Ofenzivní divočina s happy endem. Regionální přestřelka pro Oceláře!

03.10.2019 · Martin Stebel
Bylo to drama, byly to nervy, ale tři body putují k mistrům! V pořadí druhé krajské derby skončilo výhrou třineckých Ocelářů, kteří v gólově bohatém duelu přetlačili ostravského soka tenisově 6:4 a získali tak první letošní extraligovou výhru na ledě soupeřů. Po dvou gólech vítězů zaznamenali Vladimírové - Dravecký s Rothem, jednou se prosadil Milan Doudera a Michal Kovařčík. Výborná práce, pánové!
7.kolo, čtvrtek 3.10.2019
Vítkovice
4:6
OSTRAVAR ARÉNA
Třetiny: 0:2, 2:1, 2:3  Branky a nahrávky: 32. Dej (Roberts Bukarts, O. Roman), 38. Roberts Bukarts (TS), 45. Černý (O. Roman), 53. O. Roman (Trška, Roberts Bukarts)– 7. M. Doudera (A. Nestrašil, M. Stránský), 17. Roth (M. Doudera, A. Nestrašil), 21. Dravecký (D. Musil, Marcinko), 43. Roth (M. Doudera, A. Nestrašil), 45. M. Kovařčík (O. Kovařčík, Hrehorčák), 59. Dravecký (Galvinš). Rozhodčí: Mrkva, Svoboda - Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 6:4. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 6306. Střely na branku: 30:25. Střely mimo: 16:14 Zblokované střely: 6:12. Hity: 14:11. Vhazování: 31:28. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:5, 4:5, 4:6. Nejlepší hráči: Roman - Roth.
HC Vítkovice Ridera: Mi. Svoboda (25. Dolejš) – Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk (C), Kvasnička, Bodák – Roberts Bukarts, O. Roman (A), Schleiss – Vopelka, Š. Stránský (A), Lakatoš – Dej, E. Němec, Mallet – Kurovský, Werbik, Guman.
HC Oceláři Třinec: Kváča – Gernát, Roth, Galvinš, D. Musil, Krajíček, M. Doudera, M. Adámek – Stránský, P. Vrána, A. Nestrašil – Dravecký, Marcinko, Hrňa – Hrehorčák, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský, Polanský, Chmielewski.

Úvod krajského derby byl z obou stran opatrný, prim hrály obrany, gólmani moc práce neměli. Osmělil se až Dravecký, který ovšem z křídla nevyslal dostatečně razantní střelu a Svoboda v pohodě ukryl puk do lapačky. Ridera se připomněla Stránským, který ohrozil Kváču rychlou střelou zápěstím.

Oceláři se poprvé prosadili v čase 6:14. Architektem akce byl Andrej Nestrašil, který sebevědomě zavezl kus černé gumy do útočné zóny, mezi kruhy spatřil Milana Douderu a ten utaženou střelou k tyči rozvlnil vítkovickou síťku. Nutno dodat, že Svoboda v ten moment nic neviděl, před jeho brankovištěm totiž stálo několik hráčů.

Několik chvil poté mohl být třinecký náskok ještě výhodnější. Výbornou rychlost ukázal Michal Kovařčík, v tandemu se mu na křídle zjevil zcela volný Hrehorčák, ale slovenský útočník odkrytou klec trestuhodně netrefil. Vítkovických šancí bylo jako šafránu. Hostující obranu pozlobil až Bukarts, jenže v dobré pozici selhal. Zatímco první přesilovka nepřinesla třineckým barvám úspěch, ta druhá už ano. Milan Doudera oslovil nahrávkou Vladimíra Rotha, jehož přesná a prudká rána prošla vítkovickému gólmanovi mezi lapačkou a tyčí.

Začátek druhé třetiny byl pro hosty velice úspěšný. David Musil zavezl puk za vítkovickou svatyni, obrana Ridery v ten moment byla rozhozená, čehož dokonale využil Vladimír Dravecký, který si počkal u tyče a pohodlně po ledě skóroval. Chvíli poté mohlo být sníženo. Schleiss vyslal rychlou střelu zápěstím, kterou zastavila až spojnice třinecké branky.

