Dynamo nevyrobilo dost energie, body zůstávají v Třinci

13.10.2018 · Michal Samiec
Den po náročném měření sil se Spartou Praha nastoupili Oceláři doma proti Pardubicím do dalšího extraligového kola. Utkání skončilo jednoznačným vítězstvím Třince v poměru 6:1, domácí tým dávkoval fanouškům dvě branky v každé třetině.
10.kolo, sobota 13.10.2018
Pardubice
6:1
Třetiny: 2:0, 2:1, 2:0  Branky a nahrávky: 10. Polanský (Gernát, Svačina), 17. Roberts Bukarts (Martynek, Krajíček), 23. M. Kovařčík (Krajíček, O. Kovařčík), 30. Gernát (Marcinko, Roberts Bukarts), 46. Adamský (Polanský), 49. Galviņš (Svačina, Polanský) – 36. Bubela. Rozhodčí: Hribik, M. Sýkora – Ganger, V. Hanzlík. Vyloučení: 5:2, navíc Skokan (Pardubice) 5 min. a do konce. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 763. Střely na branku: 29:14. Střely mimo: 11:12. Zblokované střely: 9:8. Hity: 7:7. Vhazování: 35:24. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 6:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, Gernát, D. Musil, Galviņš, M. Adámek, M. Doudera – Martynek, Marcinko, Roberts Bukarts – Chmielewski, Werek, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala – Hrňa.
HC Dynamo Pardubice: Kacetl (30. Klouček) – Wishart, Miromanov, Holland, D. Kolář, Voženílek, Šindl – S. Treille, Marosz, Vondráček – Mandát, Bubela, Skokan – Perret, Poulíček, P. Sýkora – Dušek, Pochobradský, Kratochvil.

Úvodní hrací doba druhého extraligového utkání, které Oceláři sehráli ve dvou dnech, příliš hokejové krásy nepobrala, přesto byl k vidění jeden moc okulahodící okamžik, aspoň z pohledu třineckých fanoušků. Ale předtím se udály ještě jiné věci – fanoušci ve Werk areně na nějaké vzrušení čekali až do konce čtvrté minuty, kdy náznak šance měl před brankovištěm operující Dravecký. Hosté měli své příležitosti až v minutě osmé – to dvakrát z předbrankového prostoru střílel Sýkora a zejména jeho druhá střela by byla pro třineckou branku velmi nebezpečná, kdyby měla její trajektorie lepší parametry. V desáté minutě přes chumel hráčů pálil Martynek. Diváci slyšeli cinknutí tyče, ale rozhodčí se šli ještě poradit s videem, jestli to náhodou nebyla vnitřní část konstrukce.

Nebyla, a tak gól padl až zhruba o půl minuty později. Přesilovou hru využil z předbrankového prostoru z dorážky Jiří Polanský a svým 207. gólem se přiblížil úplnému čelu tabulky střelců třinecké extraligové historie. V minutě patnácté mohl vedení Třineckých navýšit Werek. Po přiťuknutí Draveckého najížděl na Kacetla od modré čáry, ale pardubický brankář byl úspěšnější. V polovině sedmnácté minuty přišel onen krásný okamžik, který potěšil třinecké příznivce. Puk putoval po ose Krajíček – Martynek velmi rychle na hůl Robertse Bukartse, jenž volejem z první z pravého kruhu prostřelil nebohého gólmana Dynama. Hosté se mohli dostat do hry v samotném závěru třetiny, kdy nejprve šel ven Werek a následně Martynek a Pardubice měly 38 sekund hry proti třem. Svěřenci trenéra Holaně se k ničemu nedostali, a tak bylo vedení Ocelářů po první dvacetiminutovce dvougólové.

