrytá klec, jenže třinecký útočník nepochopitelně selhal. V hektickém závěru se na obou stranách pořádně jiskřilo, emoce hořely. Razítko na výhru Lausanne stanovila trefa finského beka Petteriho Lindbohma, který procpal puk do sítě pouhou vteřinu před závěrečnou sirénou. Do další fáze letošní CHL tak krom Lausanne postupuje také běloruský Minsk.

Účast Ocelářů v hokejové Lize mistrů také letos finančně podpořil Moravskoslezský kraj. Děkujeme!

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Jsem na svůj tým hrdý, kluci pracovali velmi tvrdě, nemám jim moc co vytknout. Domácí tým byl dnes šťastnější, dal prostě jeden gól navíc než my. To byl důvod, proč dnes uspěl."