V zahajovacím utkání CHL o gól lepší Lahti

30.08.2019 · Martin Stebel
Úvodní střetnutí letošního ročníku Champions Hockey League nedopadlo pro třinecké Oceláře optimálním rezultátem. Ve finském Lahti sice zástupci české extraligy nebyli po větší část utkání horším týmem, nakonec ovšem vinou slabší produktivity odjeli s nepořízenou a podlehli fotbalově 0:1. Další souboj v Lize mistrů je čeká v neděli, kdy se představí na ledě Junosti Minsk.
CHL1, pátek 30.8.2019
Lahti
1:0
Isku Areena
Třetiny: 0:0, 0:0, 1:0  Branky a nahrávky: 45. Björninen (Aaltonen, Merelä) Vyloučení: 3:7 Využití: 1:0. Diváci: 3682. Střely na branku: 24:45. Vhazování: 32:28. Rozhodčí: Köpitz (GER), Kaukokari (FIN) – Elonen (FIN), Hägerström (FIN).
Pelicans Lahti: Karhunen (Tolvanen, Virtainen) – Vorobej, Jürgens, Kinnunen, Jaakola, Teppo, Pynnönen, Nieminen – Mankinen, Mustonen, Tanus – Ylönen, Elimäki, Lahtinen – Aaltonen, Björninen,Gymer – Merelä, Hari.
HC Oceláři Třinec: Bartošák (Kváča) – Kundrátek, Doudera, Galvinš, Musil, Adámek, Gernát, Haman – Stránský, Marcinko, Hrňa – Novotný, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski – Dravecký, Hladonik, Hrehorčák – Kofroň.

Úvodní vystoupení Ocelářů na evropské scéně začalo oboustranně opatrným hokejem. První minuty moc zajímavého dění nenabídly. Do šance se dostal Chmielewski ve 4. minutě, ale svou kličku nedotáhl do úspěšného konce. Pár okamžiků poté znovu zahrozili Oceláři. Tentokrát se do předbrankového prostoru dostala dvojice Kundrátek-Stránský, ale druhý jmenovaný neměl potřebné štěstí a jeho teč skončila těsně mimo tři tyče.

Lahti hrozilo jen velmi sporadicky a spíš bylo pasivnějším týmem. Za zmínku stojí snad jen nahození zkušeného Jaakoly, se kterým ovšem Bartošák neměl větší problém. V patnácté minutě byl blízko ke skórování Chmielewski, jenž se ocitl zcela volný před Karhunenem, ale po Adámkově nabídce trefil jen boční síťku. Také závěr první periody byl ve znamení třinecké převahy, ale stav zůstal na hodnotě nula nula.

Začátkem druhé části se připomenuli také domácí Pelikáni, kterým mohl udělat radost Tanus, ale po optimální nahrávce zpoza branky trefil jen pozorného Bartošáka. Několik chvil poté byl blízko gólu Dravecký, ale z plné jízdy orazítkoval jen tyč finského rivala. Stav se nezměnil ani ve 28. minutě, kdy na Karhunena upaloval Adamský, jenže bekhendový pokus nebyl dostatečně razantní a přesný.

V polovině zápasu chyběl malý kousek hlavní útočné opoře domácích Aaltonenovi, kterému hosté nechali hodně prostoru, ale naštěstí jeho zakončení chyběly potřebné centimetry. Konec druhé třetiny byl znovu ve znamení třinecké územní převahy, ale dvě přesilovky po sobě zůstaly nevyužity. Za zmínku stojí především střelecké možnosti Hrni či Chmielewského. Obě rány domácí brankář z vypětím všech sil vytěsnil.

Skóre se tak změnilo teprve ve 45. minutě, kdy Lahti zhodnotilo svou početní převahu. V té době usedl na trestnou lavici Jiří Polanský. Z levé strany hřiště našel Aaltonen mezi kruhy zcela volného kapitána Hannese Björninena a ten precizní střelou pod lapačkou Bartošáka otevřel brankový účet zápasu. Oceláři v těchto momentech rozhodně nepůsobili špatným dojmem, ale ve finální fázi to jednoduše vázlo.

Ideální možnost k vyrovnání se naskytla deset minut před koncem. Při vyloučení Polanského se do šance řítil Martin Adamský, který byl očividně podražen. Rozhodčí neváhal a okamžitě signalizoval trestné střílení. Toho se ujal Matěj Stránský, který zkusil puk poslat pod betony Karhunena, jenže finský gólman byl i tentokrát pozorný.

V závěrečných minutách si Oceláři vytvořili tlak, k vidění bylo několik náznaků příležitostí, ale skóre už do závěrečné sirény zůstalo příznivější pro domácí výběr. Šanci ke složení reparátu budou mít třinečtí znovu v neděli, kdy se od 16:00 hodin představí na ledě běloruského Minsku.

Marek Zadina (asistent hlavního trenéra HC Oceláři Třinec): "V první řadě bych chtěl říct, že tým odvedl poctivý výkon, kluci makali, nic nevypustili, byli obětaví. Z toho pohledu nemohu nic vytknout. Rozhodla už první třetina, kdy jsme měli šance, měli jsme vést o dva či tři góly. Mohli jsme se dostat na koně a zápas dovést do vítězného konce. Dnes jsme prostě neproměnili šance. Byly tam samostatné nájezdy, jedno trestné střílení, ale produktivita byla špatná. Tam musíme hledat chyby, na tom musíme zapracovat. Na druhou stranu jsme měli mnoho zbytečně vyloučených hráčů, toho se musíme pro příště vyvarovat. To je vždy klíč k úspěchu."