Druhé dějství začalo tlakem Pardubic, které ještě dohrávaly početní převahu z konce první třetiny. Oceláři se z něj ale oklepali celkem rychle, na konci třetí minuty si sjel na přesnou křížnou přihrávku od Krajíčka od modré čáry Michal Kovařčík a překonal Kacetla potřetí. Pak si několik dobrých pozic vytvořili hosté – nejprve Skokan nebezpečně tečoval z hrany brankoviště střelu od modré, pak pálil z první Miromanov. Pardubice branku ze svých šancí nedaly, a tak udeřilo opět pod třineckým kotlem, kde chytal Kacetl a deset sekund před vypršením poloviny normální hrací doby taky svoji šichtu ukončil. Poslední situací, jíž se zúčastnil, byl gól Martina Gernáta. Slovenský bek ve třineckých službách za něj protlačil Marcinkův pokus, který se k němu odrazil od zadního mantinelu.

Kaňkou na druhé třetiny byla srážka Treilleho s Chmielewskim, po které třinecký forvard zůstal otřesený ve středním pásmu. Rozhodčí francouzského reprezentanta v hostujících barvách neshledali vinným žádného přestupku, třinecký útočník naštěstí ve hře pokračoval. Zhruba čtyři minuty před koncem třetiny hosté snížili na rozdíl tří branek. Volného puku se v mezikruží zmocnil Miloš Bubela a svižnou ránou zápěstím ho poslal za Hrubce. Do konce třetiny mohl ještě do lepší pozice dostat hosty Vondráček, ale puk po jeho střele prolétl těsně vedle pravé tyče. Na druhé straně měli výborné pozice Doudera a následně Cienciala, ale ani oni nepřidali další čárku na účet svého týmu.

Vývoj v závěrečné části hry zlomila nedisciplinovanost hráčů Dynama. Nejprve byl vyloučen Miromanov a o 92 sekund později ještě nová posila Pardubických Skokan, jehož sekání rozhodčí vyhodnotili jako natolik závažné, že si zasloužilo pětiminutový trest. Oceláři sice nedali gól v krátké dvojnásobné početní převaze, ale ve zbytku dlouhé pasáže proti čtyřem soupeřům se trefili dvakrát. Nejprve buldozer Polanský zpoza branky našel na brankovišti stojícího Martina Adamského, který vymetl pavučiny v Kloučkově brance. Třinečtí si v přesilové hře užívali ofenzivních hrátek, ale jednou ztratili puk a Mandátova střela při akci Pardubic dvou na jednoho orazila spojnici tyčí Hrubcovy branky. Tři minuty po Adamského gólu napřáhl na vrcholu levého kruhu Guntis Galviņš a i jeho rána napnula síť v pardubické brance. Pro lotyšského legionáře to byl první gól za slezský mančaft. I Dynamo mělo ještě před koncem dlouhou pasáž proti oslabenému soupeři. Dvakrát v krátké době po sobě byl vyloučen obránce Adámek a zejména druhá početní výhoda Pardubic byla velmi nebezpečná, hosté strávili v útočném pásmu dost času, ale ke korigující brance se nepropracovali. Poslední dva extraligové zápasy Třince s Pardubicemi tak skončily souhrnným skóre 14:2 pro Oceláře.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Pět sedm minut nám trvalo, než jsme se rozjeli. Pardubice měly v úvodu nějaké šance, chodily do nás. Uklidnili jsme se po prvním a druhém gólu, kluci si začali věřit a začali hrát velmi dobře. Pomohli jsme se přesilovkami, ze kterých jsme dali tři góly. Věděli jsme, že Pardubice mají problémy v obraně, tak jsme chtěli hrát aktivní hokej a to se nám od poloviny první třetiny dařilo. Jsme rádi za tři body, které nám včera (se Spartou Praha) utekly. Ale musím pochválit kluky, že oba zápasy zvládli ve vysokém tempu a hráli v nich velmi dobře."

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): "Máme problémy se sestavou, vypadává nám jeden hráč za druhým a proti kvalitě Třince to dnes nestačilo na úspěch. I když hráčům toho nemůžu moc vytknout. Ti, co nastoupili bojovali a hráli na hranici svých možností. Možná mě mrzí, že jsme nevyužili žádnou přesilovku, ale to je i vlivem hráčů, kteří hrají oslabení za Třinec. Pár šancí jsme si v nich vytvořili, ale nevedlo to ke gólu. Čtrnáct střel je strašně nízká produktivita útočníků a znovu opakuji, že v té sestavě, v jaké jsme přijeli, to na kvalitu Třince nestačilo."