Čtvrtý neúspěch v řadě, Oceláři podlehli Leksandu 1:3

04.09.2021 · Dominik Stošek
Čtvrtý zápas, čtvrtá porážka. Ocelářům se letos v Lize mistrů nedaří. Odvetné utkání proti Leksandu přineslo vyrovnaný souboj do poloviny utkání, pak přišly tři branky švédského celku, na které Oceláři reagovali pouze brankou Michala Kovařčíka v samotném závěru zápasu, a tak bohužel ani letos do vyřazovacích bojů této soutěže nenahlédnou.
4.kolo, sobota 4.9.2021
Leksands
1:3
Werk Arena
Třetiny: 0:0, 0:1, 1:2  Branky a nahrávky: 56. M. Kovařčík (Nestrašil) – 33. Zackrisson (Heineman), 44. Lundqvist (Kloos, Ruohomaa), 50. Veronneau (Caito) Rozhodčí: Hradil, Kika – Hynek, Lederer Vyloučení: 4:3 Využití: 1:1 V oslabení: 0:0 Střely na branku: 18:36 Zblokované střely: 9:23 Hity: 13:7 Vhazování: 27:27 Průběh utkání: 0:3, 1:3. Počet diváků: 1535
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Musil, Kundrátek, Marinčin, Doudera, Jaroměřský, Adámek, Matyáš – Nestrašil, Vrána, Růžička – Kofroň, Marcinko, Hrňa – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrehorčák, Roman, Dravecký.
Leksands IF: Kaskisuo (Brage) – Själin, Caito, Lundqvist, Ahnelöv, Berg, Noren, Bichsel – Kloos, Ruohomaa, Lang – Rosen, Zackrisson, Ashton – Veronneau, Aman, Heineman – Kandergard, Karlsson, Knuts – Forsberg.

Úvodní okamžiky první dvaceminutovky se nesly ve vysokém tempu, hra se přelévala ze strany na stranu, k vidění však mnoho zajímavých šancí nebylo. V prvních třech minutách se hrálo hlavně před švédskou brankou, pak ale přišel protiútok ze strany Leksandu a ve čtvrté minutě byla k vidění první větší šance zápasu. Útočník Forsberg pálil z pravého kruhu příklepem a Kacetl musel zasahovat svými betony.

Hráči Leksandu, zejména v polovině úvodního dějství, hrozili nebezpečným napadáním, kterým Ocelářům komplikovali rozehrávku a kotouč se tak pohyboval spíše v obranném pásmu Třince. I přesto, že se švédský celek dostal k pár střelám, tak pro Kacetla nebyla ani jedna z nich nijak ohrožující a žádný kotouč za svá záda nepustil. Ve třinácté minutě fauloval krosčekem v útočném pásmu Kundrátek a Leksand tak dostal jedinečnou příležitost otevřít skóre. Krom jedovatého pokusu Ashtona od levého hrazení však hráči Leksandu nic světoborného nepředvedli a hráči s drakem na prsou své první oslabení v poklidu ubránili. O necelé dvě minuty potom, co se na led vrátil Kundrátek, přispěchali s první větší šancí utkání také Oceláři. Hrehorčák, po vybojování puku na útočné modré, na levém kruhu nasadil jesličky jednomu z beků Leksandu a vybídl ke střele Romana, jehož svižné bekhendové zakončení skončilo pouze na betonech Kaskisua. V téže minutě se provinil krosčekem Kandergard, a tak i Třinec měl možnost sehrát svou první přesilovou hru v tomto utkání. Ani Oceláři ale úspěšní nebyli, tlak v útočné třetině si sice vytvořili, naopak mnoho slibných palebných pozic už nikoli a po nepřesných střelách Doudery a Michala Kovařčíka tak skóre zůstávalo stále bezbrankové.

