Potlesk! Oceláři na Spengler Cupu přetlačili domácí Davos!

27.12.2019 · Martin Stebel, foto: Keystone, Gian Ehrenzeller
Výborná práce, Oceláři! Druhé vystoupení na nejstarším a nejprestižnějším klubovém turnaji světa dopadlo pro české mistry vítězně. Třinečtí hokejisté o historicky premiérovém triumfu na Spenglerově poháru rozhodli v závěru třetího dějství, kdy rozdílovou trefu zaznamenal necelé tři minuty před závěrečnou sirénou tvrdou střelou Rostislav Martynek. Oceláři mohou v případě sobotní prohry Kanady s Davosem postoupit přímo do semifinále, jinak je čeká čtvrtfinále.
2. záp. sk. Cattini, pátek 27.12.2019
Davos
Eisstadion Davos
Třetiny: 0:1, 0:0, 1:3  Branky a nahrávky: 41. Pesonen (Kessler, Rantakari) – 15. O. Kovařčík (Martynek, Zahradníček), 58. Martynek (M. Kovařčík), 59. Polanský (Chmielewski), 60. Kovařčík. Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Stricker - Kovacs (oba Švýc.), Šišlo (Rus.). Střely na branku: 17:28. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Nejlepší hráči zápasu: van Pottelberghe – Štěpánek. Diváci: 6 300 (vyprodáno).
HC Davos: van Pottelberghe (Aeschlimann) – Jung, Nygren (A), Guerra (A), Rantakari, Heinen, Stoop, Barandun, Kienzle – Pesonen, Aeschlimann, Tedenby – Riesen, Bader, Wellman – Palushaj, Ambühl (C), Kessler – Frehner.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (Kváča) – Gernát, M. Doudera, D. Musil, Galvinš, Zahradníček, M. Adámek, Hrachovský – Dravecký (A), Marcinko (A), M. Stránský – Martynek, M. Kovařčík, O. Kovařčík (C) – Adamský, Polanský, Chmielewski – Hrňa, Novotný, Szturc – Kofroň.

Pro druhé střetnutí v rámci slavného Spengler Cupu dostal důvěru v třinecké brance Jakub Štěpánek. Zkušený světoběžník musel v úvodu řešit nájezd domácího veterána Ambühla, který se snažil prosadit dlouhou kličkou do bekhendu, ale třinecký dlouhán kraloval. Postupem času se stále více osmělovali také hostující borci. Nejprve to zkusil Martynek, po něm pořádně prověřil domácího gólmana van Pottelbergheho střelou z mezikruží Gernát, ale ani jemu nebylo přáno.

Těsně po polovině první části zahrozil znovu dlouholetý švýcarský reprezentant a místní mimořádně populární legenda Andres Ambühl, který tentokrát zkusil třineckého gólmana pokořit z nájezdu, jenže Štěpánek zůstal ledově klidný a kapitána Davosu bez obtíži vychytal. Skóre se změnilo teprve v čase 14:12, kdy architektem gólové radosti byl Martynek. Třinecký rutinér v samostatném úniku domácího brankáře z bekhendu ještě nepřekonal, ale následná dorážka Ondřeje Kovařčíka, který si najel ze druhé vlny, už skončila v síti - 0:1!

Obraz hry se ve druhém dějství nijak zásadně nezměnil. Nejdříve znovu hýřili aktivitou hosté ze Slezska, kterým mohl udělat radost neúnavný bojovník Martynek, ale jeho projektilu scházela větší přesnost. Davos se poté připomenul v početní převaze, ve které stála za zmínku střela švédského šikuly Tedenbyho. S tou si ovšem spolehlivý Štěpánek bez problémů poradil. Skóre se málem změnilo v přesilovce Ocelářů, kdy paradoxně zahrozili švýcarští hokejisté. Po laxní rozehrávce trefil brankovou konstrukci Frehner.

Srovnat mohl krátce po něm americký forvard Aron Palushaj, jenž málem zhodnotil rychlé přečíslení dva na jednoho - Štěpánkova lapačka byla ovšem v pravý čas na správném místě. V závěru druhé třetiny ještě obecenstvo v zaplněné aréně vidělo mírný tlak třineckého kolektivu. Za zmínku stojí především aktivita, ze které pramenily šance Michala Kovařčíka či Erika Hrni. V obou případech ale kraloval brankář Davosu.

Pořadatelskému klubu se povedlo srovnat hned v první minutě třetí dvacetiminutovky. Po vyloučení Stránského domácí uzavřeli Oceláře v ofenzivním pásmu a po střele od modré se o dorážku z předbrankového prostoru postaral velezkušený Fin Harri Pesonen. Krátce poté mohli třinečtí znovu otočit vývoj na svou stranu. Při situaci dva na jednoho scházelo ke gólu jen pár centimetrů Michalu Kovařčíkovi, který se po nahrávce svého bratra zjevil zcela volný před domácí svatyní.

Třinečtí trpělivě čekali na svou možnost a dočkali se necelé tři minuty před poslední sirénou. Na modré vyrobil trestuhodnou hrubku domácí Nygren, z čehož těžil Michal Kovařčík, který diagonálním pasem nahrál do křídla Rostislavu Martynkovi a jeho mimořádně prudká pumelice si našla cestu do domácí sítě. Minutu a půl před závěrem Davos zkusil hru bez gólmana, ale skóre se překlopilo znovu na stranu českého účastníka. Aron Chmielewski ještě opuštěnou klec netrefil, ale pohotová dorážka Jiřího Polanského už byla přesná. V poslední vteřině ještě dal definitivní razítko na cenné třinecké vítězství střelou do odkryté branky Ondřej Kovařčík. Oceláři tak mohou oslavit historicky první triumf na Spenglerově poháru!

Ohlasy trenérů

Jiří Raszka (HC Oceláři Třinec): "Zápas jsme zvládli na výbornou. Před začátkem utkání jsme si jasně řekli, co musíme zlepšit, jakých chyb se chceme vyvarovat a kluci to naštěstí do puntíku splnili. První část jsme odehráli velmi poctivě, kluci se drželi taktických pokynů, které jsme jim kladli na srdce, soupeřům jsme neumožnili žádnou šanci. Do druhé třetiny jsme nevstoupili moc dobře, vyrobili jsme dost chyb, zbytečně jsme kombinovali. Jako důležitý aspekt vnímám to, že jsme drželi disciplínu, nechodili jsme tolik na trestnou lavici, jak tomu bylo v prvním utkání s Kanadou. Chci kluky pochválit, protože jsme hráli týmově, když už se vyskytla chyba, našel se někdo, kdo jí rychle napravil. Konečně se nám povedlo víc gólů, což je pozitivní. Nechyběl nám pohyb, hráli jsme často v soupeřově pásmu a v tomto kontextu je výhra naprosto zasloužená. Měli jsme sice v nohách včerejší náročný duel s Kanadou, ale náš tým je po fyzické stránce výborně připraven a dnes to jasně ukázal!"