Famózní vstup! Oceláři nedali Liberci šanci!

18.04.2021 · Daniel Ježek
Finále Generali Česká pojišťovna Tipsport extraligy začalo první bitvou, WERK ARENA viděla dominantní výkon domácích Ocelářů, kteří přejeli Bílé Tygry v poměru 6:2. Třinečtí nasázeli své branky v prvních dvou třetinách, 300 přítomných fanoušků tak s radostí sledovalo první finálové vítězství Třince.
F1, neděle 18.4.2021
Liberec
6:2
Třetiny: 3:0, 3:2, 0:0  Branky a nahrávky: 7. Freibergs (Martin Růžička, M. Adámek), 10. Kundrátek (M. Doudera, M. Stránský), 15. Hrňa (Freibergs, Martin Růžička), 26. Špaček (O. Kovařčík, Freibergs), 30. M. Stránský (Gernát, Martin Růžička), 36. M. Doudera (M. Kovařčík, Špaček) – 21. Birner (Gríger, Lenc), 29. A. Musil (Birner, Najman). Rozhodčí: Šír, Lacina – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 8:10, navíc Rodewald (TRI) - J. Vlach (LIB) oba 10 min OT, A. Musil (LIB) 5 + DKÚ. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Střely na branku: 30:20. Zblokované střely: 22:8. Hity: 11:13. Vhazování: 18:34. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 6:2.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Gernát, M. Doudera, M. Adámek, D. Musil, Kundrátek, Freibergs – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), M. Stránský – Rodewald, Marcinko, Hrňa – O. Kovařčík, Špaček, M. Kovařčík – Dravecký (A), Miloš Roman, Hrehorčák – Kurovský.
Bílí Tygři Liberec: Kváča (15. J. Pavelka) – Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandić, T. Hanousek, Derner, Havlín – Lenc, Gríger, Birner (A) – Bulíř, A. Musil, J. Vlach – D. Špaček, P. Jelínek (C), Najman – A. Dlouhý, Šír, Rychlovský.

Úvodní minuty prvního semifinálového duelu se nesly v opatrném duchu, oba soupeři se postupně oťukávali a oba gólmani museli řešit jen propagační pokusy. Od sedmé minuty se ale tempo zvedlo a byl k vidění atraktivní hokej. Jako první se do velké šance dostali hosté z Liberce, když Grígerův pokus Kacetl vyrazil jen před sebe, dorážky Bílých Tygrů ale na brankové čáře skvěle zastavili Vrána s Musilem. Hned v protiakci pak padla první branka finále. Martin Růžička podržel kotouč v útočné třetině, počkal na Ralfse Freibergse, lotyšský bek pak propálil Kváču pod jeho levou rukou.

Oceláři se vstřelenou brankou uklidnili, dostali do pohody a diktovali tempo hry. V úvodu desáté minuty elitní formace domácích držela kotouč v útočném pásmu, po přihrávkách Stránského a Doudery se ke střele odhodlal Tomáš Kundrátek, kotouč zapadl přesně k pravé tyči hostující branky. Liberečtí mohli následně reagovat, Bulířův pokus z otočky ale minul třineckou svatyni. Hned na to mohl skórovat Martin Růžička, akce třineckého ostrostřelce ale úspěch nepřinesla.

Ve čtrnácté minutě šli hosté poprvé do čtyř, když Knot vyhodil kotouč mimo kluziště. Třinečtí tuto výhodu zužitkovali po čtyřiceti vteřinách, když se ze své oblíbené pozice na pravém kruhu prosadil Erik Hrňa. Třetí inkasovaná branka znamenala konec brankář Kváči v tomto utkání. Do konce první třetiny ještě mohli hosté snížit, Lenc ale Kváču nepropálil, Grígerovu dorážku pak zastavila tyč třinecké klece.

Bílí Tygři se o přestávce dobře namotivovali do druhé třetiny a již po pětatřiceti vteřinách poprvé skórovali. Gríger našel u branky zcela nehlídaného Michala Birnera, ten měl jednoduchou pozici. Inkasovaná branka ale s Oceláři nezamávala, domácí hokejisté dokázali po dalších čtyřech minutách opět odskočit do tříbrankového náskoku. Michael Špaček předvedl skvělý důraz na brankovišti a natřikrát procedil kotouč mezi Pavelkovými betony. V dvacáté sedmé minutě fauloval David Musil, po vzájemné potyčce pak byli vyloučeni také Kundrátek s Vlachem. Přesilovou hru dokázali Liberečtí zužitkovat, kdy Adam Musil usměrnil puk mezi Kacetlovy betony.

