Nepovedená druhá dvacetiminutovka rozhodla o vítězství Sparty

17.02.2012 · Daniel Ježek
V devětačtyřicátém kole se na třineckém ledě představili hráči vedoucí Sparty. Po vyrovnané první třetině se taktovky chopili hosté, kteří třemi brankami během čtyř minut druhé periody rozhodli o svém vítězství. Třinec - Sparta 2:5.
49.kolo, pátek 17.2.2012
Sparta Praha
2:5
Třetiny: 1:2, 0:3, 1:0  Branky a nahrávky: 20. Polanský (Varaďa, Kůrka), 59. Kůrka (Varaďa, Ostřížek) - 17. Broš (Sersen, Philipp), 20. S. Treille (Foster, Y. Treille), 24. Bližňák (I. Rachůnek, Kočí), 27. Ton (Pacovský), 28. I. Rachůnek. Rozhodčí: Polák, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:10, navíc Hrabal (TRI) 10 min OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2297. Střely na branku: 43:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5, 2:5.
Vojtek (27. Hamerlík) – Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Richter, Novotný, Hudec, Bolf – Kůrka, Polanský, Varaďa – Adamský, Peterek, Hořava – Hampl, Ostřížek, Orsava – Rufer, McGregor, Květoň
Pöpperle – Kočí, Philipp, Sersen, Milam, Hanzlík, Kasík, Kučný – Rachůnek I., Broš, Tenkrát – Pacovský, Bližňák, Ton – Treille S., Foster, Treille Y. - Rachůnek T., Lapšanský, Jánský

V úvodu střetnutí byli lepším celkem domácí Oceláři. Ti si dokázali vytvořit několik gólových příležitostí, žádnou ale nedokázali využít. Na Pöpperlem si postupně vylámali zuby Adamský, Varaďa, Orsava a Zíb. Dosud neaktivní Sparta se probudila a uštědřila domácím lekci.

Psala se sedmnáctá minuta, na trestné lavici seděl třinecký Polanský. Z početní výhody lídra extraligy uběhlo pouze sedm vteřin a hosté se radovali. Nahození Sersena před Vojtkem tečoval Michal Broš. Dezorientovaný brankář Třince si nešťastně srazil puk do sítě. Oceláři se po inkasované brance vrhli do útoku, šance Varadi a Ostřížka ale zůstaly nevyslyšeny. Domácí fandové se ale přeci jen dočkali.

Svůj prohřešek před první brankou utkání odčinil Jiří Polanský. Centr první třinecké formace objel branku a propálil Pöpperleho mezi betony. Vyrovnaný stav ale nevydržel dlouho. Sparta se ještě nadechla k náporu a dvanáct vteřin před vypršením dvacáté minuty šla do vedení. U brankoviště se nejlépe zorientoval Sacha Treille, jenž přesnou střelou poslal hosty do vedení.

Do druhé periody tedy s jednobrankovým vedením vstoupila Sparta, ta navíc třemi brankami v podstatě rozhodla o přináležnosti tří bodů. Černou čtyřminutovku Ocelářů odstartovala akce druhé hostující formace. Nahození od modré se dostalo před odkrytou branku, kde kotouč do sítě dorazil Mario Bližňák. Uplynuly necelé dvě minuty a hráči z hlavního města se radovali počtvrté. Na červené čáře se k puku dostal Petr Ton. Sparťanský expres nejrve zmátl Hrabala, poté bekhendem propálil Vojtka, čímž ho vyhnal na střídačku.

Do třinecké svatyně se tak postavil Hamerlík, ani on ale neodolal hostujícímu tlaku. Po sedmačtyřiceti vteřinách strávených v brankovišti musel lovit puk ze své sítě. Kotouč se vzduchem dostal k Ivanu Rachůnkovi. Starší ze sourozenců si stáhl puk na čepel a bez problému zavěsil. Ve zbývajícím čase prostřední části byli lepší domácí, ti si vytvořili spoustu šancí. Všechny ocelářské akce ale zůstaly nevyužité. Na Pöpperleho se řítili Kůrka, Polanský nebo Adamský, ani jeden ale nepřekonal hostujícího gólmana.

Oceláři ale v poslední třetině nic nevzdávali a hostující brankou zasypali několika pokusy. V největších příležitostech byli dvakrát Kůrka, Orsava a Hampl. První dva jmenovaní nevyzráli na gólmana Pöpperleho, Hampla zase, po dělovce z mezikruží, zastavila levá tyč. Utkání se poté již jen dohrávalo, domácí v závěru kosmeticky upravili konečný stav. Na 2:5 snižoval Tomáš Kůrka, jehož branka byla poslední akcí dnešního střetnutí.

Pavel Janků (Oceláři Třinec): Po našem vyrovnání, kdy jsme se nadechli k náporu, jsme obdrželi zbytečný gól na 2:1. V úvodu druhé třetiny jsme pak po našich hrubých chybách dostali další branky, což rozhodlo. Sparta si výsledek do konce utkání zkušeně pohlídala.

Patrik Martinec (Sparta Praha): Utkání mělo dva důležité momenty. Nejprve, že jsme dokázali odpovědět na domácí vyrovnání a jít znovu do vedení. Druhým pak výborný výkon gólmana Pöpperleho, který vychytal spoustu šancí a dal nám klid.