Oceláři potřetí v sezóně těsně padli s Boleslaví

22.01.2021 · Dominik Stošek
Oceláři odehráli 38. kolo Tisport extraligy na ledě, v této sezóně nepříliš oblíbené, Mladé Boleslavi. V prvních dvou třetinách tahali Slezané za kratší konec a na Boleslav ztráceli hned dva góly. V třetí třetině se hráčům s drakem na hrudi sice podařilo vymazat dvoubrankové manko a vyrovnat stav na 2:2. Střelecky vyrovnané utkání ale nakonec rozhodla využitá mladoboleslavská přesilová hra, na kterou již Slezané nijak nezareagovali. Za Oceláře podruhé v letošní sezóně nastoupil junior Michal Ramik, který zápas odehrál na pozici třináctého útočníka.
38.kolo, pátek 22.1.2021
Ml. Boleslav
3:2
ŠKOENERGO Aréna
Třetiny: 0:0, 2:0, 1:2  Branky a nahrávky: 36. P. Kousal (Flynn, Ševc), 39. P. Kousal (Najman, Flynn), 49. Kotala (Jääskeläinen, Ševc) – 44. Marcinko (Martin Růžička, Hrňa), 48. Hrehorčák (Marcinko). Rozhodčí: Hodek, Lacina – Lhotský, Votrubec Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 30:30. Zblokované střely: 14:12. Hity: 9:3. Vhazování: 29:36. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2 Hráno bez diváků.
BK Mladá Boleslav: Krošelj (J. Růžička) – Hrbas, Ševc (C), Bernad, Dlapa, Šidlík, Allen, Moravec – Lunter, A. Zbořil (A), Šťastný – Jääskeläinen, Cienciala, Kotala – Flynn, Najman, P. Kousal – J. Strnad, Bičevskis, J. Stránský.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (Kacetl) – Gernát, M. Doudera, D. Musil, M. Adámek, Jaroměřský, Kundrátek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Leier, M. Kovařčík, Hrňa – Hrehorčák, Marcinko, Dravecký (A) – Kofroň, Rodewald, Kurovský – Ramik.

Bruslaři do utkání naskočili hodně aktivně a Oceláři v první pětiminutovce tahali výrazněji za kratší provaz. Štěpánek musel být již od prvních okamžiků v pozoru. Hned v první minutě se k odraženému kotouči mezi kruhy dostal Zbořil, jeho střelu mezi betony ale třinecký brankář přečetl a úspěšně proti němu zakročil svým betonem. O půlminutu posléze pálil z levého kruhu Cienciala, Štěpánek ale opět výborně přečetl celou situaci, povyjel, zmenšil střelecký úhel a střelu třineckého odchovance zachytil do svého náručí. Oceláři se ozvali na přelomu páté a šesté minuty. Nahození Adámka, ale i přečíslení dva na jednoho M. Kovařčíka a Kanaďana Leiera však ke gólu nevedlo. V 7. minutě byl za držení vyloučen Gernát a Oceláři šli tak poprvé v zápase do oslabení. Největší šanci v početní převaze domácích obstaral obránce Bernard, jenž střílel na hranici levého kruhu zápěstím, Štěpánek střelu letící do pravého horního rohu vyrazil svou vyrážečkou.

V 11. minutě dostal Gernát ve středním pásmu dobrou diagonální přihrávku od Rodewalda, s kotoučem na holi třinecký nejproduktivnější obránce povyjel až na pravý kruh, odkud však střílel přímo na hruď slovinského gólmana Krošelje. Ve 14. minutě znovu zahrozili domácí, Šťastný dobře přečetl celou situaci a svou hbitostí si nabruslil až mezi kruhy, odkud ale nepálil podle svých představ a Štěpánek jeho pokus bez větších problémů vyrazil. V 18. minutě se ještě o něco vážněji připomněli hráči s drakem na prsou, když po dobrém napadání první útočné formace pálil od modré čáry Kundrátek, v předbrankovém prostoru se nacházeli Vrána s Růžičkou, ani jeden z nich však nedokázal změnit trajektorii letícího kotouče, a tak Krošelj zasáhl bez větších komplikací.

Druhá perioda neměla ani zdaleka ve svém počátku takový průběh jako ta úvodní. Mnoho šancí viděno nebylo, i přesto, že se hrálo nahoru dolů. Ve 26. minutě finský útočník Boleslavi Jääskeläinen zahrozil střelou z ostrého úhlu. O minutu poté upaloval vstříc Štěpánkovi Flynn, ani on ale cestu za třineckého brankáře svou prudkou přízemní střelou nenašel. Oceláři se poprvé v druhé dvacetiminutovce více ozvali v 28. minutě, když pálil od útočné modré příklepem Musil, jehož rána skončila na hrudi domácího brankáře.