Na řadu přišla druhá perioda a v ní počáteční aktivita hostů. Hned ve dvaadvacáté minutě pálil z voleje ihned po vhazování z levého kruhu z mezikruží Ashton, jehož ránu vykopl špičkou svého betonu Kacetl. Ve čtyřiadvacáté minutě vyslal střelu zápěstím na hranici pravého kruhu Kundrátek, jeho rána směřovala k levé tyči Kaskisuovy tyče, švédský brankář však v poklidu zasáhl svou lapačkou. O minutu posléze si na ose útočného pásma Ocelářů vyměnili kotouč Marcinko s Hrňou, druhý zmiňovaný mohl v bezprostřední blízkosti střílet, v rozhodující fázi ale promáchl a nakonec z celé akce nic nebylo. Osmadvacátá minuta přinesla další velkou šancí Ocelářů a znovu u ní bylo duo Hrňa-Marcinko. Pro tentokrát se ale role prohodily a po přihrávce z útočné modré mohl zakončovat v těsné blízkosti před Kaskisuem Marcinko, který se před finského gólmana natlačil podél levého mantinelu a zakončoval mezi jeho betony. Kaskisuo je však včas sklepl k sobě a kus černé gumy za brankovou čáru nepustil.

Potom, co se zápas překlopil do své druhé poloviny, putoval na trestnou lavici Doudera za vysokou hůl a ten tak nabídl Leksandu druhou přesilovou hru. Švédský tým ve své početní převaze strávil většinu času před Kacetlem, mnoho střelecký pokusů si ale nevypracoval, a tak ani druhá přesilová hra v utkání využita nebyla. Tento fakt ale nemusel hráče Leksandu vůbec mrzet, protože krátce potom, co Doudera naskočil na led, otevřel skóre kapitán Patrick Zackrisson, jenž dorážel téměř z nulového úhlu střelu Heinemana z mezikruží přesně za záda přesouvajícího se Kacetla. Oceláři mohli odpovědět ve své přesilové hře po faulu Norena, hráči s drakem na prsou však svou přesilovku nesehráli podle svých představ a finský brankář byl téměř bez práce. V závěru prostředního dějství na Kaskisua nevyzráli po svých střeleckých pokusech ani Jaroměřský s Marcinkem, a tak oba týmy odešly do kabin za stavu 0:1 z pohledu Třince.

Vstup do třetí třetiny měli lepší hráči Leksandu, kteří už od prvních chvil potvrzovali, že hrají ve velké pohodě. Tlak v útočné třetině byl enormní a Leksand byl za svou aktivitu také po zásluze odměněn, když v čase 43:22 propálil Kacetla střelou k pravé tyči od modré čáry Alexander Lundqvist. Třinecký brankář měl zakrytý výhled a kotouč mu přeletěl nad jeho vyrážečkou až do sítě. V devětačtyřicáté minutě usedl na trestnou lavici za podrážení Doudera a Leksand trestal. V čase 49:47 totiž tečoval střelu Matta Caita ve skrumáži v oblasti mezi kruhy po dlouhé kombinaci Max Veronneau a poslal Leksand už do třígólového trháku.

Ve čtyřiapadesáté minutě nastřelil levou tyčku Kaskisuovy klece svou střelou od modré Adámek a následně se provinil nedovoleným zákrokem Noren. Ocelářům se druhá přesilová hra podařila sehrát už podstatně lépe a hráči s drakem na prsou se tak dočkali snížení. Kaskisuo si nepohlídal vyražený kotouč po střele Doudery, ten se dostal až na hůl Andreje Nestrašila, který zachoval klidnou hlavu a přihrál kotouč na pravý kruh, kde zcela osamocen operoval Michal Kovařčík, pro něhož už nebyl problém poslat kus černé gumy mezi tři tyče. V závěru celého utkání to Oceláři ještě zkusili v šesti hráčích v poli, Leksand si však poslední vteřiny třetí periody pohlídal, klub z pod Javorového k ničemu nepustil a dvoubrankový náskok si bez problémů udržel.

Marek Zadina (asistent trenéra HC Oceláři Třinec): „První třetiny hrajeme dobře, proti Fribourgu byla skvělá ta první třetina, dnes taky do momentu, než jsme dostali gól si myslím, že jsme byli vyrovnaní. Pak se soupeř uklidnil a začal hrát svoji hru. Na ty druhé třetiny se budeme muset zaměřit a dát si na to pozor. Je potřeba hrát celých šedesát minut, a ne pouze dvacet. Přáli jsme si, abychom jinak vstoupili a odehráli tu Ligu mistrů. Musíme uznat, že týmy, se kterými jsme hráli měli velkou kvalitu a byli silní. Chtěli jsme postoupit ze skupiny, ale nepovedlo se. Nám začíná liga za týden, musíme se na ni připravit, budeme se soustředit na sto procent. Chceme ji úspěšně zahájit.“