Start Spengler Cupu: Oceláři s favoritem padli teprve v nájezdech

26.12.2018 · Martin Stebel
DAVOS: Statečný boj a překvapivě velké množství šancí proti velkému favoritovi, elitnímu týmu KHL z Magnitogorska. Taková byla premiéra Ocelářů na nejslavnějším a nejstarším klubovém hokejovém turnaji světa. Třinečtí dlouho vedli díky gólu Adamského, Magnitka vyrovnala teprve sedm minut před koncem Matuškinem a následně zápas otočila v nájezdech.
1. záp. sk. Torriani, středa 26.12.2018
Magnitogorsk
1:2sn
Vaillant Arena
Třetiny: 0:0, 1:0, 0:1 – 0:0  Branky a nahrávky: 23. Adamský (Roth, Svačina) – 53. Matuškin (Rasmussen, Pakarinen), rozhodující samostatný nájezd Ljubimov. Rozhodčí: Stricker, Watson – Castelli, Progin. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 359. Střely na branku: 22:32. Průběh utkání: 1:0, 1:2
HC Oceláři Třinec: Hrubec (na sam. náj. Kváča) – Krajíček, Gernát, Galvinš, Kundrátek, D. Musil, Roth, Matyáš, M. Adámek – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – Dravecký, Mikulík, Roberts Bukarts – Chmielewski, O. Kovařčík, Cienciala.
Metallurg Magnitogorsk: Zagidulin – Dronov, Antipin, Matuškin, Vereščagin, Birjukov, Běreglazov, D. Zajcev – N. Kuljomin, Ellison, Dorofějev – Jazkov, Rasmussen, Pakarinen – Ljubimov, Čibisov, Bulíř – Timkin, D. Platonov, J. Platonov – Nekolenko.

Úvodní vystoupení na Spengler Cupu přineslo od začátku oboustranně velmi svižný hokej. Oceláři se do ruského favorita bez respektu zakousli a vytvářeli si nadějné šance. Tu první měl na své holi Martin Růžička, před kterým se otevřel prostor na pravém křídle. Útočník s číslem 27 však pálil značně nepřesně. Několik chvil poté zahrozil z levého kruhu Vladimír Svačina, ale jeho snahu zhatil pozorný Zagidulin.

Na druhé straně hrací plochy se do zakončení dostával zkušený ruský reprezentant Platonov, ovšem také Šimon Hrubec ukázal kvalitní zákrok lapačkou. Začátkem šesté minuty mohl a měl skórovat Cienciala, jenž dorážel střelu Chmielewského. Ruský celek znovu s notnou dávkou štěstí neinkasoval. Jenže i Magnitka byla směrem dopředu velice horlivá. V dobré světle se ukázal exliberecký rychlík Bulíř, který díky skvělé akceleraci přebruslil třinecké beky, ale jeho bekhendové nahození bylo příliš slabé.

Největší tutovku první periody měl na své holi Martin Růžička. V polovině třinácté minuty dostal kotouč do jízdy, upaloval sám na gólmana, zkusil bekhendový blafák, ale Arťom Zagidulin i tentokrát ukázal mimořádnou pružnost. Třinecké obraně hodně zatápěl finský forvard Pakarinen, jehož ránu z mezikruží Hrubec viděl a dokázal zpacifikovat. V závěru úvodní dvacetiminutovky měli Oceláři k dispozici přesilovku, ale nic kloudného nevymysleli. Skórovat naopak mohl Nekolenko, který v brejkovém úniku zkusil rychlou střelu, ale scházela přesnost i razance.

Třinečtí hokejisté začali pořádně zlobit také začátkem prostředního dějství. Díky své aktivitě si vynutili faul, kterým se provinil Pakarinen. Dlouho to na žádný interesantní okamžik před brankou Metallurgu nevypadalo, jenže vše změnila mimořádně citlivá a precizní teč Martina Adamského, který zaparkoval mezi kruhy a profitoval ze střílené nahrávky Vladimíra Rotha. Proti téhle akci neměl jinak pozorný Zagidulin nejmenší šanci a Oceláři rázem proti silnému rivalovi vedli 1:0. Další minuty patřily Magnitogorsku. Nejprve se do zakončení dostával rychlonohý Kanaďan Ellison, jenže pozorná třinecká defenziva ho nenechala zakončit. Několik chvil poté zahrozil Švéd Rasmussen, jehož pumelice z křídelního prostoru nenašla cíl.