V polovině třetiny si slušnou šanci vypracoval M. Kovařčík, jenž nasadil jednomu z obránců Boleslavi jesličky, kotouč si ale posunul až moc daleko před sebe a nepříliš prudkou dorážkou bekhendem poslal kotouč pouze na beton Krošelje. V dalším útočném výpadu Ocelářů byl u kotouče znovu M. Kovařčík, který byl ale v rozhodující fázi diskutabilním obranným zákrokem Ševce odzbrojen. V třiadvacáté minutě Stránský z rohu kluziště vybídl ke střele z mezikruží Vránu, jenž střílel bez přípravy, avšak mimo tři tyče. V čase 35:31 se už ale skóre měnilo, když se Pavlu Kousalovi podařilo v mezikruží tečovat nahození Oscara Flynna od modré čáry přesně mezi Štěpánkovy betony. Hráči s drakem na hrudi mohli přispěchat s rychlou odpovědí. V 38. minutě totiž obdržel dobrou přihrávku od Draveckého v předbrankovém prostoru Marcinko, jeho zakončení se však nesetkalo s úspěchem, jelikož kotouč vyslaný z jeho hole orazítkoval tyčku, odrazil se na brusli Krošelje a od ní doskákal až těsně před brankovou čáru, kterou ale nepřekročil. Vracející se hráči Boleslavi kus černé gumy poté úspěšně vyhodili z tohoto prostoru.

V závěru třetiny přišla ještě jedna trefa Bruslařů, kteří po pěkné kombinaci a následné střele Pavla Kousala směřující do levé horní šibenice šli do vedení 2:0. Branku ještě musel posvětit videorozhodčí, jelikož branka padla v době, kdy branková konstrukce byla mimo své optimální postavení, podle pravidel ale byla uznána a pro Kousala se tak jednalo o druhou přesnou trefu v utkání.

Třetí třetinu Oceláři rozhodně nezahájili podle svých představ, protože hned v úvodní minutě byl za podražení vyloučen Hrehorčák a Oceláři si tak podruhé v tomto zápase zahráli v početní nevýhodě. Domácí ale ani tentokrát nepoznali úspěch v této herní situaci a přesilovou hru nevyužili. Ve 42. minutě, kdy Hrehorčák naskočil na led, přišel faul z druhé strany, když dvougólový střelec Kousal hrál nebezpečně vysokou holí. Kousal na trestné lavici nevydržel ani dvacet sekund, protože po rychlé kombinaci Hrni a Růžičky, poslal druhý zmiňovaný kotouč z první do předbrankového prostoru, kde operoval Tomáš Marcinko. Slovenský útočník posléze tečoval Růžičkovu střílenou nahrávku přesně k levé tyči Krošeljeho klece a snížil tak na 1:2.

Ve 48. minutě šli Oceláři znovu do čtyř po nedoveleném zákroku Rodewalda. Vypadalo to, že pro Oceláře to bude velmi příjemné oslabení, protože po zaváhání Flynna na modré čáře Marcinko poslal kotouč na volného Patrika Hrehorčáka, jenž v samostatném úniku nejprve orazítkoval levou tyč Krošeljeho klece, od které se kus černé gumy odrazil jen před brankovou čáru, talentovaný slovenský útočník se z následné dorážky nemýlil a srovnal stav na 2:2. Jenže necelých dvacet sekund před vypršením Rodewaldova trestu se domácím přeci jen podařilo svou třetí přesilovou hru využít a zásluhou Jakuba Kotaly, který obdržel v oblasti mezi kruhy výbornou přihrávku od Jääskeläinena a zakončoval k levé tyči Štěpánkovy branky, šli domácí znovu do vedení. Stav utkání se poté i přes další vyloučení na obou stranách neměnil, a tak utkání dospělo až do závěrečných dvou minut. Oceláři se ještě snažili v šesti hráčích v poli o vyrovnání, které však nepřišlo a hráči s drakem na prsou tak proti Bruslařům z Mladé Boleslavi v této sezóně napotřetí neuspěli.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): „Do zápasu jsme vstoupili dobře, první třetina byla v dobrém tempu, měli jsme i hodně šancí, ale bohužel to bylo bez vstřeleného gólu. Ve druhé třetině byl paradoxně lepší Třinec, ale my jsme dali dva nádherné góly. Ve třetí třetině jsme si to ještě zkomplikovali, ale bylo klíčové, že jsme dokázali hned odpovědět a pak už to byl obětavý výkon od celého týmu. Je to cenné vítězství s těžkým soupeřem."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): „První dvě třetiny jsme hráli špatně. Vůbec jsme neplnili herní plán, se kterým jsme do zápasu šli. Jediná třetí třetina snese nějaké měřítko. Srovnali jsme na 2:2, ale bohužel jsme hned inkasovali, takže veškeré momentum, které jsme v tu chvíli měli, se zbortilo."