Ocelářům chybí jedna výhra! Pátou bitvu rozhodl Zbyněk Irgl!

04.04.2015 · Daniel Ježek
WERK ARENA viděla nervydrásající bitvu! Pátý duel semifinále došel až do samostatných nájezdů, v něm střelci obou celků jeli na soupeřova brankáře šestkrát. V šesté sérii o výhře Ocelářů rozhodl navrátilec Zbyněk Irgl!
SF5, sobota 4.4.2015
Sparta Praha
3:2sn
Třetiny: 2:0, 0:1, 0:1 - 0:0  Branky a nahrávky: 7. Hrňa (Polanský), 13. M. Doudera, rozhodující nájezd Irgl– 38. Pech (Kumstát), 41. Kumstát (Dragoun). Rozhodčí: Hodek, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 200 (vyprodáno). Střely na branku: 39:32. Zblokované střely: 19:28. Hity: 30:23. Vhazování: 65:44. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2. Stav série: 3:2.
Hrubec – Roth, Klesla (C), Galvas (A), Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek, Foltýn – Irgl, Klepiš, Ružička – Dravecký, Polanský (A), Adamský – Hrňa, Plíhal, Orsava – Cienciala, Růžička, Matuš.
Novotný – Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger – Kumstát, Pech, Vondrka – Sabolič, Hlinka (A), Buchtele – Forman, Přibyl, Rolinek (C) – Volek, Černoch, Dragoun.

Oceláři do pátého duelu vstoupili také se dvěma navrátilci. Obranu vyztužil David Nosek, v první formaci po boku Klepiše a Růžičky se představil Zbyněk Irgl, který odehrál první zápas od 19. listopadu.

Do zápasu lépe vstoupili Slezané. V prvních šesti minutách si svou aktivitou sice žádnou větší šanci nevytvořili, v minutě následující už zaplněná WERK ARENA zvedala ruce nad hlavu. Chybnou rozehrávku Novotného zachytil Polanský, po jeho střele se kotouč odrazil k zcela volnému Eriku Hrňovi. Třinecký snajpr měl jednoduchou práci v podobě vstřelení puku do odkryté branky.

Hráči s dráčkem na hrudi pokračovali v aktivní hře i v dalším průběhu periody, vybojovanou přesilovku ale využít nedokázali. Sparta se poprvé ke slovu dostala na začátku třinácté minuty, rána Ďalogy ani pokus Vondrky ale svůj cíl nenašla. A tak se znovu radovali domácí. Pech hloupým faulem ukončil přesilovku svého týmu, při hře čtyř proti čtyřem na Novotného vyzrál Milan Doudera - 2:0.

Druhá třetina byla na branky o něco chudší, třinecká hala viděla jen jednu přesnou trefu. Po pěti minutách od prvního buly druhé části mohla Sparta snížit manko, Pech v přečíslení ale nedokázal trefit letící pas. Hosté postupně navyšovali tempo, další šance Vondrky ale také neskončila v síti.

Oceláři, po uplynutí poloviny základní hrací doby, mohli své vedení navýšit. Bekhendem zakončujícího Irgla na brankové čáře zastavil jeden z bránících hráčů, o chvíli později pak Hrňa pálil jen do Novotného. Závěr prostřední dvacetiminutovky pak patřil hostům. Dělovka Adama Poláška od modré sice skončila na břevně, v následné skrumáži v brankovišti se nejlépe orientoval Lukáš Pech, který pohotovou dorážkou uklidil puk za ležícího Hrubce.

Sparta si svou aktivitu přenesla také do úvodu poslední periody, hned po třiceti dvou vteřinách dokázala srovnat krok. Petr Kumstát si vyměnil puk s Michalem Dragounem a střelou z mezikruží podruhé v zápase propálil Hrubce – 2:2.

Vedení na třineckou stranu mohla v padesáté minutě vrátit dvojice Orsava – Plíhal. Nejprve pálil Orsava, později si oba role vyměnili a Novotného zkoušel Plíhal. Hostující brankář dokázal zastavit oba pokusy. Sparta si vzápětí zahrála přesilovku, v ní sice kombinovala v útočném pásmu, Hrubce ale ohrozit nedokázala.

Pět minut před vypršením šedesáté minuty Ďaloga nabídl Ocelářům přesilovku, Slezané tuto možnost ale využít nedokázali. Největší šanci měl Nosek, střela mu ale nesedla. Stejně jako ve druhém a čtvrtém zápase se šlo do prodloužení. Slezané si hned v úvodu nastaveného času zahráli přesilovku, zužitkovat ji však nedokázali.

V polovině prodloužení mohl o vítězi rozhodnout Kumstát, rychlou protiakci ale zakončil jen do připraveného Hrubce. Na druhé straně pak za dvě minuty mohl skórovat Ružička, také třinecký forward ale narazil na soupeřova brankáře. Šance přibývaly na obou stranách. Klepiš s Linhartem Novotného nepřekonal, Roth napálil blokujícího Poláška. Na druhé straně pak vyloženou šanci spálil Pech.

Třetí bod na stranu Ocelářů mohli dvě minuty před koncem prodloužení vystřelit Orsava s Plíhalem. Hostujícímu brankáři vypadla střela prvního jmenovaného, Plíhala pak od dorážky do prázdné branky odtlačil Pilař. Za dalších pár okamžiků z první pálil Adamský, ani on ale Novotného nepřekonal.

Rozhodovalo se tak až v nájezdech. V nich padlo pět branek, za Oceláře se trefil Klepiš a dvakrát Irgl. Šimon Hrubec zastavil poslední nájezd Pecha, Slezané tak zásluhou Zbyňka Irgla vítězí 3:2 a chybí jim jediná výhra!

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Vyšla nám první třetina, ale po inkasované kontaktní brance jsme ztráceli dech a byli lehce nervózní, což vyústilo ve vyrovnávací gól. Pak oba týmy nechtěly udělat chybu, takže zápas došel až do samostatných nájezdů. Zbyněk Irgl sehrál skvělý zápas. Po takové době a po takovém příběhu, který si prožil, to pro něj nebylo jednoduché, ale šlo vidět, že je skvělý hokejista a k vítězství přispěl největším dílem.“

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): „Myslím si, že utkání mělo strhující tempo a oba týmy podaly výborný výkon. Začali jsme trošku hůře, ale po další tři třetiny jsme byli lehce lepším celkem. Bohužel jsme neuspěli v dovednostní soutěži. Nájezdy jsem ale neviděl, byly to pro mě velké nervy. Tým to však prožíval pozitivně. Nasazení Zbyňka Irgla nás nepřekvapilo, protože jsme ho viděli už na rozbruslení. Nájezdy umí, bohužel pro nás, velmi dobře.“