Oceláři z výborného utkání s Libercem berou komplet bodů

04.11.2018 · Michal Samiec
Utkání vysokých kvalit mohli sledovat diváci v třinecké Werk areně na zakončení prvního bloku základní části, tedy v rámci posledního kola před reprezentační přestávkou. Do Třince přijel lídr tabulky z Liberce a prvních dvacet minut bylo v jeho režii. Druhá třetina ale osud utkání otočila a cenné tři body nakonec berou Třinečtí.
17.kolo, neděle 4.11.2018
Liberec
5:3
Třetiny: 0:2, 4:0, 1:1  Branky a nahrávky: 24. Chmielewski (Cienciala, O. Kovařčík), 28. Gernát (Werek), 32. Svačina (Martin Růžička, Polanský), 36. Svačina (Adamský, Gernát), 48. Hrňa (D. Musil, Marcinko) – 1. Kvapil (Šmíd, Doherty), 17. Kvapil (L. Hudáček, Lenc), 41. Ševc (Jelínek). Rozhodčí: Bejček, Hribik – Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 5:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 834. Střely na branku: 33:21. Střely mimo: 13:4. Zblokované střely: 8:11. Hity: 7:6. Vhazování: 29:31. Průběh utkání: 0:2, 4:2, 4:3, 5:3.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Matyáš, Gernát, D. Musil, Galviņš, Roth, M. Doudera, M. Adámek – Martin Růžička, Marcinko, Roberts Bukarts – Svačina, Polanský, Adamský – Hrňa, Werek, Dravecký – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski.
Bílí Tygři Liberec: Will – Šmíd, Doherty, Derner, Hanousek, Ševc, Havlín – Zachar, Redenbach, Valský – Kvapil, L. Hudáček, Lenc – L. Krenželok, Jelínek, Teplý – Ordoš, J. Vlach, Lakatoš.

První třetina začala zostra a z pohledu domácích nešťastně. Již po 40 sekundách poslal puk od modré na Hrubcovu branku Marek Kvapil a třinecký brankář, který měl zacloněný výhled na trajektorii puku, musel poprvé lovit ve vlastní síti. Vyrovnáno mohlo být v šesté minutě, když Roth od modré střílenou přihrávkou našel na pravé straně volného Chmielewského, ale ten skrze Willovy betony puk neprocedil. V patnácté minutě měli domácí snad ještě větší šanci srovnat účty zápasu, když se úplně volný před Willem zjevil Marcinko. Liberecký brankář jeho několikeré pokusy zastavil betony a následně Gernátova dorážka proklouzala na tyč. Třineckým se nepodařilo skórovat, a tak udeřilo podruhé do jejich branky. Domácí nedokázali vyčistit prostor za brankou, odkud se s odrazem o třineckou klec dostal puk mezi kruhy na Marka Kvapila, kterému stačilo minimum času i prostoru, aby zavěsil do Hrubcovy sítě podruhé. Hosté pak mohli jít dokonce do tříbrankového vedení, ale Jelínek Dohertyho střelu sice zasunul za Hrubce, ale těsně mimo třineckou branku. Gól nepadl ani z následného velkého tlaku Tygrů.

Jak první třetina patřila mezi ty málo povedené v dosavadním průběhu sezóny třineckých Ocelářů, ta prostřední se zařadila na samotný vrchol. Jako noc a den působily oba týmy ve srovnání s první hrací dobou. Třinečtí na začátku přečkali dohrávanou přesilovku Tygrů a následně se jali ukrajovat náskok Liberce. Po třech minutách obkroužil branku Willa Cienciala a naservíroval puk před prázdnou bránu Aronu Chmielewskému, kterému zbývalo trefit odkrytou část klece. Domácí branka povzbudila a měli další šance. Polanský tečoval Adámkovo nahození od modré do tyče. V osmé minutě druhé části hry už bylo vyrovnáno. Ethan Werek zatáhl puk do pásma, podržel jej a pak nahodil od modré. Před Willem operoval Martin Gernát a nadvakrát přehodil beton libereckého gólmana.

