Úvod z říše snů! Oceláři vítězí nad Brynäs 3:1

05.12.2017 · Michal Samiec
Další z řady utkání výborné kvality odehráli třinečtí hokejisté v úvodním měření sil čtvrtfinálového souboje se švédským týmem Brynäs IF. Přestože Oceláři po dvou třetinách prohrávali o jednu branku, nakonec jsou díky výtečné závěrečné třetině dva zásahy před svým soupeřem.
1/4F, úterý 5.12.2017
Brynäs
3:1
Třetiny: 0:0, 0:1, 3:0  Branky a nahrávky: 41. Rákos (Marcinko, Mikulík), 44. Adamský (Polanský, Irgl), 53. Chmielewski (M. Kovařčík, O. Kovařčík) – 35. Miller (Clark, Kilström). Rozhodčí: Nikolić, Lemelin – Gebauer, Ondráček. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 081. Střely na branku: 36:30. Zblokované střely: 12:10. Vhazování: 30:25. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, D. Musil, Linhart, Adámek, L. Kovář, Jank – Martin Růžička, Marcinko, Rákos – Cienciala, Mikulík, Dravecký – Irgl, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski – Christov.
Brynäs IF: Fernström – Gunderson, Ersson, A. Boqvist, Kilström, Larsson, Carlsson – Clark, Jensen, Miller – Palushaj, Ölund, Bjurström – Mannberg, Blomqvist, Alcén – Asklöf, Liljewall, J. Boqvist – Westfält.

První třetina úvodního čtvrtfinále mezi Oceláři a týmem Brynäs z Gävle nabídla svižný hokej. Úvod utkání byl sice opatrnější, ale časem oba týmy nabídly znovu na Champions Hockey League slušně zaplněné Werk areně pohlednou ofenzivní hru. První šanci otevřít skóre měli domácí, když na začátku druhé minuty byl vyloučen 17letý benjamínek v sestavě švédského týmu Adam Boqvist. Třinečtí ale přesilovku nevyužili. Do zhruba poloviny první části byli Oceláři jasně lepším týmem, ale optické převahy nedokázali využít. Dobrou šanci poprvé dostat touš do Fernströmy branky měl Musil, který se dostal k tvrdé ráně z vrcholu kruhu po kombinaci Mikulíkovy formace. Gól mohl vstřelit i Polanský, ten vybojoval puk těsně před švédským brankářem spíše po náhodném odrazu, ale přetlačil Kilströma a taky, byť neúspěšně, zakončil.

První pořádnou střelu na Hrubce předvedli hosté ve 12. minutě, když až před třineckého brankáře projel Asklöf. O pár okamžiků později na druhé straně pronikl za švédské opevnění agilní Mikulík a do ideální pozice nabil Jankovi, ale ten jen napálil zadní mantinel. Aktivitu týmu ze země tří korunek nastartovala přesilovka po vyloučení Draveckého. Největší šance Brynäs byly vidět právě v této stodvacetisekundovce. Dvě stoprocentní šance se zrodily u pravé Hrubcovy tyče. Nejprve tam operoval po Palushajově střele Miller a z bezprostřední blízkosti dorážel Clark, Hrubec uspěl. Potlesk arény si statisticky nejlepší gólman soutěže vysloužil o pár desítek sekund později, kdy neuvěřitelně vylapal Alcéna a hned poté kapitána hostů Blomqvista, který už prakticky uklízel puk do prázdné brány. Na konci tercie mohli jít do vedení ještě i svěřenci trenéra Varadi, ale přesilovou hru po vyloučení Larssona nevyužili, byť krásná kombinace, na jejímž konci byl Mikulík, po tom přímo volala. Zkušený forvard ale dostal puk před odkrytou branku hostů na bekhend a volil raději další rozvoj přesilovkové kombinace. Zajímavá první třetina tedy branku nenabídla.

Bezbrankový stav chtěli Oceláři změnit hned po pár desítkách sekund druhé části. První formace roztočila před Fernströmem kolotoč, kdy nejprve Rákos tečoval Marcinkovu střelu, následně pálil Musil a dorážel opět hráč s číslem 65 na zádech. Ve druhé minutě měl druhou dobrou šanci Ocelářů ve druhé třetině Dravecký, kterému mezi kruhy nabil Cienciala. Na druhé straně mohl zahřmět poté, co se k puku jako slepý k houslím dostal Bjurström, ale poslal puk jen těsně vedle. Velké šance měli hosté v přesilovce po špatném střídání Ocelářů, nebo zhruba v polovině utkání, kdy Palushaj napálil z první puk po přihrávce v situaci dva na jednoho. Hrubec se opět vyznamenal a to i při dorážce Carlssona zblízka.

