Ofenzivní manévry: Kometa přetlačila Oceláře

04.09.2020 · Martin Stebel
V rámci přípravného utkání se třinečtí hokejisté prezentovali na ledě Komety Brno. V oboustranně útočném představení nakonec měli více štěstí domácí hráči, kteří zvítězili v prodloužení. Za Oceláře se dvakrát trefil Matěj Stránský, jednou se prosadil Filip Zadina s Michalem Kovařčíkem.
přát., pátek 4.9.2020
5:4p
DRFG aréna
Třetiny: 3:3, 1:1, 0:0 - 1:0  Branky a nahrávky: 3. Schneider (Mueller), 11. Holík (Mueller, Freibergs), 14. Holík (Zaťovič, Mueller), 25. Holík (Mueller, Freibergs), 62. Freibergs (Horký) – 2. Zadina (O. Kovařčík, Musil), 3. Stránský (Růžička, Gernát), 14. Stránský (Jaroměřský), 26. M. Kovařčík (Doudera, O. Kovařčík). Vyloučení: 2:5. Využití: 3:0. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:4. Diváci: 660.
HC Kometa Brno: Kacetl (Klimeš) – Freibergs, O. Němec, Pyrochta, Zábranský, Gulaši, Zukal – Zaťovič (C), Holík, Mueller – Brabenec, Klepiš, Schneider – Valský, Rákos, Kusko – Horký, Střondala, Šoustal.
HC Oceláři Třinec: Kořenář (Daneček) – Gernát, Doudera, Jaroměřský, Kundrátek, Galvinš, Musil – Stránský, Vrána, Růžička – Kurovský, Marcinko, Hrňa – Zadina, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Kofroň, Raška.

Zápas na jihu Moravy začal ve velmi ostrém tempu. Hned ve druhé minutě ukázal své schopnosti Filip Zadina, který profitoval z povedené nahrávky zpoza branky a přesnou střelou dokonale zaskočil Kacetla. Zatímco mladý útočník v minulém utkání v Hradci skóroval po 77 sekundách od úvodního buly, dnes to stihl ještě o 5 vteřin dříve. Hned po minutě ale bylo srovnáno. Mueller potáhl kotouč na levém kruhu a rychlou střelou napřáhl. Do ní se pak hokejkou vložil rakouský útočník Peter Schneider.

Divoký začátek pokračoval. Dvacet vteřin po vyrovnávací brance znovu slavili hosté. Ránu Růžičky ještě domácí brankář pokryl, ale na dorážku Matěje Stránského už byl jednoduše krátký. Kometa srovnala krok začátkem desáté minuty, kdy měla k dispozici další početní převahu. Akci vymyslel americký dravec Peter Mueller a kotouč poslal do Kořenářovy sítě z kruhu Petr Holík.

Střelecké dostihy ale rozhodně neskončily. Na časomíře svítila hodnota 13:13, kdy poprvé vedlo Brno. Znovu se prosadil Petr Holík a tentokrát to bylo po zdařilé kombinaci. Radost domácích ale měla jepičí život. Pouhých šestnáct vteřin poté už byl stav znovu remízový. Podruhé totiž skóroval rovněž Matěj Stránský, jenž napálil puk do Kacetlovy svatyně z velkého úhlu.

Zajímavý hokej se hrál také v úvodu druhého dějství. Do vedení nejprve šla znovu Kometa. Čistý hattrick zkompletoval Petr Holík, jenž znovu udeřil v rámci přesilovky. Subtilní útočník si najel na pravý kruh a precizně zavěsil. Oceláři ale nechtěli zůstat pozadu a brzy srovnali krok. Od modré ostře vypálil Milan Doudera a jemnou tečí se prezentoval Michal Kovařčík.

Před polovinou utkání se před Kořenářem zjevil navrátilec ze zámoří Šoustal, ale z bekhendové strany na třineckého mladíka nevyzrál. Gólman Ocelářů měl v té době více práce než jeho kolega Kacetl. Ještě před druhou sirénou musel zpacifikovat příležitosti Němce a Muellera. Třinecké partě mohl udělat radost kapitán Vrána. Ten zamířil pod horní tyč, ale nebylo mu přáno.

V úvodu třetí části působili třinečtí živějším dojmem. Možná to bylo způsobeno faktem, že Brno hrálo den předtím přípravný duel ve Zlíně. Do zakončení se nejprve důrazně probíjel rychlík Zadina, ale v rozhodující fázi byl vytěsněn z optimální pozice. Kometě mohl vrátit vedení Horký, který z předbrankového prostoru poctivě pracoval na dorážce. Kořenář ale jeho atak zdárně ustál.

Solidní možnost si poté vytvořil Ondřej Kovařčík, jenž z křídelního prostoru nadvakrát Kacetla nepokořil. Následně se neujala ani šance jeho mladšího bratra Michala. V posledních minutách třetí části ještě mohli s výsledkem něco udělat Gulaši a Růžička. Jenže gólmani na obou stranách kralovali a rozhodnout tak muselo teprve nastavení. To trvalo jen 95 vteřin. Nejdříve mohl skórovat všudybyl Stránský, ovšem Kacetl jej lapačkou doslova "vyčapal". Znovu tak zafungovala stará sportovní fráze "nedáš-dostaneš". Utkání ukončil lotyšský bek Ralfs Freibergs, který pohotově doklepl odražený kotouč po střele Horkého. Oceláři absolvovali povedenou generálku na středeční první duel finále Generali Česká Cupu, ve kterém přivítají tým z Pardubic.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "My jsme se těžce rozjížděli. Třinec je velká ofenzivní síla, měli dobrý důraz v brankovišti, z čehož pramenily první dvě branky. My jsme skvěle sehráli přesilové hry, hlavně první formace. To nás drželo v utkání. Druhá třetina byla určitě atraktivní pro diváky a ve skvělém tempu. Ve třetí periodě jsme se dostali pod tlak, ale Kacetl nás skvěle podržel. My jsme bohužel nevyužili pár brejkových šancí. V prodloužení měl první šanci soupeř, kterou nedal, čehož jsme využili a dali ten rozhodující gól."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Do utkání jsme vstoupili velmi dobře. Mrzí mě fauly, které jsme udělali v průběhu utkání. Domácí tým je potrestal, jejich přesilovky jsou velmi dobré, a to je drželo v utkání. Ve třetí části jim trochu došly síly a byli jsme lepším týmem, jenže jsme toho nevyužili. Jejich brankář jim zachytal velmi dobře. V prodloužení si Kometa za průběh utkání výhru zasloužila. Děkuji panu Zábranskému a Kometě, že jsme mohli toto utkání odehrát."