Oceláři ve šlágru kola vítězí nad Spartou!

17.01.2021 · Michal Samiec
Dramatický průběh nakonec měl šlágr šestatřicátého kola mezi třineckými hokejisty a pražskou Spartou. Oceláři sice prohospodařili ve třetí části hry dvoubrankový náskok, ale na čtvrtý pokus dokázali poprvé v probíhajícím ročníku vyhrát nájezdový rozstřel.
36.kolo, neděle 17.1.2021
Sparta Praha
5:4sn
Třetiny: 0:1, 2:0, 2:3 – 0:0  Branky a nahrávky: 28. Rodewald (Kundrátek, Jaroměřský), 35. Martin Růžička, 42. Marcinko (P. Vrána, Martin Růžička), 45. M. Stránský (Martin Růžička, M. Doudera), rozhodující sam. náj. Martin Růžička – 12. Buchtele (Pech, Říčka), 42. Pech, 48. Říčka (Pech, Němeček), 51. Jurčina (D. Tomášek, M. Sukeľ). Rozhodčí: A. Jeřábek, Obadal – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:5, navíc D. Musil (Třinec) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Hráno bez diváků. Střely na branku: 25:21. Střely mimo: 3:5. Zblokované střely: 12:13. Hity: 10:11. Vhazování: 39:29. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:4, 5:4.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – M. Doudera, Gernát, M. Adámek, D. Musil, Kundrátek, Jaroměřský – Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský – Hrňa, M. Kovařčík, Leier – Dravecký, Marcinko, Hrehorčák – Kurovský, Rodewald, D. Kofroň.
HC Sparta Praha: Machovský – Polášek, Košťálek, R. Jeřábek, Němeček, Jurčina, Kalina, Mikliš – Sobotka, Horák, Řepík – Rousek, M. Sukeľ, D. Tomášek – Buchtele, Pech, Říčka – A. Kudrna, Vitouch, Dvořáček.

Šlágr šestatřicátého kola mezi procentuálně dvěma nejúspěšnějšími týmy aktuálního průběhu Tipsport extraligy začal ve velkém tempu. Hrálo se plynule, s minimem přerušení a bez vyloučení. Zároveň se ale oba týmy těžko dostávaly do střeleckých pozic, natož gólových šancí. Jediný náznak šance v první desetiminutovce byl k vidění ve třetí minutě, když po Rodewaldově objetí branky se ke střele snažil probít Gernát.

Ve dvanácté minutě byla k vidění jediná skutečně vyložená šance, do které se dostal po přihrávce od pravého hrazení Jan Buchtele. Ten využil toho, že sparťané byli v útočném pásmu v přečíslení a z mezikruží střelou nad levý Kacetlův beton otevřel skóre utkání. Domácí mohli vyrovnat hned o pár sekund později, když jediný menší trest první dvacetiminutovky dostal za faul za Machovského brankou Vitouch. Oceláři ale potvrdili, že se v poslední době v přesilovkách trápí a těžko se v nich prosazují. Gól nepadl ani ve zbývajícím průběhu první třetiny, opticky častěji na puku byla pražská Sparta, ale k ničemu zaznamenáníhodnému to nevedlo.

Druhá třetina byla ve znamení zvýšené aktivity domácích hráčů. Do první větší šance se dostala na začátku čtvrté minuty dvojice Kurovský – Kofroň. Prvně jmenovaný si najel na dlouhý Gernátův pas a následně předal puk na druhého zmíněného, ale ten Machovského nepropálil. V sedmé minutě Oceláři notně začali přitápět pod kotlem, zvýšenou aktivitou využili o minutu později. Domácí hráli zhruba půlminutu ve výhodě po faulu Sobotky na Růžičkovi, k druhému vyloučení v zápase ale nedošlo. Kundrátek přesně od modré našel u pravé Machovského tyče zaparkovaného Jacka Rodewalda, který z první napálil puk za sparťanského brankáře.