Následovala nevyužitá přesilovka Liberce, kteří se Jelínkem prezentovali jednou nebezpečnou střelou těsně vedle pravé tyče Hrubcovy branky. Tygři šanci vzít si zpět vedení nevyužili, a tak sami inkasovali. Akci dva na jednoho zakončil po bekhendové Růžičkově přihrávce Vladimír Svačina, jenž procedil puk skrz Willovy chrániče. Pro svěřence trenéra Pešána ale bylo ještě hůř. Zbytečně se nechal vyloučit za faul mimo hru Doherty a Oceláři hned první přesilovku v zápase využili. Levou stranou proplul opět Vladimír Svačina a přesněji trefit nemohl. Puk se odrazil od levé tyče za Willa. Poslední tři minuty třetiny strávili domácí v oslabení – za katr šel nejprve Ondřej Kovařčík za příliš mnoho hráčů a následoval plynule Werek. Liberečtí měli několik šancí – Kvapil trefil tyč a Jelínek v samotném závěru terč na hrudi Šimona Hrubec, ale udeřit mohl i Třinec. Levou stranou projel rychlík s číslem 83 na zádech a vystřelil podobně jako před ním Svačina. Will tentokrát máchl lapačkou úspěšně.

Liberec ještě na začátku třetí periody dohrával přesilovku. A skóroval podobně jako v první části hry po čtyřech desítkách sekund. Obránce Martin Ševc z bezprostřední blízkosti dorazil vlastní střelu a zdramatizoval další průběh utkání. Oceláři si mohli vzít dvojgólový náskok zpět o tři minuty později, ale Gernát nedostal do branky křížnou Polanského přihrávku skrz útočné pásmo. O dva góly to už ale bylo poté, co Musil odrazil střelou od modré puk o zadní mantinel a ten se tak trochu nečekaně dostal na čepel v mezikruží stojícího Erika Hrni, který jej poslal do horních pater branky libereckého brankáře. Na druhé straně mohl snížit opět na rozdíl jednoho gólu Hudáček, ale jeho únik po pravém křídle vyřešil Hrubec. Oceláři pak přes dvě nadějné situace nevyužili přesilovku po vyloučení Dernera. V závěrečných minutách ještě Liberečtí zkusili odvolat brankáře, dokonce si vypracovali ještě přesilovku, ale ta přišla až devět sekund do konce a skóre již zůstalo nezměněno.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Gól na 0:1 po čtyřiceti vteřinách nás poznamenal na celou první třetinu. Zmrazil nás a inkasovali jsme podruhé. Něco jsme potom trošku změnili, kluci zabrali a druhá třetina byla z našeho pohledu nejlepší třetinou za sedmnáct odehraných kol. Třetí třetinu jsme zase rychle inkasovali. Klukům jsme říkali, že musíme zůstat u naší hry, přidali pátý gól. Jsme rádi, že jsme zápas dotáhli k vítězství, poslední dvě třetiny jsme podali velmi dobrý výkon."

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): "I když to vypadá, že se zápas rozhodl ve druhé třetině, tak si to nemyslím. Vedli jsme gólech Marka (Kvapila), který dvakrát vystřelil a dal dva góly. A poté jsme měli v první třetině stavu 2:0 dvě možná tři gólové šance do prázdné brány, které jsme neproměnili, a pachuť se přenesla i do druhé třetiny. Vstoupili jsme do ní nepokorně s tím, že dál budeme čekat, kolik gólů Třinci nasypeme, i když jsme si dopředu říkali, že druhá třetina nebude stejná. To se potvrdilo, prohráli jsme ji 0:4 a zápas začali domácí naprosto ovládat. Ještě jsme se dostali trošku zpátky do hry gólem na 3:4, ale přeskakováním hokejek, špatnými odrazy jsme více zápas nezdramatizovali. Prohráli jsme, protože jsme byli nepokorní po excelentní první třetině."