Oceláři i počtvrté v sezóně porazili Spartu

04.02.2022 · Michal Samiec, foto: Lukáš Filipec
Třinečtí hokejisté i počtvrté v sezóně porazili hráče pražské Sparty. Poprvé v historii se jim podařilo hráče z hlavního města porazit ve všech čtyřech zápasech dlouhodobé části sezóny. A jako pokaždé v této sezóně s tímto soupeřem to byla dramatická podívaná. Oceláři o výhře rozhodli ve druhé třetině, kterou vyhráli tříbrankovým rozdílem.
49.kolo, pátek 4.2.2022
Sparta Praha
4:1
Třetiny: 0:0, 3:0, 1:1  Branky a nahrávky: 29. O. Kovařčík (A. Nestrašil, M. Doudera), 35. D. Krenželok (O. Kovařčík, Teper), 38. P. Vrána, 53. Martin Růžička (Marcinko, A. Nestrašil) – 44. Matuškin (E. Thorell). Rozhodčí: Šír, Hradil – Lederer, Gerát. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1 000 (snížená kapacita). Střely na branku: 36:22. Střely mimo: 7:11. Zblokované střely: 15:15. Hity: 8:14. Vhazování: 28:27. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – M. Adámek, M. Doudera, Zahradníček, Jaroměřský, Teper, D. Krenželok – Martin Růžička, P. Vrána, Hrehorčák – O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil – Svačina, Marcinko, Chmielewski – Dravecký, R. Szturc, D. Kofroň – Ramik.
HC Sparta Praha: Machovský (41. J. Hudáček) – Matuškin, Tomáš Dvořák, Polášek, T. Pavelka, D. Němeček, Moravčík, M. Jandus – E. Thorell, Roman Horák ml., Chlapík – Šmerha, D. Kaše, Forman – Prymula, Stoljarov, Z. Doležal – Strnad, Vitouch, Dvořáček.

Úvodní dvacetiminutovka čtvrtého vzájemného měření sil mezi třineckými a sparťanskými hráči v sezóně 2021-22 sice branku nenabídla, to ale neznamená, že nebyl k vidění zajímavý hokej. Velkou šanci otevřít v prvních minutách skóre dostali domácí hráči. Ti si svou aktivitou vybojovali dva po sobě jdoucí fauly Sparty – nejprve na začátku třetí minuty fauloval Němeček Chmielewského a o minutu a půl později ruský forvard Stoljarov zahákoval Douderu. Třinečtí však z celé tři a půl minuty dlouhé pasáže proti oslabenému soupeři, kterému dokonce půlminutu chyběli dva hráči na ledě, nedokázali vytěžit úvodní gól utkání – nejnebezpečnější situace vznikla po nahození Doudery, které se snažil za Machovského dorazit Růžička, a následně Adámkův pokus od modré čáry.

Následovala dlouhá pasáž úvodní třetiny bez přerušení. Hrál se dynamický hokej na obě strany, ale příliš mnoho vyložených šancí se nerodilo. Ve čtrnácté minutě zahrozilo na obou koncích hřiště – nejprve Doležal skrz Kacetlovo brankoviště centroval na Stoljarova a následně po individuálním nájezdu Vrány z pravé strany dorážel u pravé Machovského tyče Růžička. Dvě a půl minuty před koncem první třetiny měli šanci hosté, když vznikl nedůraz před Kacetlovou brankou, ale Dvořáček rodícího se okénka ve třinecké obraně nevyužil. Domácí ještě měli šanci otevřít skóre v samotném závěry – nejprve hrozil Růžička s Hrehorčákem a následně se Oceláři k zakončení dostali ještě poté, co se před Machovským vhazovalo necelé tři sekundy před úvodní sirénou.

Zatímco první třetina nabídla tuhý defenzivní boj s minimem šancí, druhou část hry jednoznačně na ofenzivním konci kluziště ovládli domácí hráči. V prvních minutách druhé třetiny byly k vidění šance na obou stranách – hned po sedmdesáti sekundách byl v dobré pozici na slotu Kaše, v polovině páté minuty pak neproměnil šanci z mezikruží Stoljarov. Na přelomu sedmé a osmé minuty nejprve z pravé strany najížděl na Kacetla osamocený Forman a na druhé straně Hrehorčák v situaci dva na jednoho posunul puk šikovně na Vránu, který se z předbrankového prostoru nedokázal prosadit. V polovině deváté minuty druhé třetiny se WERK ARENA dočkala konečně branky – domácí střelecké prokletí po více než 92 minutách hry odčaroval Ondřej Kovařčík, který stál na ose Nestrašilova nahození od modré a tečoval kotouč mimo Machovského dosah.

