Famózní obrat dokonán: Chomutov - Oceláři 3:4!

31.01.2014 · Martin Stebel
V rámci 44. kola Tipsport extraligy Oceláři odehráli duel na ledě outsidera z Chomutova. Slezané po větší část utkání tahali za kratší konec, prohrávali už 1:3, nakonec však získali komplet bodů díky nevídanému obratu a pětiminutové gólové smršti v poslední třetině! Branky hostů postupně zaznamenali Vojtěch Polák, David Květoň, David Nosek, vítězný gól obstaral nejproduktivnější Ocelář Jiří Polanský.
44., pátek 31.1.2014
Chomutov
3:4
Třetiny: 2:1, 0:0, 1:3  Branky a nahrávky: 3. Šagát (Kubinčák, Kostúr), 5. Kubinčák (Straka), 46. Straka (Kubinčák, Šagát) – 17. Polák (Orsava, Bonk), 51. Květoň (Polák), 52. Nosek (Peterek), 56. Polanský (Adamský, Růžička) Rozhodčí: Fraňo, Souček – Jindra, Skopal Vyloučení: 5:4, navíc Krstev 10 min. OT, Trončinský 5 + OT. Využití: 1:1. Diváci: 3390 Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:4 Střely na branku: 29:43
Kostúr – Havel, Krstev, Lojek, Jass, Trefný, Stehlík, Tejnor, Šulák – Balej, Bartečko, Bomersback – Hruška, Sikora, Hřebejk – Šagát, Straka, Kubinčák – Kaše, Kämpf, Hromas
Hamerlík – Galvas, Roth, Linhart, Trončinský, Krejčí, Nosek, Zíb – Adamský, Polanský, Martin Růžička – Polák, Bonk, Orsava – Rákos, Peterek, Květoň – Hrňa, Matuš

Zápas začal v ostrém tempu. Hned od prvních sekund se drali třinečtí hokejisté před branku. Kombinaci trojice Růžička – Adamský – Polanský chybělo jen málo a Třinec mohl jít do vedení hned v první minutě. Ukázalo se ovšem, že staré pravidlo nedáš – dostaneš, stále platí.

Třinecký Vojtěch Polák byl ve druhé minutě poslán na trestnou lavici a Pirátům se podařilo první přesilovou hru hned využít. Martin Šagát si mezi kruhy bezpečně zpracoval puk a v čase 2:02 zavěsil puk do pravého horního růžku hostující branky.

Oceláři se však nepoložili na zem. O pár minut později se ukázal Jakub Orsava, který po pěkné akci trefil tyč chomutovské branky. Polák mohl dorážet do prázdné, ale v tutové šanci se mezi tři tyče netrefil. To byl opět signál pro domácí hokejisty. Ti již podruhé potrestali nevyužití třinecké šance. Josef Straka zavezl puk za třineckou bránu a zpoza ní nehrál do mezikruží, kde již stál připravený Vojtěch Kubinčák, který z první prostřelil nic netušícího Hamerlíka. Za prvních pět minut hry, tak diváci mohli vidět čtyři velké šance, dvě z toho gólové.

Zbytek třetiny se však po většinu času nesl v poklidnějším tempu. Oceláři měli ještě několik šancí, ale Piráty podržel Kostúr. Tři minuty před koncem třetiny se ovšem Třinečtí prosadili. Vojtěch Polák z blízkosti našel skulinku mezi betony chomutovského gólmana.

Druhá třetina již tolik zajímavých zážitků nepřinesla. Mírnou převahu si získali hostující hokejisté z Třince. Kostúr však po většinu času chytal spolehlivě. Na druhé straně se obdobně předvedl Hamerlík, který kryl několik pokusů Straky nebo Havla. Třinečtí se velké šance dočkali ve třiatřicáté minutě během třinecké přesilovky. Trončinský střílel na bránu a Adamský puk tečoval bruslí do levé tyče. Puk se od tyče, pro Chomutovské naštěstí, odrazil pod Kostúra, který o situaci moc nevěděl, a podjel jej. Chomutovská obrana se již postarala o zbytek a puk odklidila do bezpečí. Situaci ještě zkoumali videorozhodčí, ale puk se do branky nedostal.

A třetí třetina začala tam, kde druhá skončila. Pomalé tempo hry nenapovídalo vášnivější akci. Věci se daly do pohybu pět minut po začátku třetiny, kdy se Chomutov blýskl rychlým protiútokem. Třinecký Krejčí střílel nadvakrát od modré, ale trefil pouze Šagáta, který tak zůstal ležet na zemi. Kubinčák však pokračoval ve hře a vyslal do brejku Josefa Straku. Ten si tváří v tvář poradil povedeným bekhendovým blafákem s Hamerlíkem a navýšil chomutovské vedení.

Oceláři však přišli včas s odpovědí, dokonce dvojitou. Nejprve v padesáté první minutě předvedl David Květoň individuální akci, když si pohrál s Kostúrem, položil jej a zavěsil pod víko. Přibližně o minutu již bylo dokonce vyrovnáno. Třinec předvedl další rychlou akci, na jejímž konci stál David Nosek. Ten se ihned po buly dobře uvolnil a nikým neatakován z pravého kruhu vystřelil. Nemýlil se a vyrovnal tak skóre zápasu.

Neuplynulo ani pět minut a Třinec otočil skóre. Povedenou akci třinecké první formace zakončil Jiří Polanský. Poté co si odstavil Bartečka, si poradil i s Kostúrem a prostrčil puk mezi jeho betony a poslal tak Piráty definitivně do kolen.

V závěru zápasu rozvířil vody ještě Marek Trončinský, který se velmi nevybíravým způsobem srazil na zem Jasse. Piráti tak v závěru hráli téměř pětiminutovou přesilovku. Jejich hra však již postrádala myšlenku a ani přesila hráčů na ledě jim nepomohla. Třinec tak díky skvělému závěru slaví těsné vítězství!

Jaroslav Beck (Piráti Chomutov): "Nemáme se za co stydět, předvedli jsme slušný výkon. Chtěli jsme především zopakovat výkon z Litvínova. Věřím, že pokud budeme mít kompletní obranu, tak to snad bude lepší. Nyní tam máme spoustu nezkušených kluků, kteří chybu pod tlakem dokážou udělat. My jsme udělali vzadu pár chyb, Třinec je dokázal potrestat a otočit utkání. Neodpustím si také říci, že zrovna tak chybovali arbitři. Je špatné podat takovýto výkon, jaký předvedli a čekat na každou maličkost dostat nás dolů. Nicméně rozhodčí to nevyhrávají, vyhrávají to hráči, chyby a góly. Musíme trpělivě pokračovat dál, ale já musím celý tým pochválit."

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): "Byl to těžký zápas. Domácí bojují o život a nedali nám centimetr ledu zadarmo. Trochu jsme to tušili, ale stejně nám utekla první třetina, kdy jsme se dostali do ztráty dvou branek, ale myslím, že od druhé třetiny jsme hráli nátlakový hokej a doufali jsme, že nám to tam spadne. Naštěstí ve třetí třetině jsme ty vytvořené šance proměnili a dokonce jsme získali i vedení, které jsme se štěstím uhájili. Jsou to pro nás velmi cenné tři body."