Vítězství v těsném utkání s Energií a upevnění prvního místa

15.01.2019 · Michal Samiec
Oceláři přidali do své letošní bodové sbírky další dva body. V těsném dohrávaném utkání s karlovarskou Energií rozhodl o vítězství Třince Marcinko až ve třetí nastavené minutě. Domácí tak porazili Karlovy Vary poosmé za sebou a posílili svou pozici v čele extraligové tabulky.
29.kolo, úterý 15.1.2019
Karlovy Vary
4:3p
Třetiny: 2:1, 1:2, 0:0 - 1:0  Branky a nahrávky: 8. Polanský (Roth, Roberts Bukarts), 16. Svačina (Adamský, Gernát), 27. Roth, 63. Marcinko (Roth) – 13. Kohout, 30. Flek (Gríger, T. Rachůnek), 38. Stloukal (Lapšanský, Roman Vlach). Rozhodčí: Mrkva, Pražák – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 6:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 151. Střely na branku: 31:27. Střely mimo: 16:9. Zblokované střely: 10:14. Hity: 6:6. Vhazování: 35:43. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, Gernát, D. Musil, Galviņš, Roth, M. Doudera – Hrňa, Marcinko, Roberts Bukarts – Martin Růžička, Cienciala, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski – Hladonik.
HC Energie Karlovy Vary: Jan Bednář – Plutnar, Šenkeřík, Šafář, Kozák, M. Rohan, Podlipnik, Kovačevič – T. Rachůnek, Balán, Gorčík – Stloukal, Roman Vlach, Lapšanský – T. Mikúš, Skuhravý, Kohout – Beránek, Gríger, Flek.

Úvodní šanci dohrávky 29. kola mezi Oceláři a karlovarskou Energií, která se hrála v náhradním termínu kvůli účasti třineckých hokejistů na prosincovém Spenglerově poháru, měl ve třetí minutě hostující Flek. Ten ujel třinecké obraně po levém křídle, ale bekhendovou kličku mu přečetl brankář Hrubec. Na druhé straně o malý moment později kontroval střelou do tyče Růžička. Na rozmezí páté a šesté minuty předvedl dlouhý souvislý tlak Polanského útok, gól z toho sice nebyl, ale Třinečtí vytěžili první přesilovku v zápase. A v té už mladý, teprve šestnáctiletý brankář Jan Bednář poprvé inkasoval. Jiří Polanský z levé strany chtěl křížně hledat Adamského, ale puk se k němu vrátil od bránícího hráče hostí a poté již zkušený třinecký forvard neměl problém bekhendem poslat puk do sítě. Domácí třiadvacítka se touto svou 209. brankou v barvách Třince dotáhl do čela historických tabulek střelců třineckého klubu. Na druhé straně zápis do kronik zaznamenal brankář Bednář, který nastoupil od první minuty v brance Energie a stal se tak jedním z nejmladších debutantů mezi gólmany v historii české nejvyšší hokejové soutěže.

Navýšit vedení Třince mohl ve dvanácté minutě Gernát, který se z pozice obránce prokličkoval až do předbrankového prostoru, ale tuto situaci brankář Bednář vystál. Na druhé straně udeřilo doslova z čistého nebe. Třinečtí obránci nevyřešili ideálně předávku kotouče za Hrubcovou brankou, tam ukořistil puk Martin Kohout, vyjel před Hrubce a zavěsil. Oceláři si vedení zpět vzali za necelé tři minuty. Gernát poslal puk na Adamského, jehož střelu z první od modré lehce lízl na hraně brankoviště operující Vladimír Svačina a donutil bezmocného Bednáře podruhé kapitulovat. Velkou šanci měl v devatenácté minutě agilní Flek, ale jeho pokus z pravé strany vytěsnil Hrubec betony. A když gólem neskončila ani akce tří Ocelářů na dva hráče Energie v závěrečných sekundách první třetiny při hře čtyř proti čtyřem, přenesli si Třinečtí do druhé třetiny jednobrankový náskok.

První vážnější příležitost druhé části hry přinesl nájezd dvou na jednoho, Hrňa našel ideálně na levém křídle Gernáta, ale ten trefil pouze tyč. Na konci sedmé minuty byl signalizován trest pro Ciencialu, hosté měli výhodu, zpoza Hrubcovy branky hledal kolegu v mezikruží Rachůnek. Jeho spoluhráč však promáchl a puk zapadl až do odkryté karlovarské branky. Kuriózní a nepříliš často viděný gól byl připsán Vladimíru Rothovi. V následující přesilovce po vyloučení třineckého útočníka hosté nic nevymysleli, ale Cienciala jim dal šanci na reparát. Ihned po návratu totiž znova fauloval, dokonce dostal čtyřminutový trest a početní převaha hostů pokračovala. Po padesáti sekundách využil početní převahu Jakub Flek, který zakončil střelou z první z mezikruží rychlý ťukes hostujících hráčů.