Vítkovice se dočkaly teprve po polovině základní hrací doby. Na trestnou lavici postupně usedli Hrehočák s Gernátem a domácí roztočili pořádný kolotoč. Bukarts při svém střeleckém pokusu zlomil hůl, jenže puk se šťastně došoural k Rastislavu Dejovi a slovenský útočník z mezikruží zametl puk pod Kvačovým betonem do sítě.

Domácímu mužstvu se povedla kontaktní branka paradoxně během třinecké přesilovky. Doudera tři minuty před druhou sirénou na modré nezachytil nájezd Werbika, kterého zastavil jen za cenu nedovoleného zákroku. Rozhodčí ani chvíli neváhal a zkřížil ruce nad hlavou. Trestné střílení dostal na starost Roberts Bukarts, který zachoval ledový klid a poslal touš do hostující branky.

Ocelářům se povedlo zvýšit náskok znovu v úvodu třetiny. Podruhé v utkání se do střelecké listiny zapsal Vladimír Roth, který vyslal z levého kruhu identickou pumelici jako v prvním dějství a Dolejš neměl nejmenší nárok. Na časomíře svítila časová hodnota 44:27 a hosté už vedli dokonce o tři branky. Puk zavezl do ofenzivního pásma Ondřej Kovařčík, nahrávkou mezi kruhy našel bratra Michala Kovařčíka a ten duchapřítomně z bekhendu poslal puk mezi Dolejšovy betony.

Odpověď Vítkovic ovšem na sebe nenechala dlouho čekat. Třetí trefu Moravanů měl na svědomí obránce Tomáš Černý, který půl minuty po Kovařčíkově trefě napálil puk od hrazení a ten si našel cestu za Kváčova záda. Domácí hráče vstřelený gól ještě víc nabudil a nadále byli velmi nebezpeční.

Kontaktní gól vidělo publikum osm minut před koncem, kdy se prosadil navrátilec do sestavy Ondřej Roman, který zhodnotil další přesilovku. Jeho nepříliš tvrdá střela z kruhu po divokém odrazu poměrně šťastně doskákala do třinecké sítě. Ridera v závěru mocně tlačila a vyrovnání viselo na vlásku, jenže tentokrát se scénář z minulého derby neopakoval. Razítko na výhru Ocelářů totiž poslal do opuštěné vítkovické klece v předposlední minutě Vladimír Dravecký.

Třinečtí tak letos poprvé vezou komplet bodů z kluziště soupeře!

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "Byl to podobný zápas jako naposledy doma s Kometou. Třinec je velice organizované mužstvo ve středním pásmu a jejich zbraň v podobě přechodu do útoku je obrovská. Dělali jsme fauly v zónách, kde to nebylo potřeba, a kvalitní soupeř to dokáže potrestat. Týmy jako Třinec nebo Kometa jsou schopny strávit během přesilovky osmdesát procent času v útočném pásmu, což bránící tým velmi unavuje, navíc vypadne z tempa. I tak jsme se dvakrát vrátili do zápasu. Škoda, že jsme po gólu na 4:5, kdy jsme měli obrovskou energii, špatně vystřídali a vypadli jsme z tlaku. Třinec byl ostražitější a závěr si pohlídal."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Za odvedený výkon bych chtěl klukům poděkovat. V některých fázích zápasů jsme hráli velmi dobře, byli jsme produktivní v přesilovkách a dali jsme góly v pravý čas. Domácí se ale nevzdali a zápas zdramatizovali. Nechtěli jsme připustit to, co minule. Poslední zápas tady pro nás byl s velkým vykřičníkem. Teď jsme to zvládli lépe. Jsme rádi za cenné tři body proti celku, který hraje v úvodu sezony velmi dobře. Neměli jsme to tady jednoduché."