Ve druhém utkání Ocelářů v Davosu úspěšnější Kuopio

27.12.2018 · Michal Samiec
DAVOS: Třinečtí hokejisté ve druhém utkání na turnaji v Davosu utrpěli porážku od finského týmu KalPa Kuopio. Přestože si v průběhu zápasu vytvořili řadu nadějných příležitostí, dokázali skórovat pouze jednou, když se krásnou individuální akcí prosadil Gernát. Na druhé straně gólman Daneček, který se představil v brance Ocelářů, inkasoval třikrát – plný počet bodů tak putuje na konto KalPy.
2. záp. sk. Torriani, čtvrtek 27.12.2018
Kuopio
3:1
Vaillant Arena
Třetiny: 1:0, 1:1, 1:0  Branky a nahrávky: 13. A. Ruuttu (Rissanen, Texier), 34. Texier, 41. A. Ruuttu – 33. Gernát (Roberts Bukarts). Rozhodčí: Gofman, Stricker – Castelli, Gnemmi. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 141. Střely na branku: 24:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
KalPa Kuopio: Godla – Leskinen, R. Wilson, Seppälä, Fairchild, Riekkinen, Lappalainen, Gröndahl, Mäkinen – Texier, Rissanen, A. Ruuttu – Klemetti, Luostarinen, Kantola – Sebők, Nuutinen, T. Jokinen – Vainiola, Hyvärinen, Knuutinen.
HC Oceláři Třinec: L. Daneček – D. Musil, Gernát, Galviņš, Kundrátek, Matyáš, M. Adámek, F. Haman – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – Dravecký, Š. Novotný, Roberts Bukarts – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski – Christov.

Úvodní třetina druhého představení Ocelářů ve skupině Torriani 92. ročníku Spenglerova poháru přinesla otevřený hokej hraný ve vysokém tempu, jak jsou třinečtí hokejisté zvyklí ze zápasů se severskými týmy v rámci evropského měření sil. Obrovskou šanci otevřít skóre měl v šesté minutě Ondřej Kovařčík. Pílil sám na Godlu, naznačil blafák, který utnul a poslal puk Godlovi mezi betony. Slovenský brankář při přesunu puk lehce lízl betonem a ten se tak odšoural mimo branku. Nepodařilo se skórovat Ocelářům, a tak gólový účet zápasu otevřeli hráči z Kuopia. Rissanen získal za brankou kotouč a poslal jej na před branku sjíždějícího Alexandra Ruuttu, který prostřelil Danečka.

V patnácté minutě předvedl slovenský gólman doslova hokejovou krádež. Vychytal akci Ciencialy s Ondřejem Kovařčíkem – druhý jmenovaný pálil z první za přesunujícího se brankáře KalPy, ale ten jej dokázal vyčapat. V polovině osmnácté minuty zkoumali hlavní rozhodčí několik minut video poté, co Nuutinen střílel za překonaného brankáře, ale toho na brankové čáře zastoupil Gernát. Rozhodčí po zkoumání videa rozhodli, že puk brankovou čáru nepřešel.

Vývoj hry ve druhé třetině nenapověděl mnoho o dalším osudu utkání. Oba týmy se střídaly ve ztečích na soupeřovu branku, ale více spálených šancí počítali Oceláři. V páté minutě druhé části hry jeli sami na Godlu Chmielewski s Ondřejem Kovařčíkem. První jmenovaný volil přímo střelu – slovenský brankář puk sice procedil, ale skutálel se mu na tyč. Ve třiatřicáté minutě po nepřesné Bukartsově střele sebral puk v útočném pásmu Martin Gernát, neskutečně jako kolem kuželů objel soupeřovy hráče a prostřelil Godlu. Třinečtí se ale neradovali dlouho – již za 53 sekund sebral puk ve středním pásmu Alexandre Texier a svůj nájezd na Danečka proměnil.

Třinečtí ale rozhodně nebyli bez šancí – vyrovnat mohli v početní výhodě po vyloučení Leskinena. Svůj samostatný nájezd dva na brankáře si zopakovali Chmielewski s Kovařčíkem. Tentokrát vedl puk Kovařčík, dal na Chmielewského a ten místo střely volil ještě zpětnou přihrávku, kterou už jeho kolega nečekal. Sám na Godlu jel i Marcinko, jeho zakončení dávalo tušit, že byl seknut bránícím hráčem KalPy – rezultát byl ale takový, že gól nevstřelil a sudí dál situaci neřešili.

I když před třetí třetinou bylo vše otevřené, hned na jejím začátku padl gól, který definitivně určil los druhého utkání Třince na turnaji v Davosu. Oceláři při hře čtyři na čtyři ztratili v obranném pásmu puk a Alexander Ruuttu si jednak vynutil faul, ale především dokázal zakončit přes padajícího Danečka. Ve zbytku třetí periody se mnoho vyložených šancí nezrodilo. Kuopio si hlídalo svůj náskok a Třinečtí se nedostávali do tolika vyložených šancí jako ve druhé třetině. Nadějnou situaci dva na jednoho měla v tomto utkání velice agilní dvojice Kovařčík – Chmielewski, prvně jmenovaný tentokrát nebezpečně střílel, ale nakonec z toho víc než nebezpečná střela nebylo. Gól nepadl na jedné straně ani při třinecké hře bez brankáře, Kuopio si tak ve své premiéře připisuje první tři body do tabulky.

Již nyní je tak jasné, že se Oceláři představí v boji o postup do semifinále s druhým týmem skupiny Cattini a to v sobotu 29. prosince od 20:15 hod.

Skupina Torriani
# Tým Z V VP PP P Skóre B
1. KalPa Kuopio 1 1 0 0 0 3:1 3
2. Metallurg Magnitogorsk 1 0 1 0 0 2:1 2
3. HC Oceláři Třinec 2 0 0 1 1 2:5 1

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Změny v sestavě jsme museli udělat, kluci mají dlouhodobější zdravotní problémy. Kluci, kteří hráli, se s tím popasovali výborně a dokázali zastoupit klíčové hráče. Na turnaji nás trápí koncovka. Máme spoustu vyložených šancí, nájezdů, nebo jedeme ve dvou na gólmana, bohužel to tam nepadá. Šance neproměňujeme, kdyby ano, tak bychom teď mohli mít šest bodů. Bylo by to jiné, my se ale s tím musíme popasovat. Věříme, že nám to ve čtvrtfinále napadá, kluci se zklidní v koncovce a ten zápas zvládneme."