Z Olomouce bez bodů

01.02.2019 · Daniel Ježek
Oceláři v jednačtyřicátém kole zavítali do Olomouce, v hanácké metropoli se však hráčům s drakem na prsou nevedlo dle představ a všechny tři body získali domácí hokejisté. Dvě trefy Slezanů obstarali Martin Růžička a Vladimír Svačina.
41.kolo, pátek 1.2.2019
5:2
Zimní stadion Olomouc
Třetiny: 1:1, 2:1, 2:0  Branky a nahrávky: 3. V. Tomeček (Handl), 29. Skladaný (J. Galvas, Mráz), 40. J. Galvas, 55. Irgl (TS), 56. Jergl (J. Knotek) – 9. Martin Růžička (TS), 27. Svačina (Gernát, Chmielewski). Rozhodčí: Lacina, Obadal – Bryška, Hlavatý. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 691. Střely na branku: 32:34. Zblokované střely: 7:8. Hity: 7:3. Vhazování: 29:28. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2.
HC Olomouc: Konrád – Vyrůbalík (C), Jaroměřský, Ondrušek (A), J. Galvas, Švrček, Rutar – Ostřížek, J. Knotek (A), Jergl – Burian, Strapáč, Irgl – Laš, Skladaný, Mráz – Holec, Handl, V. Tomeček.
HC Oceláři Třinec: Kantor– M. Doudera, Roth, Gernát, Matyáš, Galvinš, D. Musil, M. Adámek – Werek (C), Marcinko, Hrňa (A) – Dravecký, P. Vrána (A), Martin Růžička – M. Kovařčík, Polanský, O. Kovařčík – Chmielewski, Hladonik, Svačina.

Do utkání jednačtyřicátého kola lépe vstoupili hráči domácí Olomouce. Hanáci se ve třetí minutě po vyhraném vhazování přesnou střelou Vojtěcha Tomečka dostali do vedení. V následujících minutách mohli náskok Olomouce navýšit Holec, Tomeček nebo Handl, ani jeden ale proti Kantorovi neuspěl. V deváté minutě nejprve Ondřej Kovařčík neproměnil dobrou pobídku Polanského, za třicet vteřin pak byl v úniku faulován Hrňa, nařízené trestné střílení bekhendovým blafákem proměnil Martin Růžička.

Domácí si mohli vzít vedení zpět v početní výhodě z jedenácté minuty, obrana Ocelářů ale fungovala velmi dobře a Olomoucké do žádných šancí nepustila. Ve čtrnácté minutě dobrou souhru Vránovy formace nevyužil zakončující Dravecký, v minutě následující pak Holec v nájezdu netrefil branku. Hosté poté bez úhony přežili tlak Olomouce v předbrankovém prostoru, kdy Kantor zlikvidoval pokusy Strapáče a Irgla, na druhé straně pak Werek svou tečí těsně minul Konrádovu branku.

Hráči s drakem na hrudi započali prostřední dvacetiminutovku v přesilové hře, tu ale hosté nezužitkovali. O něco nadějněji vypadala pozdější kombinace Vrány s Růžičkou, Konrád se ale nachytat nenechal. Skóre se tak měnilo až v dvacáté sedmé minutě. Martin Gernát si z pozice beka sjel až za domácí branku, odkud přesně přihrál nehlídanému Vladimíru Svačinovi, který z bezprostřední blízkosti propálil bezmocného brankáře domácích.

Vedení ale Ocelářům vydrželo jen něco přes dvě minuty, František Skladaný totiž dorážkou Galvasovy střely našel místečko mezi Kantorovými betony. Následující vyrovnaná pasáž nabídla několik slibných šancí na obou stranách, domácí Ostřížek, Jergl či Handl, nebo hostující Polanský a Galvinš své příležitosti nevyužili. V závěru periody si Kohouti zahráli druhou přesilovku, kterou přesnou bekhendovou střelou využil Jakub Galvas.

Slezané tak do poslední periody vstupovali s jednobrankovým mankem, Třinečtí se ale dlouho nemohli dostat do blízkosti Konrádovy klece. Ve čtyřicáté páté minutě střelou z levé strany neuspěl Werek, za další dvě minuty si pak Konrád poradil s ataky Chmielewského, Matyáše a Galvinš. Od osmačtyřicáté minuty se do šancí dostávali také domácí. Irgl pálil z mezikruží, Knotek zase z vrcholu kruhu pro vhazování a Vyrůbalík od modré. Všechny pokusy Olomouce spolehlivě zneškodnil gólman Pavel Kantor.

Oceláři následně stále marně dobývali olomoucké území, nadějně vypadající pokus Gernáta skončil v Konrádově výstroji. Utkání se ve prospěch domácích definitivně přechýlilo během třiceti vteřin mezi minutami s pořadovými čísly padesát pět a padesát šest. Mráz byl nejprve v úniku faulován Gernátem, nařízené trestné střílení nekompromisně proměnil Zbyněk Irgl. V další akci pak Aleš Jergl přebruslil bránícího Douderu a střelou s hokejkou mezi svými nohami popáté rozvlnil třineckou síť.

V padesáté sedmé minutě sudí Švrčkovi odpískali hození hole, své druhé trestné střílení v utkání ale Martin Růžička nevyužil. Olomoučtí si ve zbývajících minutách hlídali své vedení a po skončení duelu se mohli radovat ze zisku tří bodů.

Jan Tomajko (HC Olomouc): "Dnes jsme oproti předešlým zápasům lépe začali. Hráči si věřili. Musíme hráče pochválit, předvedli dobrý výkon. Dnes jsme byli, myslím, trošku lepší. Před repre pauzou je to pro nás vzpruha, Třinec má výborné výsledky a lepší postavení v tabulce. Hokej, co předvádí je pěkný. Pro nás jsou tři body důležité i pro naše sebevědomí."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Myslím, že první polovinu zápasu jsme se drželi našeho plánu. Hráli jsme tak, jak jsme chtěli až do nějaké 30. minuty. Vyrovnali jsme, dostali jsme se do vedení. Bohužel jsme tam pak na modré čáře ztratili kotouč a soupeř šel do protiútoku. Dostali jsme gól na 2:2. Po dvou třetinách jsme prohrávali, samozřejmě jsme tlačili do útoku a chtěli jsme srovnat, z čehož pramenily naše chyby. Olomouc se ve třetí třetině dostala na koně a zápas dohrávala v euforii. Hráli úplně jednoduše a my jsme to jen vyhazovali ven. Pak už bylo těžké dostat se do zápasu."