Střelecká převaha k výhře nevedla

26.12.2020 · Daniel Ježek
Na druhý svátek vánoční se Oceláři vydali do nedaleké Ostravy, kde podruhé v letošním ročníku změřili síly s krajským rivalem z Vítkovic. Na branky skoupé utkání rozhodovaly až samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější domácí hokejisté.
29.kolo, sobota 26.12.2020
2:1sn
Ostravar aréna
Třetiny: 0:0, 0:1, 1:0 - 0:0  Branky a nahrávky: 44. Lakatoš (Štencel, R. Polák), rozh. nájezd Hruška – 26. Hrehorčák (Gernát, O. Kovařčík). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Hráno bez diváků. Střely na branku: 27:42. Zblokované střely: 16:18. Hity: 15:6. Vhazování: 43:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1.
HC Vítkovice Ridera: Dolejš – Štencel, R. Polák (C), Gewiese, Trška, Koch, L. Kovář, R. Černý – Schleiss, Hruška (A), Lakatoš – L. Krenželok (A), Marosz, Dej – Mallet, Werbik, M. Kalus – Fridrich, J. Mikyska, Ryšavý.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Gernát, M. Doudera, Galvinš, D. Musil, Jaroměřský, Kundrátek, M. Adámek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Kurovský, Marcinko, Hrňa – Hrehorčák, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Dravecký (A), R. Veselý, Šedivý.

Druhé derby utkání letošního ročníku přineslo premiérový start brankáře Ondřeje Kacetla v třineckých barvách. Úvodní minuty střetnutí nabídly vyrovnaný hokej s šancemi na obou stranách. První vážnější příležitosti si mohli vypracovat domácí v závěru šesté minuty, kdy po faulu Gernáta hráli v početní výhodě. Přesilovka se ale Vítkovicím vůbec nepovedla. V deváté minutě přinesla rozruch akce Jaroměřského, jehož ránu od modré do sítě tečoval Stránský. Sudí ale gól pro vysokou hůl neuznal.

Ve dvanácté minutě byl ve velké šanci opět Stránský, který mohl za Dolejše dorazit vyražený pokus Gernáta. Nejlepší střelec Tipsport extraligy ale branku netrefil. Od patnácté minuty pak hosté hráli svou první přesilovou hru po přestupku Kocha. Oceláři sice drželi útočné pásmo a ostřelovali branku domácích, přesně ale ani jednou nemířili. Po ubráněném oslabení se do hry dostali také Ostravané, Marosz ale na Kacetla nevyzrál. První dvacetiminutovka tak, byť se hrál útočný hokej, branku nenabídla.

Do prostředního dějství aktivněji vstoupili Vítkovičtí, Marosz ale v další své šanci branku netrefil. Hra se následně na chvíli uklidnila, když oběma soupeřům drhla rozehrávka. To se ale změnilo ve dvacáté šesté minutě. Gernát zatáhl kotouč do útočné třetiny, tam přenechal puk Patriku Hrehorčákovi, který utaženou střelou ze zápěstí poslal kotouč přesně k levé tyči Dolejšovy branky. Domácí mohli vedení hostujícího týmu smazat v přesilovce po Draveckého faulu, ani druhá příležitost se ale Vítkovicím vůbec nepovedla.

Dvě minuty po uplynutí poloviny střetnutí mohli Oceláři navýšit své vedení. Michala Kovařčíka od skórování v úniku zastavil faul Tršky, nařízené trestné střílení ale nedokázal v branku přetavit Martin Růžička, když neuspěl s bekhendovým blafákem. Chvíli na to hráli Slezané svou druhou přesilovku. Podobně jako v prvním případě, Oceláři drželi kotouč v útočné třetině, střely Stránského či Hrni ale brankou neskončily. Třinečtí se neprosadili ani v další početní výhodě z konce šestatřicáté minuty.

Do poslední části tak Oceláři vstoupili s hubeným vedením, to ale vydrželo jen tři minuty. Jan Štencel si sjel od modré, aby bekhendem našel zcela volného Dominika Lakatoše, který z bezprostřední blízkosti usměrnil puk za přesunujícího se Kacetla. Na trefu domácích ale mohli Oceláři rychle odpovědět. Matěj Stránský ale ve velké šanci trefil horní tyč, Martin Růžička pak svůj blafák na pravou stranu k dokonalosti nedotáhl.

Ve třiapadesáté minutě dostali domácí možnost překlopit utkání na svou stranu, když se proti pravidlům provinil Vrána. Vítkovičtí drželi kotouč v útočném pásmu, kromě nebezpečné Lakatošovy střely ale nic nevymysleli. Po návratu potrestaného Vrány se do útoku vrhli Oceláři, Růžička ani Doudera ale neuspěli. Pět minut před koncem sudí odpískali faul Polákovi, fair-play gesto Matěje Stránského ale domácí do čtyř neposlalo. Dvě minuty před koncem třetí třetiny pak v dobré pozici stál Jaroměřský, ani on ale neuspěl.

Utkání tak šlo do prodloužení, které nabídlo několik zajímavých momentů. Ze strany domácích nejprve zahrozil Lakatoš, na druhé straně následně Růžička s Vránou a Gernátem. Oceláři pak dostali možnost dvojnásobné početní výhody, bomby Hrni, Růžičky ani Stránského ale svůj cíl nenašly. Šlo se tak do nájezdů.

Samostatné nájezdy začaly proměněnými pokusy Matěje Stránského a Dominika Lakatoše, načež hlavní slovo měli oba brankáři. Rozhodnutí pak přišlo ve čtvrté sérii, kdy se na straně domácích prosadil Jan Hruška, Petr Vrána pak neproměnil. Dva body tedy berou Vítkoivce.

Miloš Holaň (HC Vítkovice Ridera): „Měli jsme nesmírně těžké soupeře a nesmírně nám chutnají dva body. Mužstvo si je zaslouží za to, jak přežilo oslabení. Dolejš dnes chytal skvěle. Do poslední chvíle jsme věřili, že to zvládneme i po těch oslabeních a nakonec se to podařilo.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Máme teď problém dávat branky a hrozně se nadřeme. Ve vyložených šancích trefujeme brankáře, Dolejš za Vítkovice dnes chytal velmi dobře. Tomáš Marcinko dnes chyběl, ale jeho role není úplně pro střílení branek. Budeme to muset zlomit proti Olomouci.“