Zpět na vítězné straně! Třinečtí vynulovali Hradec

24.11.2020 · Michal Samiec
Po nešťastném utkání v Pardubicích se třinečtí hráči dokázali rychle oklepat a opět zvítězit! V Hradci Králové nedovolili domácím ani jednu gólovou radost, sami udeřili třikrát a berou další tři body do extraligové tabulky. Oceláři potvrdili, že se jim v poslední době na Mountfield daří – v posledních pěti zápasech dali Hradečtí Třinci jediný gól ze hry!
9.kolo, úterý 24.11.2020
Mountfield HK
0:3
Třetiny: 0:1, 0:0, 0:2  Branky a nahrávky: 15. Martin Růžička (P. Vrána, M. Stránský), 48. M. Stránský (Martin Růžička), 60. Marcinko (Jaroměřský, Kundrátek). Rozhodčí: Hejduk, Pilný – Lučan, Kis. Vyloučení: 12:9. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Bez diváků. Střely na branku: 20:31. Střely mimo: 11:4. Zblokované střely: 13:11. Hity: 14:3. Vhazování: 36:28. Průběh utkání: 0:3.
Mountfield HK: Š. Lukeš – Zámorský, Nedomlel, Hronek, Čáp, F. Pavlík, Šalda, R. Pilař – Kelly Klíma, Cingeľ, Smoleňák – Orsava, Vladimír Růžička, Sklenář – Kevin Klíma, Lev, Perret – Jergl, Koukal, R. Pavlík.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek – D. Musil, M. Doudera, Kundrátek, Jaroměřský, M. Adámek, Zahradníček – Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský – F. Zadina, Marcinko, Chmielewski – O. Kovařčík, Jašek, M. Kovařčík – Hrehorčák, Miloš Roman, Dravecký – Kurovský.

Trenérský štáb Ocelářů udělal před prvním ze dvou utkání s Hradcem Králové v tomto týdnu pár změn oproti nedělnímu utkání v Pardubicích. V obraně nahradili Adámek se Zahradníčkem dvojici Gernát, Galviņš a z útočných řad se v zápise o utkání neobjevil Erik Hrňa, který tak na své jubilejní utkání ve třineckých barvách bude muset počkat minimálně do pátku. Extraligovou premiéru za Oceláře si připsal Kurovský. První šance na ledě královéhradeckého zimáku byly k vidění v přesilovkách. Po vyloučení Vrány režíroval domácí převahu Růžička Vladimír, ale ani Orsava, ani Filip Pavlík hostujícího brankáře Štěpánka nepřekonali. Na druhé straně po vyloučení Koukala dirigoval hostující hru v přesilovce Růžička Martin, ale jeho křížnou přihrávku skrz brankoviště nevyužil Vrána. Na konci osmé minuty byl vyloučen Orsava o tři sekundy později třinecký Růžička a o další necelou minutu nato Musil. Domácí Mountfield ale početní výhodu čtyř proti třem nevyužil. Gól padl až v patnácté minutě, když skrz střední pásmo vyslal do samostatného nájezdu Vrána Martina Růžičku a ten úspěšně vymíchal Lukeše v domácí brance. Hosté pak odolali i v dalších dvou oslabeních – přes velmi slabou disciplínu tak Oceláři první třetinu vyhráli jedna nula.

Druhá třetina se změnila doslova ve festival vyloučení. Rozhodčí Hejduk s Pilným rozdali osm menších trestů. Jak si na disciplínu mohli naříkat v první třetině Třinečtí, ve druhé části hry to byli spíše domácí trenéři, kdo musel být nespokojený s kázní svých svěřenců. Oceláři hned na začátku třetiny dostali možnost hrát bez čtyř sekund dvě minuty pět na tři, neprosadili se však. Podobně dopadly další přesilovky po vyloučení Cingeľa, Lva a Kevina Klímy. Hostující hráči se snažili o aktivitu, střelbu, ale početní výhody jim tentokrát k odskočení ve skóre nepomohly. Naopak jeden z vyloučených, konkrétně Lev, po návratu z trestné unikl do samostatného nájezdu, ale Štěpánka nepřekonal. Na druhé straně se přidal se čtyřmi trestnými minutami na konci třetiny Kurovský. V početní výhodě Mountfieldu byl se svou aktivitou viditelný Vladimír Růžička, vyloženou šanci ale měli hosté. V oslabení ujel Miloš Roman, jeho zakončení si Štěpán Lukeš pokryl. Půlminutu před koncem třetiny celkově patnáctý menší trest v utkání nechal do zápisu o utkání zanést Kelly Klíma, do třetí části hry tak hosté vstupovali v početní výhodě.

Ocelářům, kteří patří v extralize na čelo tabulky dle využití přesilovek, dnes v Hradci Králové nebylo přáno v početní převaze přáno. A to dostávali další a další možnosti hrát proti oslabenému soupeři. Po vyloučení Kellyho Klímy šel na trestnou lavici Orsava. A nic – Třinečtí si tedy museli pomoci ve vyváženém stavu dle počtu hráčů na ledě. Nádhernou individuální akcí to vzal na sebe nejlepší střelec Ocelářů Matěj Stránský, který prokličkoval s pukem až do branky a připsal si dvanáctý gól v sezóně. Třinečtí hráči pak nevyužili ještě i další početní výhody, ale trápit je to nakonec nemuselo. V klíčovém momentu totiž ubránili oslabení, které domácí umocnili odvoláním brankáře a již při klasické power play posunul puk do prázdné královéhradecké branky z vlastní třetiny Tomáš Marcinko. Třinec po gólové přestřelce v Pardubicích o dva dny později a o pár kilometrů vedle v Hradci Králové dokázal odehrát nulový zápas vzadu a připsat si do tabulky další cenné tři body!

David Kočí (Mountfield HK): „Mentálně jsme byli na utkání dobře připravení a chtěli jsme navázat na výkony z minula. Je ale těžké hrát zápas a dostat se do něj, když polovinu strávíme na trestné lavici. Já si snad ani nepamatuju žádné momenty ze hry pět na pět, buď jsme měli oslabení my, nebo zase Třinec. Byl to těžký zápas a těžko se hodnotí.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Po nezdaru v Pardubicích a promarněného vedení, které jsme v Pardubicích měli, jsme dnes hráli solidní zápas. Bylo to hodně vyrovnané, rozkouskované vyloučeními, které mohly rozhodnout. Dnes to bylo o jedné brance, byť ten konečný výsledek je větší. Domácí hráli velmi slušně, průběh zápasu byl velmi vyrovnaný. Nám pomohl první gól, solidně jsme hráli v oslabení. V přesilovce 5 na 3 jsme si sice nepomohli další brankou, ale bez vážnější šance, krom přesilových her, jsme domácím nedali žádnou příležitost. A když už ano, tak nás podržel Kuba Štěpánek. Určitě se nám pojede domů lépe než po Pardubicích.“