Protože se jednalo o dvojnásobný menší trest, Cienciala zůstal na trestné lavici a pokračovala početní převaha Karlovarských. Ti mačkali téměř celé dvě minuty Oceláře před jejich brankářem, ale druhý gól nedali. Hned devatenáct sekund po Ciencialově návratu fauloval tentokrát Musil a hosté tak dostali další šanci pokračovat proti oslabenému soupeři. Gól nevstřelili, i když po Flekově nastavení hole v mezikruží nebylo od branky daleko. Domácí přestáli téměř souvislých osm minut v oslabení s jedním inkasovaným gólem, ale následně se nemohli dostat do tempa a toho Karlovy Vary využily dvě a půl minuty před druhou sirénou. Po zmatku před Hrubcovým brankovištěm se dostal puk před odkrytou branku k Petru Stloukalovi a ten jej zametl do sítě. Skóre tak po čtyřiceti minutách bylo vyrovnané.

Třetí část hry začala mírně zvýšenou aktivitou domácích, ale hosté si dobře hlídali nebezpečné prostory a Třinečtí se k ničemu nedostali. Naopak po dvou minutách se provinil faulem Polanský a byla na světě další přesilovka Varů. Ty ji sehráli dobře, především v její druhé polovině měly výrazný tlak, ale ke gólu to nevedlo. V dalším průběhu třetí třetiny byli diváci ve Werk areně svědky neproduktivní snahy domácích hokejistů dostat se alespoň do nějakých šancí a na druhé straně aktivního hokeje Karlovarských, kteří se ocitli velmi blízko úspěšnému výsledku v utkání. Z vyrovnaného, ale neproduktivního průběhu třetí třetiny vystoupily až poslední dvě minuty, kdy se Třinečtí dvakrát dostali blízko vedoucímu gólu. Závar před brankou Energie nevyužili ke skórování ani David Cienciala, ani Aron Chmielewski. První jmenovaný měl následně velkou šanci o pár chvil později, když pálil z mezikruží. Zápas dospěl za vyrovnaného stavu do prodloužení.

Prodloužení nakonec trvalo něco přes dvě minuty. K vidění byly dvě velké šance. Nejprve po nedorozumění třineckých hráčů v útočném pásmu unikl obránce Šenkeřík, ale brankář Hrubec byl úspěšnější. Na druhé straně vyřešili ideálně přečíslení dvou na jednoho Tomáš Marcinko s obráncem Rothem. Marcinko dal na svého kolegu, který mu ihned puk vrátil do ideální střelecké pozice, ze které se třinecká pětašedesátka nemýlila. Oceláři porazili karlovarskou Energii i potřetí v sezóně a celkově poosmé v řadě!

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Podle nás rozhodla už první třetina, kdy jsme byli celou dobu lepším týmem, byli jsme hodně aktivní v útočném pásmu a vypracovali si spoustu šancí, jenže jsme jich dost nedali a tušili jsme, že když soupeře nezlomíme dalšími góly, tak to bude s houževnatými Vary náročné, což se potvrdilo. Oni mají velmi bruslivý mančaft, rvou se o každý puk, nic nevypustí. Nám vzala hodně sil ta oslabení ve druhé části, tam se situace obrátila, soupeř měl tlak, neboť ho druhý gól nastartoval. Kluci, kteří hrají oslabení, byli přetížení, ti další, kteří oslabení nehrají, zase nebyli v tempu a to nás zásadně poznamenalo i do poslední třetiny. Vyhodilo nás to z role. Musím zmínit, že jsme ve čtyřech dnech odehráli tři zápasy, takže pochvala mužstvu, že to nevzdalo, pořád bojovalo a nakonec jsme rádi aspoň za ty dva bodíky. Co se týká mladého gólmana Bednáře, něco tam chytil, ale nás trápí koncovka dlouhodobě, musíme ty šance začít proměňovat, zklidnit se a přidat na důrazu. Situace s našimi gólmany vypadá tak, že podle dohody se Petr Kváča vrací do Budějovic a nám se zase z hostování vrací Peter Hamerlík z Pardubic."

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): "Domácí měli lepší vstup do utkání, byli aktivnější a vytvářeli si šance. My jsme jen s maximální obětavostí dokázali ubránit. I tak si myslím, že jsme mohli třetinu uhrát lépe, třeba 1:1. Velká pochvala klukům, jak zvládli druhou třetinu, kdy jsme měli skvělý pohyb a dokázali dostat Třinec pod tlak, vytvořit si šance a donutit je k faulům. Tam jsme měli jít do vedení, pak bychom mohli pomýšlet i na větší počet bodů. Ale jsme rádi, že jsme dokázali v poslední části uhájit aspoň ten bod. Chtěl bych vyzdvihnout výkon Honzy Bednáře, který svou premiéru v šestnácti letech zvládl výborně. Jen škoda, že jsme navzdory dobrému výkonu celého týmu neuhráli lepší výsledek. Ale snad se od toho bodu odrazíme."