Domácí po vstřelené brance byli jako politi živou vodou a na ledě dominovali. Tato pasáž hry vyvrcholila pět a půl minuty před koncem prostřední hrací doby, kdy se nepříliš razantní střelou od levého mantinelu, kterou sparťanský brankář dobře viděl, prosadil poprvé ve třineckých barvách Daniel Krenželok. O minutu později mohlo být sníženo, záchrannou brzdu zatáhl Hrehorčák a Oceláři šli poprvé v utkání do oslabení. Sparta sehrála přesilovku dobře, šance i dobré střelecké situace měla, avšak v samotném závěru chyboval Matuškin. Jeho přihrávku od modré do strany vystihl Petr Vrána, který – ač viditelně z dlouhého pobytu v oslabení unaven – nastartoval motory a využil volného prostoru. Machovského překonal střelou z větší vzdálenosti po zemi mezi betony. Hned po vhazování se vrátil na led Hrehorčák a po dalším okénku ve sparťanského obraně najížděl na Machovského ze strany, ale minul. Druhá třetina tak nabídla tři góly v síti pražského týmu.

Sparťané do třetí třetiny vstoupili s brankářem Hudáčkem, jehož premiéra v bráně pražského týmu tak přišla dřív, než asi očekával, a s odhodláním průběh utkání ještě zvrátit. Pomohl jim k tomu na konci třetí minuty faul Růžičky a následně využitá přesilovka – po půlminutě vrátil třineckého kanonýra na led Maxim Matuškin, který tak odčinil svou hrubici před Vránovým gólem. Sparta vycítila šanci ztrátu vytvořenou ve druhé třetině ještě zvrátit. Hosté v následujících minutách měli lepší pohyb než domácí a vytvářeli si náznaky dobrých střeleckých pozic. V osmé minutě ale přišel faul Stoljarova, který předznamenal pasáž, jež definitivně rozhodla dnešní utkání.

Domácí přesilovku po vyloučení ruského útočníka sice nevyužili, vytvořili si ale drtivý tlak – sám na brankovišti byl Marcinko, po svižné střele Nestrašila z pravého kruhu do tyče už diváci na stadionu zvedali ruce nad hlavu. V závěru přesilové hry byl ale v předbrankovém prostoru faulován třinecký hráč a tři sekundy po návratu Stoljarova na led šel na sparťanskou část trestné lavice další hráč, tentokrát Dvořák. Ten tam už ale celý sto dvacet sekund nevydržel – svižnou střelou k pravé tyči se ze své kanceláře na levém kruhu trefil Martin Růžička. Spartě zbývalo osm minut na vymazání třígólového manka, v dalším průběhu ale šance počítali spíš domácí – dobré pozice pro skórování měli například Svačina či Chmielewski. V úplném závěru ještě vzplanuly emoce, ale nic dramatického se již nestalo. Bodový účet soupeřů v této sezóně – Oceláři 12, Sparta 0!

Josef Jandač (hlavní trenér HC Sparta Praha)

Utkání jsme nezvládli ve druhé třetině, ve které soupeř rozhodl, byl lepší a důraznější. První třetina z naší strany měla parametry. Třetí třetinu si soupeř pohlídal a nepouštěl nás do šancí. Zaslouženě vyhrál.

Marek Zadina (asistent trenéra HC Oceláři Třinec)

Myslím si, že jsme viděli kvalitní utkání. Víme, že Sparta má sílu dopředu a neskutečně rychlý přechod do protiútoku. Počítali jsme s tím a byli jsme na to připraveni. První třetinu nás zaskočili, ale v obranných fázích jsme nepropadávali. Jejich brejky jsme dobruslili. Druhá třetina se nám povedla, kluci hráli skvěle. Utekli jsme na 3:0. Šlo vidět, že tým chtěl vyhrát. Kluci makali, vyhráli spoustu osobních soubojů. Stane se nějaká chyba, dostali jsme gól na 3:1. Ale my jsme se zvedli na 4:1. Hokej nás všechny bavil a klukům děkujeme za jejich výkon. Chtěli vyhrát.