Hutnické derby tentokrát pro Vítkovice

12.01.2019 · Martin Stebel
V pořadí třetí měření sil regionálních rivalů z Moravskoslezského kraje v aktuálním ročníku Tipsport extraligy přineslo radost hokejistům z Vítkovic. Oceláři sice na ledě tradičního soupeře po dvou třetinách vedli 2:1, ale domácí ve třetí části překlopili vývoj na svou stranu. Trefy hostů zaznamenali Martin Růžička a Milan Doudera.
34.kolo, sobota 12.1.2019
3:2
OSTRAVAR ARENA
Třetiny: 0:1, 1:1, 2:0  Branky a nahrávky: 26. Kucsera (Baláž, Šidlík), 48. Gregorc (Kucsera), 58. Dej – 13. Martin Růžička (Roberts Bukarts), 29. M. Doudera (Polanský, Adamský) Rozhodčí: Hodek, Hejduk – Gebauer, Bryška Vyloučení: 3:5 Využití: 1:0 Diváci: 9369 Střely na branku: 25:37 Střely mimo: 16:14 Zblokované střely: 16:18 Hity: 13:13 Vhazování: 33:34 Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 3:2.

HC Vítkovice Ridera: Bartošák (Dolejš) – Výtisk (A), D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Černý, Trška – Olesz (C), Lev (A), Dej – D. Květoň, O. Roman, Tybor – Kucsera, Baláž, Poletín – Schleiss, Š. Stránský, P. Zdráhal.

HC Oceláři Třinec: Hrubec (L. Daneček) – Gernát, Krajíček (C), Galvinš, D. Musil, M. Doudera, Roth, Matyáš – Hrňa, Marcinko, Martin Růžička (A) – Adamský (A), Polanský, Svačina – Roberts Bukarts, Cienciala, Dravecký – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík.

V pořadí 109. derby se od začátku neslo ve vysokém tempu. Hrálo se na obou koncích ledové plochy, ale v úvodních minutách větší možnosti zaplněné hlediště nevidělo, jelikož hra byla svázaná precizní taktikou. Hosté se snažili prosadit svižnými kombinačními akcemi, ale vítkovická obrana působila kompaktně. Do zakončení se postupně dostávali Svačina či Hrňa, ale v obou případech chybělo ve finální fázi trochu více klidu.

Ostravští se poprvé připomenuli efektním sólem Šimona Stránského, který se jako dravý úhoř dostal až před třineckou klec, jenže v rozhodujícím okamžiku poslal puk mimo tři tyče. Zcela logicky tedy zafungovalo otřepané heslo "nedáš-dostaneš". Na konci třinácté minuty David Cienciala oslovil křižnou nahrávkou Bukartse, jenž uháněl k brance. Lotyšský útočník však o kotouč přišel, nicméně jej jemně posunul do druhé vlny pro Martina Růžičku, jehož střela zápěstím si mezi Bartošákovými betony našla cestu do sítě. V první třetině byla převaha Ocelářů značná, o čemž nejlépe svědčí střelecká bilance: VIT 4 - TRI 13.

Vstup do prostředního dějství však vyšel mnohem lépe domácím. Všemu ale předcházela možnost Davida Ciencialy, který neuspěl při sólo úniku. Vítkovice byly úspěšnější a u všeho byl mladý útočník Baláž, který odvážně a bez respektu vystartoval dopředu, zpětnou nahrávkou našel na pravém kruhu Lukáše Kucseru a jeho střela proplula do Hrubcovy branky.

Po inkasované brance ale Oceláři pochopili, že pokud chtějí uspět, musí být směrem do útoku daleko aktivnější. V několika případech zavřeli svého rivala v pásmu a neustálou rotací pořádně zatápěli. Aktivní byla především formace Jiřího Polanského. Právě třinecká legenda s číslem 23 byla architektem druhé trefy. Kreativní útočník za brankou vyhrál minisouboj, duchapřítomně předložil mezi kruhy ideální kotouč a zcela neobsazený Milan Doudera pohotovou střelou do horní části klece nedal Bartošákovi sebemenší šanci na povedenou reakci.

Plynulosti hry trochu uškodily fauly a následné přesilovky, které byly k vidění v závěru druhého dějství. Hrálo se převážně před Bartošákem, ale skóre se už před odchodem do kabin nezměnilo.

Poslední část začala oboustranně opatrně, hrálo se především ve středním pásmu, k vidění bylo jen několik náznaků šancí. Rideře se povedlo vyrovnat v rámci přesilové hry. Už se zdálo, že třinečtí oslabení přežijí bez ztráty kytičky, kdy na modré nekompromisně napřáhl slovinský bek Blaž Gregorc a kotouč po jeho pumelici doputoval do sítě.

Ocelářům mohl vedení znovu vrátit Martin Růžička, jenže ve výhodné pozici pět minut před koncem minul. Krátce poté udeřilo na druhé straně. Nejprve se ještě neujala stoprocentní možnost Zdráhala, který v nájezdu z bekhendové strany trefil břevno. V čase 57:43 už ale domácí mužstvo mohlo slavit. Aktivní Jakub Lev vrátil puk mezi kruhy a poměrně krkolomným obloučkem se z prostoru mezi kruhy prosadil Rastislav Dej.

Urputná snaha Ocelářů v samotném závěru už vyrovnání nepřinesla a body tentokrát zůstaly na ledě domácích. Třinecké čeká další souboj v neděli 13.1., kdy na vlastním ledě přivítají od 17:30 hodin pražskou Spartu.

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): „První třetina byla vyrovnaná. Samozřejmě tam byly fáze, kdy nás soupeř při své ofenzivní síle přehrával, ale čisté šance jsme měli my. V takovém utkání, jako je derby, je musíme využívat. Ve druhé části jsme vyrovnali, ale potom nás Třinec zatlačil, dal branku na 1:2 a měl další situace, kdy mohl rozhodnout. Ve třetí třetině byly šance na obou stranách, ale my jsme byli šťastnější. Těší mě, že mužstvo i za nepříznivého stavu bylo trpělivé a akceptovalo danou taktiku. Kluci měli obrovskou vůli jít za vítězstvím.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Mně se to hodnotí těžce. Odehráli jsme velmi dobré utkání, ale jsme zklamaní, že si z něj odvážíme nula bodů. Cením si výkonu i nasazení svého týmu. Neproměňováním šancí jsme udrželi domácí ve hře. Vítkovice hrály trpělivě a ve třetí části otočily výsledek po chybách, které by se nám neměly stávat. Kluci se vydali.“