Oceláři v Hradci dvakrát vedli, nakonec ale padli

26.02.2021 · Dominik Stošek
Souboj o zisk důležitých bodů na východě Čech se pro Oceláře vyvíjel dobře. Hráči s drakem na prsou šli hned dvakrát do vedení. O tato vedení je však Hradec pokaždé připravil využitím svých přesilovek. O konečném skóre tak rozhodla třetí třetina, ve které Mountfield vstřelil rozhodující branku zásluhou Vladimíra Růžičky mladšího a vyhrál tak 3:2.
48.kolo, pátek 26.2.2021
Mountfield HK
3:2
ČPP aréna
Třetiny: 1:1, 1:1, 1:0  Branky a nahrávky: 10. Kevin Klíma (Kelly Klíma), 26. Graňák (Kevin Klíma), 44. V. Růžička (Jergl, Koukal) – 3. Hrňa (M. Doudera, Martin Růžička), 22. M. Stránský (M. Adámek, Rodewald) Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 25:33. Zblokované střely: 8:8. Hity: 13:5. Vhazování: 34:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2 Hráno bez diváků.
Mountfield HK: Mazanec (Š. Lukeš) – Nedomlel (A), Graňák, Šalda, F. Pavlík (A), Čáp, Gaspar, Kukla – Perret, Kevin Klíma, Jergl – J. Sklenář, V. Růžička, M. Zachar – Lev, J. Veselý, Kelly Klíma – R. Pilař, Koukal (C), Poppel.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (Kacetl) – Gernát, M. Doudera, Freibergs, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Kurovský, Marcinko (A), Rodewald – Kofroň, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrehorčák, Miloš Roman, Hrňa – Chmielewski.

Utkání v Hradci začalo pro Oceláře velice příjemně, protože již v první minutě byl za podražení vyloučen domácí Jergl. První polovina hry v početní převaze nebyla z třinecké strany odehrána moc dobře, domácí paradoxně zahrozili více po útočné akci Perreta, který nabral odražený kotouč u pravého kruhu, Štěpánek však zasáhl proti jeho pokusu bez větších obtíží. Pak se ale iniciativy chopila první třinecká přesilovková formace a skóre se poprvé měnilo. Erik Hrňa zamíchal s kotoučem na pravém kruhu, popojel s ním blíže k brance a zakončil přesně ke vzdálenější tyči. V deváté minutě vyfasoval Kundrátek trest za naražení na hrazení a své působení na trestné lavici nakonec prodloužil na deset minut.

Hradec celou přesilovou hru sehrál výborně a po trefě Kevina Klímy z bezprostřední blízkosti, kterému skvělou zadovkou zpoza branky poslal kotouč jeho bratr Kelly, srovnal takřka z úrovně brankové čáry s Oceláři krok. O necelou minutu po vyrovnávací brance Hradce si mohli hráči Třince vzít své vedení zpět, souhra Rodewalda s Marcinkem ale skončila pouze na betonu Mazance. V poslední minutě svůj celek zbytečně oslabil Veselý vyhozením kotouče mimo hrací plochu a nabídl tak Ocelářům druhou přesilovku. Hráči s drakem na prsou na nic nečekali a bylo patrné, že s gólem do šatny by se jim po první třetině z ledu odcházelo lépe. O této představě rozhodly milimetry, protože po Vránově střele bekhendem z mezikruží kotouč doputoval až za záda Mazance, avšak narazil na tyčku, od které se odrazil do rohu kluziště. Skóre tak po úvodních dvaceti minutách zůstalo vyrovnané.

Úvod druhé třetiny započali, podobně jako třetinu první, Oceláři v početní převaze, kterou si zde přenesli právě z úvodní dvacetiminutovky. Zkrácenou přesilovou hru sice nevyužili, nemuseli však smutnit. Ve dvaadvacáté minutě totiž Matěj Stránský obdržel skvělou přihrávku na ose kluziště u modré čáry od Adámka a v samostatném úniku překonal Mazance perfektní střelou k levé tyči. V pětadvacáté minutě po střetu u střídaček obou celků putovali po vyhodnocení hlavních rozhodčích na trestnou lavici ze strany domácích Šalda a ze strany Ocelářů Stránský s Adámkem. Mountfield tak dostal možnost zahrát si další přesilovou hru a podruhé v tomto utkání ji také využil. Lev před Štěpánkem clonil tak dobře, že nepříliš prudká střela Dominika Graňáka od modré doplachtila až za záda strážce třinecké svatyně a ten kvůli špatnému výhledu na letící puk vůbec nereagoval.

