Oceláři vyšli v Hradci naprázdno, finále pokračuje v pátek

26.04.2023 · Daniel Ježek, Foto: Stanislav Souček
Hráči s drakem na prsou měli v pátém finálovém klání druhý mečbol, ani tuto příležitost ale Třinec neproměnil v zisk čtvrtého titulu v řadě. Domácí zvítězili 3:0 a prodloužili sérii do šestého utkání. To se odehraje v pátek v třinecké WERK ARENĚ, úvodní buly bude vhozeno v 17:00.
F5, středa 26.4.2023
Mountfield HK
3:0
ČPP Aréna
Třetiny: 1:0, 1:0, 1:0  Branky a nahrávky: 1. Miškář (Werek, R. Pavlík), 37. Pilař (Okuliar, McCormack), 58. Zachar (Okuliar). Rozhodčí: Jeřábek, Pražák – Lhotský, Špůr. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 890. Střely na branku: 28:30. Zblokované střely: 14:17. Hity: 3:3. Vhazování: 26:34. Průběh utkání: 3:0.
Mountfield HK: Machovský (Kiviaho) – Jank, McCormack, Kalina, Blain, Rosandić, F. Pavlík (A) – R. Pavlík, Miškář, Werek – Perret, Lalancette, Jergl – Zachar, Kev. Klíma, Okuliar – Eberle, Lev (A), Pilař – Smoleňák (C).
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Smith, Marinčin, J. Jeřábek, Čukste, Doudera, Mar. Adámek, Kaňák – Chmielewski, Marcinko, M. Růžička (A) – Dravecký (A), M. Roman, Kurovský – Nestrašil, Voženílek, Daňo – Hudáček, Vrána (C), Hrňa.

Oceláři do pátého finálového klání vstoupili s navrátilcem do sestavy Jakubem Jeřábkem, zkušený bek ale ze střídačky sledoval hororový vstup Slezanů do zápasu. V útočné akci nejprve Marcinko netrefil přihrávku, stejný hráč pak v obranném pásmu neustál atak Patrika Miškáře, který si s nabídnutou šancí poradil a mezi Kacetlovými betony poslal Hradec do vedení. Časomíra ukrojila sedmadvacet vteřin.

Špatný vstup Třince do utkání pokračoval. Na konci druhé minuty fauloval Kurovský, domácí ale přesilovku nevyužili. V sedmé minutě pak Kacetl musel nadvakrát likvidovat nebezpečný pokus Rosandiče. V polovině třetiny pak hráči s drakem na prsou dostali výhodu přesilové hry po faulu Pilaře, Nestrašil ani Růžička ale nestříleli přesně. Zbývající čas první dvacetiminutovky větší šance nenabídla, Hradec tak do kabiny šel s hubeným náskokem.

Ten mohli Východočeši navýšit po necelých dvou minutách prostřední periody, Kacetlem vyraženou střelu Pilaře ale dezorientovaný Lev nedokázal dorazit. Podobně dopadl o pět minut později Klíma, který z první napálil jen Kacetlův beton. Oceláři následně navýšili své tempo, téměř dvě minuty mačkali soupeře v jeho obranném pásmu, hosté se ale do větší příležitosti nedostali.

Hrozili naopak domácí. Minutu po začátku druhé poloviny utkání nebezpečně pálil Eberle, Kacetl byl opět připraven. V třicáté čtvrté minutě se pak Čukste prosmýkl kolem trojice bránících hráčů, tváří v tvář Machovskému ale neuspěl. Třinec následně hrál druhou početní výhodu, ani tuto příležitost ale Slezané nevyužili. Radovali se tak domácí. Na konci sedmatřicáté minuty na útočné modré propadl Čukste, Hradec to využil pro rychlé přečíslení dvou proti jednomu, Radek Pilař pak s notnou dávkou štěstí dostal přihrávku Okuliara za Kacetlova záda.

Oceláře tak v poslední třetině čekala těžká šichta, Slezané od úvodního vhazování museli dobývat sešikovanou defenzívu Hradce. Domácí navíc hrozili z rychlých brejků. Po Hudáčkově chybě se sami na Kacetla řítili Zachar s Klímou, první jmenovaný ale situaci překombinoval a Klíma nemohl střílet. V polovině třetí části pak Lalancette nebezpečně střílel na Kacetlovo rameno, třinecký gólman se štěstím udržel kotouč před brankovou čárou.

Šest minut a sedm vteřin před koncem třetí třetiny dostali Oceláři šanci další přesilové hry, když byl faulován Smith. Třinec si v první minutě početní výhody vypracoval velký tlak, zmar v produktivitě ale nejlépe demonstrovala střela Jeřábka do odkryté branky, která skončila na tyči. Machovského nepřekonal ani Daňo, kterému na hranu brankoviště nabíjel Jeřábek.

Dvě a půl minuty před koncem to Třinec zkusil v šesti, Jeřábkovu rozehrávku ale zachytil Okuliar, který pak poslal kotouč Marku Zacharovi, ten ze středního pásma uklidnil Hradec a poslal finále do šestého duelu. Ten se odehraje v pátek v Třinci.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): „Byl to pro nás důležitý začátek zápasu, kdy se nám povedlo vstřelit branku hned v prvním střídání. Tím si myslím, že se změnil ráz utkání. Třinec musel trošičku otevřít hru. Zápas se nesl v jiném duchu než ty předešlé. Bylo to nahoru, dolů, Třinec měl velké šance, nás podržel Machy. Byl to hokej, který nám vyhovuje a máme rádi. Byl to týmový výkon s velkou obětavostí. Máme druhý bod, za to jsme rádi, ale nic ještě nekončí. Musíme se připravit na další utkání.“

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): „Do utkání jsme nevstoupili dobře. Inkasovali jsme branku, pak jsme to celý zápas tlačili před sebou. Nedokázali jsme se domácím dostat na kobylku, a to ani v přesilových hrách. Nedali jsme ani jednu branku a to rozhodlo.