Druhý finálový bod! V prodloužení rozhodl Voženílek

19.04.2023 · Daniel Ježek, Foto: Mountfield HK
Velice vyrovnaná byla druhá bitva finále o Masarykův pohár. Oceláři se v první třetině dostali trefou Martina Růžičky do vedení, Hradec ale v prostřední dvacetiminutovce srovnal. Duel rozhodlo až prodloužení, ve kterém Oceláři sice nebyli lepší, po skvělé akci ale Daniel Voženílek přisoudil Slezanům druhý finálový bod. Série pokračuje o víkendu zápasy ve WERK ARENĚ.
F2, středa 19.4.2023
Mountfield HK
1:2p
ČPP Aréna
Třetiny: 0:1, 1:0, 0:0 - 0:1  Branky a nahrávky: 23. Jergl (Okuliar, Kev. Klíma) – 9. M. Růžička (Voženílek, Nestrašil), 71. Voženílek (Chmielewski, Daňo). Rozhodčí: Šír, Stano – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 890 (vyprodáno). Střely na branku: 30:23. Zblokované střely: 25:16. Hity: 12:4. Vhazování: 30:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Stav série: 0:2.
Mountfield HK: Machovský (Kiviaho) – McCormack, Gaspar, Blain (A), Kalina, F. Pavlík (A), Rosandić, Marcel – Eberle, Miškář, Zachar – Jergl, Lalancette, Perret – Werek, Kev. Klíma, Okuliar – Smoleňák (C), Pilař, R. Pavlík.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Marinčin, Smith, Čukste, J. Jeřábek, Mar. Adámek, Doudera, Kaňák – M. Růžička (A), Marcinko, Chmielewski – Kurovský, M. Roman, Dravecký (A) – Daňo, Voženílek, Nestrašil – Hrňa, Vrána (C), Svačina.

Oba soupeři vstoupili do druhého finálového klání s identickými sestavami, jako v prvním zápase, Oceláři chtěli na svou stranu přidat druhý úspěch, Hradec usiloval o srovnání finálového skóre. Mountfield vstoupil do utkání velmi dobře, v prvních osmi minutách se prakticky hrálo na jednu branku, hosté pouze bránili.

Do dobrých šancí se za domácí ve třetí minutě dostal Eberle, o dvě minuty později pak Zachar, Kacetl ale i nadále prokazoval svou kvalitu. Na konci deváté minuty vyslal Třinec na studeného Machovského první střelecký pokus a hned z toho byla branka. A jednalo se o rekordní zápis. Martin Růžička v předbrankovém prostoru využil Nestrašilovy přihrávky zpoza branky a střelou do horního růžku zapsal 60. trefu v play off. Nejproduktivnější Ocelář se osamostatnil na druhém místě historické tebulky střelců ve vyřazovací fázi, na prvního Ujčíka Růžičkovi schází dvě trefy.

Hned vzápětí navíc mohli Slezané jít do dvoubrankového vedení, Kurovského individuální akci však chyběl kousíček, Machovský zastavil kotouč pod svým tělem. Ve dvanácté minutě se pak přihlásil opět Hradec, Rosandič se prokličkoval třineckou obranou, na Kacetla ale nevyzrál. V závěru třetiny pak ještě mohl Adámkova přiťuknutí využít Voženílek, při Machovském ale stálo i kousek štěstí.

I druhá dvacetiminutovka začala aktivitou domácích, Hradec si po faulu Daňa zahrál rychlou přesilovku, tu navíc dokázal využít. Střela Aleše Jergla se Kacetlovi schovala u bránícího protihráče, třinecký gólman na kotouč nedosáhl. Zaplněná ČPP aréna pak viděla šance na obou stranách. Smoleňák mohl rychle otočit skóre na hradeckou stranu, Kacetl se ale zaskvěl. Na druhé straně pak Machovského po Kurovského teči zachránila branková konstrukce.

V devětadvacáté minutě mohl Martin Růžička přidat svůj druhý zásah, z mezikruží ale třinecký ostrostřelec pálil jen těsně do Machovského lapačky. Minutu po uplynutí poloviny utkání si pak hosté zahráli první přesilovou hru, po Jeřábkově chytrém nahození byli velice blízko ke gólu Nestrašil s Marcinkem, domácí ale odolali. A když v sedmatřicáté minutě neprostřelil McCormack Kacetla, šlo se do závěrečná části za vyrovnaného stavu.

Pět minut po úvodním vhazování třetí třetiny fauloval Svačina, třinecká defenzíva v čele s Ondřejem Kacetlem ale zafungovala na jedničku a Hradec si větší šanci nepřipravil. Další minuty třetiny byly velmi opatrné na obou stranách, nikdo nechtěl udělat chybu. Na větší šanci se tak čekalo do čtyřiapadesáté minuty, na svědomí ji měl Chmielewski, Machovský ale s vypětím všech sil kotouč vyrazil mimo svou branku.

V další minutě mohl udeřit domácí Perret, Kacetl si ale jeho obkroužení branky a následnou rychlou střelu pohlídal. 6 890 diváků v hradecké aréně do vypršení šedesáté minuty další branku nevidělo, poprvé ve finále se tak šlo do prodloužení.

Úvodní minuty nastaveného času připomínaly spíše šachovou partii, pak se ale do tlaku dostali domácí a Oceláři se museli bránit. Mountfield byl velmi aktivní, dostal se do velkých příležitosté, McCormack ani Rosandič ale skvělého Kacetla nepřekonali. A tak udeřili Oceláři. Celou akci zahájil Daniel Voženílek, urostlý útočník nakonec celý zápas i ukončil. Daňovu střelu vyrazil Machovský pouze nad sebe, Chmielewski pak skvěle zabojoval na brankovišti a Daniel Voženílek doklepával kotouč do odkryté branky.

Oceláři si tak na své konto připsali druhou finálovou výhru a do WERK ARENY se vrací s vedením 2:0. Třetí finále je na programu v sobotu 22.4. od 17:00.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): „Byl to vyrovnaný bojovný zápas. Kromě pěti minut po brance, kterou jsme inkasovali v první třetině, kdy jsme vypadli ze systému, a Třinec tam měl dvě, možná tři gólové šance, kde nás podržel Machy, si myslím, že hráči odvedli kvalitní práci, byl to dobrý výkon. Taky je musím pochválit, není jim co vytknout. Byli trpěliví, zodpovědní. V prodloužení jsme měli více sil, vytvořili jsme si spoustu šancí. Bohužel jsme udělali jednu chybičku a Třinec nás potrestal. Nebereme nic, zápas nám ale ukázal, že tým má obrovskou vůli a charakter. Věřím, že se z toho znovu oklepeme, do Třince pojedeme s hlavou nahoře a s pozitivní náladou.“

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): „V šedesáti minutách to bylo vyrovnané utkání s šancemi na obou stranách. V prodloužení jsme se párkrát dostali pod drtivý tlak domácích, bohudík jsme to přečkali. Dvakrát jsme se dostali šance, tu druhou jsme proměnili. Máme druhý bod, hráči zasluhují poděkování a gratulaci. Dan Voženílek je, jako každý jiný z jednadvaceti hráčů, kteří jsou v zápase, je velice platný.“