V polovině duelu si oba celky zahrály po jedné přesilovce, ani jedna z nich ale nějaké zajímavější příležitosti nepřinesla a skóre tak zůstalo beze změny. V sedmatřicáté minutě zahrozil nebezpečným nahozením od útočné modré Adámek, před brankou clonící Vrána však kotouč nijak netečoval a Mazanec tak v poklidu zachytil střelu třineckého obránce do svého náručí. V poslední minutě prostředního dějství ještě střílel z pravého kruhu Ondřej Kovařčík, tomu však střela nesedla podle představ a zamířila pouze na hruď hradeckého gólmana. Vícero pozdvižení v druhé dvacetiminutovce k vidění nebylo, a tak oba celky, po dvou brankách na obou stranách, mířili do šaten opět za vyrovnaného stavu.

Vstup do třetí třetiny Oceláři dobrý neměli, protože po faulu Kurovského v jednačtyřicáté minutě museli jít do čtyř. První ohrožení Štěpánka přišlo po střele Pavlíka od modré, třinecký brankář však kotouč po celou dobu bedlivě sledoval a zasáhl proti této ráně svou lapačkou. Krátce potom, co Kurovský opustil trestnou lavici, zvedali domácí ruce nad hlavu. Po sporném střetu Koukala se Štěpánkem v brankovišti, zavěsil pod horní tyč z mezikruží Vladimír Růžička, který tak touto úspěšnou trefou poslal Hradec poprvé v tomto zápase do vedení. Na celou akci poté reagovala třinecká střídačka trenérskou výzvou, rozhodčí však svůj verdikt nijak nezměnili a branku uznali. S bleskovou odpovědí mohl přispěchat Vrána, jenž z protiútoku ohrozil Mazance z bezprostřední blízkosti. Třinecký kapitán však na hradeckého brankáře nevyzrál, navíc po střetu právě s Mazancem upadl a nepříjemně narazil na mantinel za brankou. Naštěstí pro Oceláře se nejednalo o nic vážného a Vrána tak mohl pokračovat v utkání.

V osmačtyřicáté minutě byl vyloučen na trestnou lavici Šalda za hákování a Oceláři tak dostali příležitost srovnat s domácími hráči krok. Největší šance se objevily na holi Marcinka, třinecký centr mohl nadvakrát dorážet střelu z předbrankového prostoru, bohužel ani v jedné ze svých dorážek kus černé gumy za Mazance nepropasíroval. Ve dvaapadesáté minutě mohl vyrovnat Růžička, ten však po své bekhendové střele poslal kotouč pouze na hruď Mazance. V pětapadesáté minutě se tlačil do zakončení Stránský a ten byl zastaven nedovoleným způsobem Lvem, který tak svému týmu zkomplikoval situaci v závěrečných minutách třetí periody. Dobývání hradecké klece bylo neúspěšné také po této přesilové hře, ve které nejnebezpečněji zahrozil svou střelou příklepem od útočné modré čáry Doudera, Mazanec na tuto střelu reagoval špičkou svého betonu. Václav Varaďa v závěrečných dvou minutách ještě zkusil hru v šesti hráčích v poli, Hradec si však své vedení pohlídal a Třinec k ničemu nepustil. Oceláři tak svou sérii výher neprodloužili a bohužel také nenavýšili svůj čtyřbodový náskok nad pražskou Spartou. Boj o první příčku tedy bude stále zajímavý.

David Kočí (Mountfield HK): "Byl to znovu play off zápas a hráči hráli na sto procent. Je na nich vidět, že chtějí urvat čtyřku a naladit se na vítěznou vlnu před koncem sezony. Utkání jsme zvládli perfektně a jsme rádi, že jsme urvali tři body proti tak silnému mančaftu, jako je Třinec."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec):"Myslím, že jsme neodehráli až tak špatné utkání a nějaký bod si zasloužili, ale sami jsme se sráželi do kolen vlastní nedisciplinovaností a hlavně jsme špatně řešili některé situace v obranném pásmu. Dělali jsme si to zbytečně složité, místo abychom si to zjednodušili, a z toho plynuly nějaké fauly. Soupeř nám dal v přesilovkách tři góly, což rozhodlo o výsledku."