Skóre mohl v polovině zápasu pod třineckým kotlem otevřít Michal Kovařčík, který se šikovně protáhl až do zakončení, ale švédský brankář byl pozorný. První gól padl o pár okamžiků později do třinecké branky. Na konci 35. minuty Andrew Miller dorazil za Hrubce z velkého úhlu volný touš a otevřel skóre zápasu. Třinečtí mohli ještě na konci druhé části vyrovnat, když byli v průběhu 73 sekund vyloučeni postupně Westfält a Blomqvist, ale 38 sekund dvojnásobné početní výhody v prostřední hrací době zůstalo nevyužito.

Začátek třetí třetiny pojali třinečtí hokejisté jako hon za vyrovnávací brankou. Z přesilovky pět na tři jim již mnoho času nezbylo, pouhých devět sekund, ale klasickou přesilovku po návratu prvního vyloučeného hráče hostů využít dokázali. Kombinace po ose Mikulík – zpoza branky přihrávající Marcinko a zakončovatel, mezi kruhy stojící Daniel Rákos byla oku lahodící. Pohledná byla také branka Martina Adamského, který si nabruslil do volného prostoru na vrcholu pravého kruhu, kde ho neomylně, téměř poslepu našel z bližšího rohu Polanský. Adamský trefil nekompromisně k levé tyči Fernströmovy branky.

Po pro Brynäs nečekané a rychlé obrátce ve skóre, nasadili hokejisté švédského týmu vyšší obrátky. Prakticky při každé příležitosti obraceli a bušili do útoku, třinecká defenziva měla plné ruce, nohy i hole práce. Třinečtí přesto nebyli bez šancí. Ve 49. minutě jeli čtyři domácí na dva hosty, Linhart hledal hůl Chmielewského, který by byl již ve velmi slibné pozici, ale polský útočník drží hůl na druhou stranu, než kam poslal třinecký obránce touš. O tři minuty později měl na pravém křídle Adámek spoustu místa, tak mu tam zpoza branky poslal puk Růžička. Adámek napřáhl až ke světlům, ale Fernström jeho dělovku viděl a lapil. Pomyslný pohár přetekl o další minutu později, kdy Michal Kovařčík z rohu našel před brankou operujícího Arona Chmielewského, jenž lehkým ťuknutím přehodil beton nebohého švédského gólmana.

Velkou šanci se zápasem něco udělat dostali hráči Brynäs šest a půl minuty před koncem při vyloučení Mikulíka. A velkou šanci doslova a do písmene, poněvadž přesilové situace hrají Švédové bravurně. Hned po prvním buly v přesilovce se dostal před Hrubce Miller, ale třinecký brankář famózně zasáhl levým betonem. Na konci oslabení ještě unikl Rákos, ale jeho střelu Fernström chytil. Nakonec se ukázalo, že to byla poslední příležitost hostujícího celku s utkáním něco udělat. Třinečtí si závěr pohlídali a do Švédska tak za týden pocestují s výtečným vedením 3:1.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Začali jsme výborně, vytvořili jsme si v první třetině spoustu příležitostí, které jsme ale nedokázali využít. Druhá třetina se srovnala, soupeř se dostal do přečíslení, které zakončil pro nás smolným gólem. Vzal nám malinko vítr z plachet, ale do třetí třetiny jsme vstoupili parádně a zápas otočili. Vedení jsme si už pohlídali a zaslouženě vyhráli. Jediné, co mě mrzí je, že jsme vyhráli jen o dvě branky. Ale takový je sport, mohlo to skončit i naopak a naše šance postup by se snížily."

Tommy Sjödin (Brynäs IF): "Vletěli na nás a prvních dvanáct minut kontrolovali hru. Poté jsme se zlepšili a trochu hru srovnali. Ve druhé třetině, zejména v její druhé polovině, jsme si vypracovali několik skvělých gólových šancí a mohli jsme vést 2:0, 3:0. Ve třetí třetině nás domácí zase zatlačili a v dohrávané přesilovce vyrovnali. U zbývajících dvou gólů jsme špatně bránili předbrankový prostor a nechali jsme je vstřelit dva snadné góly."