Oceláři vstoupili do nového ročníku extraligy porážkou

13.09.2013 · Luboš Olszar
První utkání nového ročníku Tipsport extraligy skončilo pro Třinec neúspěchem. Liberečtí se dostali do vedení přesnou trefou mladíka Zachy už v první minutě utkání, v půli duelu vedli už dokonce 3:0 a dotáhli zápas do vítězného konce. Jedinou branku Ocelářů zaznamenal Adam Rufer.
1., pátek 13.9.2013
Liberec
1:4
Třetiny: 0:2, 1:1, 0:1  Branky a nahrávky: 38. Rufer (Růžička Marek) – 1. Zacha (Schwarz), 7. Bartek (Bulíř), 29. Bulíř TS, 54. Bartek (Filippi, Bulíř). Rozhodčí: Fraňo, Hodek – Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4097. Střely na branku: 29:27. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4.
Hrubec – Linhart, Hrabal, Galvas, Roth, Zíb, Lojek, Foltýn – Varaďa, Bonk, Růžička Martin – Adamský, Polanský, Gorškov – Rákos, Peterek, Ostřížek – Rufer, Růžička Marek, Matuš – Marosz.
Schwarz – Derner, Hunkes, Výtisk, Kolmann, Čakajík, Voráček, Čutta – Vampola, Nedvěd, Pospíšil – Víšek, Zacha, Jass – Bulíř, Filippi, Bartek – Špaček, Urban, Vlach.

První utkání nového ročníku sehráli Oceláři a Bílí Tygři na ledě třinecké Werk arény. Zápas nakonec dotáhli do vítězného konce hosté z Liberce, kteří v Třinci zvítězili v poměru 4:1.

Severočeši vlétli do zápasu raketovým stylem, již po čtyřiceti čtyřech vteřinách otevřeli skóre zápasu. O první libereckou branku se postaral mladík Pavel Zacha. Šestnáctiletý forward nahodil kotouč na Hrubce, neposedný puk nakonec doskákal až za brankovou čáru. Pro Zachu to byla premiérová branka v seniorské kategorii.

Rychlá inkasovaná branka sebrala Ocelářům rychlost. Rozehrávky domácích se nevedly dle představ, často končily špatnou finální přihrávkou. Nejlépe to dokumentuje situace ze čtvrté minuty. Polanský hledal najíždějícího Gorshkova, ten ale pouze promáchl.

To Liberečtí byli v zakončení mnohem přesnější. Sedmá minuta – druhá branka v Hrubcově svatyni. Bulíř hned po buly nahodil kotouč na Hrubce, třinecký brankář jej vyrazil jen k dotírajícímu Martinu Bartkovi, jenž bez obtíží doklepl kotouč za záda třineckého brankáře.

Oceláři se postupem času dostávali do větších příležitostí, proti jejich gólové radosti ale stál brankář Schwarz. Ten si bez obtíží poradil s vyloženými pokusy Adamského či Ostřížka. A když se v závěru úvodní periody neprosadil ani Linhart, šly oba celky do kabin za libereckého vedení 2:0.

Úvod prostřední části byl ve znamení několika přesilovek na obou stranách, žádná z nich ale nebyla zužitkována. Branky se diváci přítomní ve Werk aréně dočkali až minutu před uplynutím poloviny hrací doby. Radoval se opět tábor hostujících příznivců, radost jim přinesl Michal Bulíř. Ten se sice při prvním průniku třineckou obranou prosadit nedokázal, z trestného střílení ale propálil Hrubce.

Naději domácím hráčům na zisk prvních bodů v sezóně vykřesal mladík Adam Rufer. Ten se prosadil po nepřehledné skrumáži u Schwarzovy branky. Hostující gólman chvíli chytal bez masky, sudí ale, i přes protesty Liberce, Ruferovu trefu uznali. Ještě veseleji pro domácí barvy mohlo být v poslední minutě druhé třetiny, to by ale musel Bonk přehodit přesouvajícího se Schwarze.

Také do závěrečné dvacetiminutovky vstupovali hosté s dvoubrankovým vedením, a to si nakonec, i přes místy drtivý nápor Slezanů dokázali udržet. Více práce měl v poslední části liberecký brankář Schwarz, celkem musel ve třetí třetině zlikvidovat 14 střel. Recept na překonání hostujícího gólmana nenašli Polanský, Adamský a ani oba Růžičkové.

Kamenem úrazu Ocelářů byly především přesilové hry. Slezané v utkání hráli celkem pětkrát v početní výhodě, ani jednou se ale nedokázali prosadit. Jak se má naložit s nabídnutou přesilovkou předvedli Bílí Tygři ve čtyřiapadesáté minutě. Po krásné akci na jeden dotek do poloprázdné branky pálil Martin Bartek. Hrubec se přesouval marně.

Oceláři už v posledních minutách utkání rezignovali na snahu o případnou korekci stavu, první tři body v nové sezóně tak putují na konto Bílých Tygrů Liberec.

Jiří Kalous (Třinec): "Vývoj utkání hodně ovlivnil začátek, kdy jsme inkasovali dvě branky. Po druhé brance bylo vidět, že na nás sedla křeč. Nervozita nám se vkrádala do rukou, odskakovaly nám kotouče a vázla kombinace. Z toho pramenila malá produktivita. Liberec výborně bránil a do šanci jsme se pak ani moc nedostávali."

Pavel Hynek (Liberec): "Jsme rádi za vítězství a za tři body. Měli jsme výborný vstup do utkání. Hned z první střely jsme dali gól, potom měli dorážku a za stavu 2:0 domácí znervózněli. Dokázali jsme přečkat nejvyšší tlak domácích, který byl místy drtivý, tam nás podržel Marek Schwarz. Přidali jsme navíc třetí gól a tím jsme zápas hodně naklonili na naši stranu. V závěru jsme se soustředili hodně na defenzívu a musím pochválit týmový výkon mužstva."