Znovu chyběl kousíček: Oceláři padli v Belfastu po nájezdech

11.09.2022 · Adam Sušovský
Třinečtí Oceláři vezou ze Severního Irska pouze bod, na ledě tvrdě hrajícího Belfastu sice v závěru utkání sahali po velkém obratu, nakonec ale padli v deváté sérii samostatných nájezdů. V tabulce skupiny H zůstává Třinec třetí, ale šance na postup do play off Champions Hockey League před říjnovým dvojzápasem proti Davosu stále žije.
4.kolo, neděle 11.9.2022
Belfast
3:2sn
The SSE Arena
Třetiny: 1:0, 1:0, 0:2 - 1:0  Branky a nahrávky: 10. Cullen (Owre), 30. Conway (Butcher, Cooper), rozhodující sn. Cooper – 51. Vrána (Růžička, Roman), 58. Marcinko (Čukste, Chmielewski). Rozhodčí: Schukies (GER), Dalton (GBR) – Rodger (GBR), Fraley (GBR).. Vyloučení: 3:5, navíc Ruopp 5+DKU. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 102. Střely na branku: 21:27. Průběh utkání: 2:0, 2:2 - 3:2.
Jones – Raine (A), Ruopp, Foley, Bast, Cullen, Baum – Cooper (A), Lake, Gilbert – Butcher, Conway, Goodwin (C) – Angeli, Owre, McAuley – Soy, Long (TS).
Kacet – Marinčin, Doudera, Zahradníček, Čukste, Ročák, Jeřábek, Zeleňák – Růžička (A) (TS), Vrána (C), Roman – Svačina, Hudáček, Daňo – Voženílek, Marcinko, Chmielewski – Kurovský, Dravecký (A), Hrehorčák – Lyszczarczyk. Trenér: Moták.

Šance na postup ze základní skupiny letošního ročníku Champions Hockey League stále žije, Oceláři ji dokonce nadále mají ve svých rukou a nemusejí se spoléhat na výsledky ostatních. A to i přesto, že z ledu Belfastu nakonec odešli jako poražení.

Oceláři, které přímo v Severním Irsku hnalo dopředu zhruba sto padesát třineckých fanoušků, se dlouho těžce srovnávali s velmi tvrdě a na hraně hrajícím soupeřem a nakonec museli v závěrečných minutách znovu dotahovat dvoubrankovou ztrátu. Přesto v Belfastu sahali také po třech bodech, chyběl jen kousíček.

Utkání zahájily dvě minuty ticha za zesnulou královnu Alžbětu II. a velmi svižný nástup domácích, kteří ve výborné kulise vlétli na české šampiony naprosto bez respektu. A jejich počáteční převahu v desáté minutě využil Will Cullen, který procedil od modré čáry puk mezi Kacetlovými betony.

Oceláři se do tempa nedostali ani na začátku druhé třetiny, kdy jim nedisciplinovaný soupeř nabídl takřka dvouminutovou přesilovku pět na tři. V ní ovšem pálil nebezpečně jen Voženílek a po návratu vyloučených na led mohl Belfast do dvoubrankového vedení, jenže Conway zakončil přečíslení dva na jednoho pouze střelou do betonu brankáře.

Zatímco Ocelářům přesilové hry nevycházely, Belfast v ní trestal. Ve 30. minutě, skoro přesně v polovině utkání, propálil Kacetla z levého kruhu Scott Conway. Třinecký gólman po kontaktu na brankovišti se soupeřem sice upadl, ale ani po přezkoumání na videu rozhodčí nenašli důvod branku neuznat.

Opravdový nástup třineckého favorita se tak konal až v závěrečné dvacetiminutovce, kterou Oceláři herně naprosto ovládli a málem ještě v základní hrací době strhli vítězství na svou stranu. O snížení na 1:2 se postaral v 51. minutě kapitán Petr Vrána, která krásně zavěsil puk nad ramenem brankáře pod horní tyč. A když v 58. minutě z dorážky srovnal na 2:2 Tomáš Marcinko, byl soupeř na chvíli na kolenou. Tím spíš, když o pár vteřin později Butcher nevybíravým způsobem sestřelil unikajícího Daňa a dostal pětiminutový trest. Právě v dlouhé přesilovce měli Oceláři největší příležitosti zápas urvat pro sebe, jenže ještě v základní hrací době ve dvou skvělých střeleckých pozicích neuspěl Růžička a v prodloužení nejprve Marinčin trefil tyčku a po něm nedokázal puk za beton brankáře z brankoviště zasunout Voženílek.

O vítězi utkání tak rozhodly až samostatné nájezdy a v nich velké drama, které rozhodla až devátá série. V ní procedil kotouč za Kacetla Mark Cooper a aréna v Belfastu explodovala nadšením.

Oceláři ztrácejí v tabulce na vedoucí Davos čtyři a na druhou Skellefteu tři body, v říjnu je čeká dvojzápas se švýcarským soupeřem. K postupu do play off potřebují bez ohledu na ostatní výsledky vybojovat pět bodů.

Účast Ocelářů v Lize mistrů byla podpořena z dotace Moravskoslezského kraje, ze které byla spolufinancována přeprava hráčů k venkovním utkáním.