Bodová série stále pokračuje, Oceláři podlehli Hradci v nájezdech

09.10.2016 · Martin Stebel
Ani v rámci jedenáctého kola Tipsport extraligy neodešli Oceláři z ledu bez bodového zisku. Na kluzišti hradeckého Mountfieldu dokázali v klasické hrací době i po nastavení remízovat. Bonusový bod však v dlouhé a dramatické sérii individuálních nájezdů nakonec získali Východočeši. Za hosty se v základním časovém limitu postupně prosadili Tomáš Linhart a Vladimír Dravecký.
11.kolo, neděle 9.10.2016
Mountfield HK
3:2sn
Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1 - 0:0  Branky a nahrávky: 4. Džerinš (Šimánek, Jarůšek), 44. Jarůšek (Šimánek, Džerinš), rozh. nájezd Jarůšek – 25. Linhart (Martin Růžička), 49. Dravecký (M. Doudera, Hrabal) Rozhodčí: Hodek, Svoboda – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:6. Využití: bez využití. Střely na branku: 31:25. Zblokované střely: 5:16. Hity: 14:9. Vhazování: 35:46. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2. Diváci: 5014. Nejlepší hráči: Richard Jarůšek - Vladimír Dravecký.
Mountfield HK: Rybár – Pláněk, Newton, Štajnoch, Gregorc, Pavlas, Dietz, Čáp – Jarůšek, Džerinš, Šimánek – Bednář (C), Kukumberg, Dej – Köhler, Potulny, T. Knotek – Pavlík, Nedvídek, Kopta.
HC Oceláři Třinec: Hamerlík – Roth, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek, L. Galvas, Jank, L. Doudera – Martin Růžička, Marosz, Petružálek – Dravecký, Kreps, Rákos – Irgl (C), Polanský, Adamský – Hrňa, M. Kovařčík, Jašek.

Do první velké šance zápasu se dostal po dvou minutách Adamský, který se prosmýkl mezi beky Lvů a kličkou do bekhendu překonal Rybára. Puk ale minul pravou tyč královéhradecké svatyně o několik centimetrů. Zahřmělo tak na druhé straně, kde Šimánek dokázal obětavým skokem nahrát Andrisi Džerinšovi, jenž nečekanou ranou mezi betony překvapil Hamerlíka.

Po nevybíravém zákroku Adamského na Šimánka hrál Mountfield přesilovku, ve které zvládl vstřelit branku. Ta však nemohla být uznána, jelikož poslední, kdo zasáhl kotouč, byl Bedřich Köhler a jeho rukavice. S tvrdým projektilem od modré, jenž vyslal Roth, si na druhé straně poradil Rybár svým betonem.

Tři minuty před první sirénou se dostal do velké šance Martin Růžička, ale jeho forhendový blafák skončil stejně jako Rothův pokus. V samotném závěru první části hráli Oceláři přesilovku pět na tři, ve které pevně sevřeli hokejisty Lvů. Přesto díky několika dobrým zákrokům hradeckého brankáře, a obětavosti hráčů na ledě, si Východočeši odnesli do kabin nejtěsnější možný náskok.

Do druhé třetiny vstoupil lépe Třinec. Růžička získal puk za svatyní Rybára, poslal kotouč mezi kruhy, kam si sjel Tomáš Linhart a bekhendovou střelou srovnal stav zápasu na 1:1. Mountfield rychlá trefa nesložila, naopak znovu zaútočil a docílil gólu, jenž však nemohl být uznán pro posunutou branku Ocelářů.

Následně získali převahu svěřenci Vladimíra Kýhose. Rákos dostal přihrávku na modrou čáru, odkud vyslal tvrdý projektil, který zastavil až gólman Lvů. Na druhé straně unikli do přečíslení dvou na jednoho Šimánek a Jarůšek, jenže druhý jmenovaný, po přihrávce bývalého kapitána Hradce, mířil vysoko nad.

V závěru periody se tlačili vpřed Východočeši. Potulny mohl tečovat černou pryž do nechráněné svatyně Hamerlíka, ale jeho pokus skončil na skle za klecí Slezanů. A když se do klaksonu oznamujícího konec této fáze klání neprosadil nikdo další, šlo se do poslední třetiny za nerozhodného stavu.

Na začátku třetí části souboje šel Hradec znovu do vedení, Džerinš zachytil kotouč na útočné modré, poslal jej k mantinelu Šimánkovi, který naznačil střelu a následně přihrál na druhou stranu Richardu Jarůškovi, jenž si přehodil puk na forhend a poslal ho do poloprázdné svatyně Ocelářů – 2:1.

Třinec ale nesložil zbraně. Milan Doudera poslal dlouhou kolmou přihrávku až k Vladimíru Draveckému. Ten zakončil samostatný únik střelou mezi betony, které Rybár nestihl včas sklapnout, a bylo znovu srovnáno – 2:2. I nadále se hrál svižný hokej, který byl bohatý na brankové příležitosti i tvrdé souboje, díky čemuž se diváci skvěle bavili.

Konec základní hrací doby byl neméně atraktivní než předchozí průběh duelu. Po Štajnochově nahození na svatyni Ocelářů vypadl Hamerlíkovi puk. Chvilku ležel volný v brankovišti, ale dříve než útočníci Mountfieldu se k němu dostali zadáci Slezanů a odklidili jej do bezpečí. Před sirénou ještě došlo k několika střetům i šancím, ale rozhodující branka nepadla, pročež začalo prodloužení ve třech hráčích na obou stranách.

V prodloužení měli první šanci Lvi, ale Gregorcova rána z vrcholku kruhů mířila nad. Druhá půlka nastavení byla v režii Třineckých, kteří motali obranu Východočechů v jejím pásmu. Gól však z tlaku nevytěžili. Trestná střílení byla dlouho v režii Jaroslava Bednáře a Zbyňka Irgla, když nejprve oba proměnili své první pokusy, ale pak již úspěšní nebyli. Nakonec vzal odpovědnost na svá bedra Richard Jarůšek a kličkou do forhendu zápas rozhodl.

Václav Sýkora (Mountfield HK): Z naší strany to byl kvalitní výkon. Chtěli jsme být aktivní a do zápasu jsme vstoupili dobře, dostali jsme se do vedení, což nás povzbudilo. Ve druhé třetině jsme se trošku stáhli a jedním z důvodů bylo i to, že jsme dost času hráli v oslabení. Hlavně ve třech proti pěti jsme se ale ubránili, což bylo strašně důležité. Proti týmu jako Třinec s tak kvalitními útočníky to byl podle mě rozhodující moment zápasu, hosté nám dali šanci na to, abychom bodovali. V prodloužení byl Třinec lepší, tam nás zachránila i tyčka, a v nájezdech jsme rozhodli. Jsme rádi, že se nám to podařilo už podruhé. Chtěl bych mužstvo pochválit za výkon, dva body proti Třinci pro nás mají obrovskou cenu a velice si jich vážíme.

René Mucha (HC Oceláři Třinec): Odehráli jsme tady dobré utkání. Inkasovali jsme sice první gól, ale myslím, že po zbytek času jsme byli trošku aktivnějším týmem. Řekl bych, že rozhodly dvě věci. Jednak naše neproměněná přesilovka pět na tři a pak prodloužení, ve kterém jsme byli aktivnější a mohli jsme získat bonusový bod. V nájezdech byl soupeř úspěšnější, takže mu gratuluju k vítězství. Každopádně si myslím, že náš tým podal stoprocentní výkon, bohužel to bylo jenom za bod. Ale je dobře, že stále bodujeme, jsme za to hrozně rádi.