Hradec poražen i podruhé, rozhodl Zadina

29.11.2020 · Daniel Ježek
Podruhé v tomto týdnu se Oceláři utkali s hradeckým Mountfieldem. Po vyrovnané bitvě na východě Čech byl i duel ve WERK ARENĚ velice vyrovnaný. Slezané nicméně opět zvítězili a dostali se do čela extraligové tabulky.
22.kolo, neděle 29.11.2020
Mountfield HK
2:1
Třetiny: 1:0, 1:0, 0:1  Branky a nahrávky: 13. M. Stránský (Martin Růžička, Hrňa), 22. Zadina (Marcinko, D. Musil) – 44. F. Pavlík (V. Růžička, Smoleňák). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba - Hynek, Votrubec. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Bez diváků. Střely na branku: 21:31. Zblokované střely: 13:20. Hity: 8:6. Vhazování: 41:36. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
HC Oceláři Třinec: Kořenář – M. Doudera, Gernát (A), M. Adámek, D. Musil, Kundrátek, Jaroměřský – Martin Růžička (A), M. Kovařčík, M. Stránský – Hrňa, Marcinko, Zadina – O. Kovařčík, Jašek, Chmielewski – Dravecký (C), Roman, Hrehorčák – Kurovský.
Mountfield HK: Š. Lukeš – Nedomlel (A), Zámorský, Čáp, Hronek, Šalda, F. Pavlík (A), R. Pilař – Smoleňák (C), Cingel, Jergl – J. Sklenář, V. Růžička, Orsava – Perret, Kevin Klíma, Lev – Koukal, Kelly Klíma, R. Pavlík.

Do druhého měření sil v tomto kalendářním týdnu vstoupili o něco lépe hosté z Hradce Králové. Hráči Mountfieldu si ve druhé minutě zahráli první početní výhodu zápasu, tuto příležitost ale svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky nevyužili. Po návratu z trestné lavice se do dobré šance dostal Ondřej Kovařčík, v přečíslení tří proti jednomu ale třinecký forvard neuspěl. Následující minuty úvodního dějství nabídly vyrovnanou partii, do vyložených šancí se ale ani jeden ze soupeřů nedostal.

Ve dvanácté minutě se proti pravidlům provinil Kelly Klíma, nejlepší přesilovka soutěže pak předvedla svou sílu a otevřela gólový účet zápasu. Erik Hrňa s Martinem Růžičkou kombinací na jeden dotek dokonale vyšachovali hradeckou obranu, na brankovišti zaparkovaný Matěj Stránský pak měl jednoduchou práci. Vedení domácích následně mohl navýšit Kurovský, Lukeš ale zasáhl betonem. V samotném závěru třetiny pak mohl srovnat Kevin Klíma, Kořenář si však s tímto pokusem poradil.

Úvod prostřední dvacetiminutovky patřil domácím. Oceláře nejprve do dvoubrankového vedení poslal Filip Zadina, který mezi kruhy nejprve přelstil svého spoluhráče z Detroitu Hronka, aby následně zamířil mezi Lukešovy nohy. V pětadvacáté minutě mohl vedení domácích navýšit Hrňa, po pohledné akci ale trefil jen Lukešův beton. Později se nevedlo ani Martinovi Růžičkovi, který bekhendem pálil vedle.

Hosté se mohli do zápasu vrátit ve druhé polovině třetiny, kdy dostali možnost přesilovky čtyř proti třem a následně i pěti proti třem. Hradečtí na Kořenáře vyslali tři střely, Filip Hronek ani Vladimír Růžička ale Kořenáře nepřekonali. V závěru periody si pak Mountfield nepohlídal počet hráčů na ledové ploše, Oceláři tak třetí třetinu začali v početní výhodě.

Přesilovka se ale Ocelářům nevyvedla dle představ. Mountfield se po ubráněném oslabení dostal do útočné třetiny, vybojoval si přesilovou hru a snížil své manko. Rychlou kombinaci po vyhraném vhazování využil Filip Pavlík, který z první propálil přesunujícího se Kořenáře. Hra se po hradeckém snížení začala hodně kouskovat. Plynulost ovlivňovaly hlavně icingy Ocelářů, ani jeden ze soupeřů se nedostával do větších šancí.

Oceláři se s ubývajícím časem soustředili více na poctivou defenzívu. Častěji na kotouči tak byli hosté z Hradce, kteří se ale dlouho nemohli dostat do souvislejšího tlaku. Kořenář si i tak připsal několik povedených zákroků. Necelé čtyři minuty před koncem mohl vedení domácích navýšit Marcinko, slovenský forvard ale na Lukeše nevyzrál. Na konci padesáté osmé minuty pak Zadina nevyužil Jaškovy pobídky v přečíslení tří proti jednomu. V poslední minutě hosté zkusili hru bez brankáře. Risk v šesti ale Hradci nevyšel, Oceláři tak zapsali dvanáctou výhru ze třinácti zápasů.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Výsledek mě těší, předvedená hra ale mohla být lepší. Důležité jsou tři body, které zůstávají u nás. Vyzdvihl bych skvělý výkon Josefa Kořenáře, který nás podržel v momentech, kdy jsme to potřebovali. Oba soupeři hráli super hokej, nakonec zvítězil ten, který chtěl vítězství víc. Z důvodu zranění Petra Vrány jsme museli reagovat. Michal Kovařčík odehrál úspěšný zápas na centru první formace, jeho výkon šel postupně nahoru. Také druhý útok hrál velmi slušně, Erik Hrňa se dostal do spousty šancí, odehrál dobrý zápas. Poslední změna byla ve třetí lajně, tato formace by měla být lepší. Lukáš Jašek se musí zlepšit na buly, dnes byl v negativních číslech, proto hráli spíše v obranném pásmu. Ta formace to měla hodně těžké.“

David Kočí (Mountfield HK): „Když budu hodnotit naší hru, tak jsme měli trošičku slabší rozjezd. Možná to bylo cestou. Pak jsme se do zápasu dostali a s výkonem jsme spokojení. Nejsme ale spokojení s proměňováním šancí. Už třetí zápas po sobě jsme nedali gól ze hry pět na pět. Je pěkné, že makáme a vytváříme si šance, musíme je ale i proměňovat. Třinec má zkušený tým, který v obraně hraje disciplinovaně. U nás je problém v tom, že se málo tlačíme do branky. Obránce vystřelí od modré a my před brankou nikoho nemáme. V dnešním hokeji takhle padá spousta branek, tohle nám zatím nejde.“