Málem tak udeřilo na druhé straně plochy. Při vlastním oslabení optimálně načasoval pas na ose hřiště Marcinko pro Martina Růžičku, který spěchal sám na ruského brankáře. Třinecký útočník tentokrát zvolil rychlou střelou mezi betony, ale Zagidulin jeho záměr přečetl a skóre tak zůstalo nezměněno. Před polovinou základní hrací doby se v dobrém světle ukázala čtvrtá formace Ocelářů. Kombinační akce po ose Cienciala-Kovařčík-Chmielewski ale úspěchem neskončila. Ruské mužstvo v těchto minutách sice mělo mírnou územní převahu, ale vyložené možnosti si vytvářeli naopak zástupci české extraligy. Možnost z kategorie vyložených měl na své čepeli Svačina, jenž v úniku mířil k tyči, ale Arťom Zagidulin pohotovou reakcí i nadále držel naděje svého týmu.

Také počátek třetí periody se hrál v oboustranně vysokém tempu. Na modré čáře se dostal ke kotouči třinecký Jakub Matyáš, ovšem dva jeho pokusy ruská obrana zablokovala. Zástupci KHL zahrozil Mattem Ellisonem, ale jeho ránu z křídla Hrubec viděl a bez problému dokázal zlikvidovat. Metallurg byl v útočné zóně velmi nebezpečný a postupem času neustále zvyšovat svou aktivitu. Šimon Hrubec musel čelit střele zápěstím Pakarinena, kterou ukryl do lapačky a také bombě Antipina. Oceláři zaslouží pochvalu za hru v oslabení, kdy drželi svého soka daleko od své branky.

Třinečtí mohli navýšit vedení na konci 48. minuty, kdy Cienciala nahrávkou oslovil Draveckého. Zkušený slovenský rutinér ale v rozhodujícím okamžiku při brejkové situaci nezpracoval nahrávku a akce Slezanů tak skončila. Ruskému celku mohl udělat radost deset minut před třetí sirénou Rasmussen, jenže jeho aktivitu zachytila třinecká obrana a šikovný útočník ze země Tre Kronor se nakonec do zakončení z mezikruží nedostal. Favorit utkání tak srovnal krok v čase 52:55, kdy se z křídelního prostoru dokázal brankově vyjádřit Maxim Matuškin, jehož křižná střela pod vyrážečkou si našla cestu do sítě.

Pět minut před závěrem třetího dějství měl na své holi jasný gól Vereščagin, který dostal na pravém křídle hodně prostoru. Ve vyložené šanci tlačil puk nahoru, ale krásný a efektní Hrubcův semafór mu vzal brankovou euforii. Také závěrečné minuty přinesly hokej v mimořádně vysokém tempu, náznaky šancí se rodily na obou stranách, ale skóre už po šedesáti minutách zůstalo nerozhodné. Zrádné prodloužení rozuzlení nepřineslo, byť posledních třicet sekund hráli Třinečtí v oslabení tři proti čtyřem. Rozhodly až nájezdy, kde padl jediný gól, který vstřelil hned prvním pokusem Roman Ljubimov. Stínem zápasu se stalo zranění brankáře Kváči, který neodešel po svých z ledu po třetím nájezdu Magnitky, kdy betonem vytěsnil pokus Matuškina.

Porážka Třince na nájezdy také určila další pořadí zápasů Spenglerova poháru. Utkání Ocelářů s KalPou Kuopio je na programu ve čtvrtek 27. prosince od 15:10 hod. Magnitogorsk se proti stejnému soupeři představí o den později.

Skupina Torriani
# Tým Z V VP PP P Skóre B
1. Metallurg Magnitogorsk 1 0 1 0 0 2:1 2
2. HC Oceláři Třinec 1 0 0 1 0 1:2 1
3. KalPa Kuopio 0 0 0 0 0 0:0 0

Jiří Raszka (HC Oceláři Třinec): „Před zápasem jsme očekávali těžký duel. Věděli jsme o síle Magnitogorsku, v KHL patří k nejlepším týmům. Po tom průběhu si myslím, že jsme měli víc, než na bod. Ve druhé třetině jsme měli několik samostatných nájezdů, tam možná, kdybychom odskočili na rozdíl dvou branek, tak by se nám lépe dýchalo a oni by museli otevřít hru. To se nepovedlo, odehráli jsme však velice dobré utkání. Byly pasáže, kdy nás zatlačili, především ve třetí třetině. Kluci odehráli parádní zápas, jak po taktické, tak bojovné stránce. Fantastický byl Šimon Hrubec, který má obrovskou zásluhu na získaném bodu. Nájezdy jsou loterie, buď to vyjde, nebo ne. Kluci si dokázali, že mohou hrát s nejlepšími evropskými týmy, tohle nás může posunout zase dál.“