Ani tento gól ale Ocelářům vítr z plachet nesebral, ve třicáté minutě totiž Matěj Stránský z levého kruhu propálil Pavelku. Hra postupně nabírala rovněž na tvrdosti, k vidění bylo mnoho dohraných situací a osobních potyček. Od jednatřicáté minuty hráli hosté svou druhou přesilovku, Lenc ale Birnerovu pobídku nevyužil. Následně se zaplnily trestné lavice na obou stranách, vyloučeno bylo v jednu chvíli hned šest hráčů. Rodewald s Vlachem svedli pěstní souboj u Kacetlovy branky, oba kohouti museli na šití. Oceláři ale z této situace vytěžili přesilovku, kterou sedm vteřin před koncem využil Milan Doudera po krásné souhře celé pětky.

V závěrečných minutách periody ještě mohli skóre upravit domácí Michael Špaček nebo Miloš Roman, za hosty pak byl hodně blízko ke vstřelení branky Adam Musil. Třinečtí ztroskotali na Pavelkovi, libereckého forvarda pak zastavila tyč Kacetlovy klece. Oceláři tak do poslední dvacetiminutovky vstupovali s čtyřbrankovým polštářem.

Ve čtyřicáté druhé minutě dostali hosté možnost početní výhody, když se technického prohřešku dopustil Marcinko. Liberečtí ale svou přesilovku nevyužili. O čtyři minuty později pak Jelínek přesekl hůl Kundrátkovi, ve výhodě jednoho muže v poli dokázal skórovat Matěj Stránský, nejlepší střelec základní části ale vsítil branku rukou, sudí proto nemohli tuto trefu uznat. Chvíli po návratu potrestaného Jelínka na trestnou usedl Birner, který hákoval Špačka. V oslabení se do největší šance paradoxně dostali hosté, Petra Jelínka ale v úniku skvěle zastavil Kacetl.

V padesáté minutě po vzájemné oťukávané s Marcinkem ujely nervy libereckému Adamu Musilovi, který za krosček a následný úder do ležícího třineckého forvarda obdržel celkem sedmadvacet trestných minut a Oceláře čekala luxusní sedmiminutová přesilovka pět na čtyři. Oceláři kontrolovali hru, do dobrých šancí se dostali Rodewald a Dravecký, skóre se ale nezměnilo. Výsledek 6:2, který v šestatřicáté minutě stanovil Milan Doudera, nakonec vydržel až do třetí sirény. Oceláři zapsali první finálové vítězství, stalo se tak po dominantním výkonu.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Jsem rád za vstup do utkání, který byl z naší strany velmi dobrý. Mělo to náboj, povedlo se nám vstřelit brzké góly. Liberec si v první třetině vytvořil šance, trefil tyč, my to ale přestáli. Ve druhé třetině se Liberec gólem dostal zpět do hry, nám se ale opět povedlo odskočit. Utkání jsme si pak pohlídali a zaslouženě zvítězili. Obránci jsou ve hře od toho, aby dobře bránili. Že nám pomohli i směrem dopředu je super. Dali jsme docela dost branek, kor na finálové utkání. Přál bych si, aby to klukům takhle padalo i v dalších zápasech.“

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): „Dnešní utkání rozhodla první třetina, ve které jsme inkasovali tři branky po našich chybách, které jsme před tím nedělali. Třinec je tak kvalitní mužstvo, které si to pak pohlídalo. Ve druhé třetině jsme se do utkání rychlým gólem vrátili, domácí ale už zápas nepustili. Opticky jsme měli malinko více ze hry v úvodní třetině, domácí ale nasypali tři branky, což bylo špatně. První gól ještě nebyl rozhodující, u druhé branky jsme ale udělali chybu a po třetím gólu už to proti Třinci bylo těžké. Věřím, že v dalším zápase budeme lepší.“