Plzeňská mašina odstavena na vedlejší kolej

28.01.2014 · Tomáš Vacho
Druhá třetina. To je hlavní téma, které se bude fanoušky dnes večer probírat nejen ve třineckých hospůdkách a restauracích. Oceláři v ní totiž dokázali druhému týmu Tipsport extraligy nasázet čtyři branky. Celkem jich bylo pět, což stačilo k jasnému vítězství 5:1!
43., úterý 28.1.2014
Plzeň
5:1
Třetiny: 1:0, 4:0, 0:1  Branky a nahrávky: 3. Matuš (Martin Růžička), 29. Adamský (Martin Růžička, Nosek), 30. Adamský (Polanský), 36. Bonk (Orsava), 39. Polák (Peterek, Linhart) – 44. Kratěna (Straka, Lev). Rozhodčí: Hradil, Mikula – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 3362. Střely na branku: 37:21. Průběh utkání: 5:0, 5:1.
Hrubec – Galvas, Roth, Linhart, Trončinský, Krejčí, Nosek, Zíb – Adamský, Polanský (A), Martin Růžička – Polák, Bonk, Orsava – Rákos, Peterek, Květoň – Hrňa, Matuš
Mensator – Boháč, Jeřábek, Moravčík, Slovák, Frolo, Mozík, Slavík – Straka, Lev, Kratěna – Pletka, Vlasák, Duda – J. Sýkora, Kašpařík, Holec, – Pitule, T. Sýkora, Dvořák

Úvod utkání byl svižný, hned ve druhé minutě mohl potvrdit papírové předpoklady rozjeté plzeňské mašiny Kašpařík, který ujel na Hrubce a zakončil mezi betony, puk ale do brány nepropadl. Ve třetí minutě odpověděli domácí, když ze skrumáže před Mensatorem vytěžil maximum Radim Matuš, který bekhendovou střelou otevřel skóre.

Třinečtí pak s vědomím cenného vedení neriskovali a soustředili se na pozornou hru, Plzeň naopak nemohla najít palebnou pozici. Další šanci tak diváci viděli až ve čtrnácté minutě, to se k zakončení uchýlil Růžička, jenže puk vůbec netrefil. Nepřesnou střelu se pak ještě snažil doklepnout Polanský, ale Mensator tentokrát nekapituloval.

V patnácté minutě se do puku opřel Peterek, ale jeho pokus gólman vyrazil. Neuchytila se ani následná dorážka stejného hráče. Plzeň, která vetšinu první periody tahala za kratší konec, vystrčila drápky až chvíli před první sirénou, kdy do trháku ujel Duda s Pletkou, druhý jmenovaný ale neskutečným způsobem zazdil obrovskou šanci před prakticky prázdnou bránou.

A pokud Západočeši tahali za kratší konec v první třetině, můžeme konstatovat, že druhá třetina byla z jejich pohledu katastrofická.

V šestadvacáté minutě rozjel kolotoč třineckých šancí Růžička, který po dobré Polákově příhře zakončoval pouze do Mensatora. Bezprostředně poté jel na plzeňského strážce Jakub Orsava, ale bekhendový blafák nedotáhnul dle svých představ. Těsně před polovinou zápasu přidali domácí druhou branku, to když Růžička nabil Martinu Adamskému, který střelou z voleje nedal gólmanovi šanci.

O minutu později to bylo už o tři branky, protože stejný domácí hráč s třiaomsdesátkou na zádech stál na konci opravdové hokejové parády na jeden dotek, na kterou Mensator neměl nejmenší šanci reagovat. A když v šestatřicáté minutě Jakub Orsava nápřáhl tak, že málem roztrhnul síť Mensatorovy klece, začalo se domácí publikum dožadovat pověstného „bůra“.

Frustrovaný tým Plzně byl z nepříznivého vývoje očividně vykolejený, puk jeho hráčům přeskakoval a útočných šancí měl jako šafránu. Změnit se to snažil v sedmatřicáté minutě Kašpařík, který dostal od Holce namazáno do brejku, ale Hrubec byl proti němu úspěšný.

Přání třineckých fanoušků skandované po čtvrté brance domácí hráči spnili chvíli před koncem druhé třetiny – konkrétně to byl Vojtěch Polák, který střelou do růžku vsítil pátou branku.

Pověstnou jiskru naděje pro tým Indiánů vykřesal na začátku posledního dějství Ondřej Kratěna, který zužitkoval geniální Strakův pas a prostrčil touš mezi Hrubcovy betony.

Jenže tím výčet plzeňských šancí v tomto utkání končí. Zbytek zápasu byl již pouze ve znamení domácích pokusů o vstřelení dalších branek. Jmenovitě to byl Polák který v pětačtyřicáté minutě pozdě reagoval na situaci před odkrytou bránou, Orsava, který v sedmačtyřicáté minutě orazítkoval pouze tyč Mensatorovy klece, a pak znovu Polák, jenž v padesáté minutě tváří v tvář brankáři nedokázal najít správný úhel pro zakončení.

Třinec si tak s přehledem dokráčel pro cenné tři body.

Václav Varaďa (Třinec): "Zápas jsme chytili za pačesy hned od začátku. Soupeři nezbylo nic, než dělat fauly, i když my jsme v úvodu z přesilovek branku nevytěžili. Ve druhé třetině jsme ale zápas přelomili na naší stranu. Dali jsme trochu šťastnější góly a pak jsme hru kontrolovali."

Michal Straka (Plzeň): "Domácí měli daleko větší chuť po vítězství. Z naší strany byla první třetina špatná. Měli jsme tam špatný pohyb a z toho pramenily fauly, hráli jsme šest minut v oslabení. Do druhé třetiny jsme zamíchali sestavou a myslím, že prvních osm minut jsme hráli slušný hokej. Ale nedali jsme šance a byli jsme potrestáni z přesilovky druhým gólem. Po špatné rozehrávce jsme dostali na 0:3 a po dvou třetinách bylo po zápase."