Po inkasované brance hosté zvýšili aktivitu, do vyložené šance se ale dostat nedokázali. Oceláři dobře bránili předbrankový prostor, z těchto nebezpečných míst tedy sparťané prakticky nezakončovali. Skóre se na třineckou stranu překlopilo poté, co hrubě chyboval brankář Machovský. Ten za brankou posunoval puk za sebe na svého spoluhráče, ale blíž byl Martin Růžička. Nejproduktivnější extraligový hráč získal puk a rychle šel do zakončení. Podařilo se mu skórovat, přestože se Machovský na poslední chvíli snažil zvrátit následky své chyby. Hosté po inkasované brance opět zapnuli vyšší obrátky, ale víc než nebezpečnou střelu Říčky ze slotu před Kacetlem nevyrobili. Na druhé straně měl velkou šanci Stránský, který z levého kruhu zakončil přečíslení Ocelářů nepřesnou střelou, a pak v samotném závěru třetiny Růžička. Střelec druhé branky si najel na dlouhý pas na modrou čáru, ale sparťanské konto nebylo tentokrát zatíženou dalším gólem ani po dvojitém zakončení třineckého útočníka.

Začátek třetí části hry byl událostmi doslova nabitý. Hned po osmnácti sekundách byl vyloučen Košťálek a o půlminutu později k němu přisedl Polášek. Domácí tak měli devadesát sekund hry pět na tři. Třinečtí trenéři na tuto hokejovou standardku poslali pětici útočníků, kteří se dokázali prosadit. Dorážkou z velkého úhlu se u pravé Machovského tyče prosadil Tomáš Marcinko. Domácí mohli pokračovat v klasické početní převaze, ale chybovali při přechodu do útočného pásma a do samostatného úniku se dostal Lukáš Pech. Sparťanský veterán individuální akci využil a snížil na rozdíl jediného gólu. Tento rozdíl ve skóre trval jen dvě a půl minuty, pak zpoza Machovského branky poslal puk do nebezpečného prostoru v mezikruží Růžička a jeho pobídku proměnil v gólovou střelu Matěj Stránský. O dva góly pro domácí to bylo opět jen tři minuty. Pak v první přesilovce utkání, kterou hosté měli až v probíhající třetí třetině, se po rychlé akci a přihrávce od Pecha zpoza branky prosadil Robert Říčka.

Do poslední desetiminutovky se vstupovalo tedy za těsného vedení Ocelářů, to se ale brzo změnilo. Na začátku jednapadesáté minuty napřáhl ve vlastním obranném pásmu Milan Jurčina a přesný puk skončil k překvapení všech za Kacetlem. Třinečtí dostali ihned možnost reparátu, když byl vyloučen Říčka. Oceláři ale s nabídnutou přesilovkou dobře nenaložili, to se nakonec dalo říct i o sparťanech, kteří měli možnost utkání rozhodnout necelé čtyři minuty před koncem. Po faulu na útočné modré byl vyloučen David Musil a po tomto verdiktu sudích bylo v Třinci chvíli pořádně rušno. Utkání se nakonec dohrálo do šedesáté minuty za nerozhodného stavu a šlo se do nastavení.

V prodloužení gól nepadl. Přesto, jak to bývá při hře tří proti třem, byla k vidění velice otevřená pětiminutovka. Šance počítali přitom spíš hosté. Ve třetí minutě ve velké šanci poslal Buchtele puk pouze do Kacetla a v samotném závěru akci dva na jednoho po přesné příhře od Horáka neproměnil v rozhodující gól Rousek. Nájezdový rozstřel nakonec nabídl poprvé v sezóně třineckou radost. Oceláři se prosadili dvakrát, když Machovského překonal Martin Růžička a Jack Rodewald, sparťané na Kacetla recept nenašli. Oceláři kontra Sparta nakonec 5:4 po nájezdech.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Viděli jsme velmi kvalitní utkání. Hrálo se nahoru, dolů, bylo tam spoustu osobních soubojů. Kluci i hráči Sparty hráli ve vysokém nasazení. V první třetině jsme tahali za kratší konec provazu, o přestávce jsme si k tomu něco řekli a od druhé třetiny začali hrát výborně. Byli jsme agresivní, vyhrávali jsme osobní souboje. Povedlo se nám otočit zápas. Ve třetí třetině jsme měli tlak. Vždycky, když jsme odskočili o dva góly, tak jsme rychle inkasovali. To je ale hokej. Jsem rád, že nás to nijak nepoznamenalo do dalšího průběhu zápasu. Jsme velmi rádi za výhru za dva body a za to, že jsme po dlouhé době zvládli nájezdy."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Bylo vidět, že na sebe narazily týmy z čela tabulky. Bylo to velmi kvalitní extraligové utkání ve vysokém tempu, zápas se musel líbit. Padlo hodně branek, škoda pro nás, že jsme nezískali ten extra bod. V prodlouženích a nájezdech máme negativní bilanci, na tom musíme zapracovat. Na obou stranách padly laciné branky, jinak to bylo vyrovnané utkání."