Oceláři sice srovnali, v prodloužení ale Olomouci výhru trefil Hrňa

24.10.2014 · Daniel Ježek
Patnácté kolo přineslo měření sil mezi Olomoucí a Třincem. Utkání, hrané na olomouckém zimním stadionu, se po většinu času lépe vyvíjelo pro domácí hráče, Oceláři ale v závěrečných minutách dokázali srovnat na 4:4. Ve druhé minutě prodloužení se pak v přesilovce trefil Hrňa a přisoudil domácím bonusový bod.
15.kolo, pátek 24.10.2014
5:4p
Třetiny: 2:0, 0:2, 2:2 - 1:0  Branky a nahrávky: 12. Houdek (Buc, Patera), 16. Laš (Herman, Houdek), 41. Cibák (Marosz, Rác), 48. Hrňa (Herman, Laš), 62. Hrňa (Rác) – 32. Žejdl (Roth, Trončinský), 39. Plíhal (Polanský, Irgl), 55. Trončinský (Žejdl, Rákos), 60. Roth (Trončinský, Rákos). Rozhodčí: Hribik, Polák – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:6, navíc Patera (OLO) 10 min OT. Využití: 4:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 500 (vyprodáno). Střely na branku: 20:31. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2, 4:4, 5:4.
Trvaj – Vyrůbalík, Majeský, Skrbek, Houdek, Ondrušek, Rašner, Škůrek – Cibák, Marosz, Rác – Buc, Patera (C), Jergl – Laš, Herman, Hrňa – Dlouhý, Knotek, Kucharczyk.
Hamerlík (od 61. min Hrubec) – Klesla, Roth, Galvas, Doudera, Linhart, Nosek, Trončinský – Kreps, Plíhal, Dravecký – Irgl, Polanský, Chmielewski – Rákos, Žejdl, Orsava – Cienciala, Růžička, Kindl.

Olomoučtí Kohouti nastoupili proti lídrovi soutěže v naprosto totožné sestavě jako v posledním zápase proti Slavii. Zato Ocelářům chyběl střelec Adamský, naopak se do zápasového rytmu po dlouhé době dostal uzdravený Plíhal, který v prvním vzájemném měření sil vstřelil Hanákům hattrick.

Nováček soutěže hrál od první minuty s vedoucím celkem tabulky naprosto vyrovnanou partii, dlouho se hrálo bez výraznější šance. Jak domácí Kohouti, tak hostující Oceláři velice dobře bránili a soupeři moc času v útočném pásmu neposkytli. Vše se změnilo v jedenácté minutě, kdy putoval na trestnou lavici hvězdný útočník Třince Zbyněk Irgl. Hanáci svou první početní výhodu rozehráli velice rozvážně, když se však do puku od modré čáry opřel zadák Tomáš Houdek, rozbouřila se celá plecharéna.

Chvíli na to vyhodil kotouč mimo hrací plochu brankář Trvaj, Oceláři si však vylámali zuby na olomoucké defenzívě. Naopak při dalším vyloučení Slezanů bylo na stadionu v Olomouci opět veselo. Za katr usedl ex-olomoucký Kindl. V přesilové hře se před Hamerníkovou klecí odrazil kotouč k Hermanovi, který jen posunul na neobsazeného Marka Laše, jenž už měl jednoduchou úlohu. Mora tak vedla po první dvacetiminutovce nad hvězdami nabitými Oceláři překvapivě 2:0.

Olomoučtí vstoupili do druhé třetiny s chutí, dorážkou se prezentoval Jergl, Hamerlík byl však včas na místě. Spolehlivě si třinecký gólman vedl i proti střele Kucharczyka o pár minut později. Čím víc se střetnutí blížilo své polovině, začali přebírat iniciativu Oceláři. Téměř jistému gólu zabránil Hrňa, který zaskočil za Trvaje. Když ale následně zamířil na trestnou lavici Laš a po něm i Škůrek, bylo pro Olomoucké zle.

Půlminutu z dvojnásobné přesilové hry Třince dokázali Kohouti přežít bez úhony, v klasické početní převaze už ale Třinečtí skórovali. Tvrdou ránu Rotha tečoval za Trvajova záda Lukáš Žejdl. Olomoučtí mohli odpovědět také v přesilovce, tentokrát ale nezahráli s mužem navíc zrovna nejlépe. V 38. minutě byl vyloučen Knotek, a to byla další příležitost pro vedoucí tým extraligy. Svěřenci kouče Kalouse nabídnutou šancí nepohrdli, na brankovišti si nejlépe vedl Tomáš Plíhal, který srovnal.

Do třetí části nastoupili domácí o dva muže v přesile, Oceláři totiž byli v závěru druhého dějství dvakrát vyloučeni, a jejich tresty se přenesly přes přestávku do třetí dvacetiminutovky. Hanáci se moc dlouho nerozpakovali a znovu šli do vedení po krásné akci první formace. K zakončení se nakonec dostal Martin Cibák, který dostal ke vzhlednější tyči přesný pas od Marosze a zakončil za Hamerlíka, čímž opět dostal domácí publikum do varu.

Mora byla i nadále aktivní a v mnoho momentech papírového favorita přehrávala. Hermanova pěkná individuální akce gólem neskočila, o dvě minuty později se však sám jmenovaný proměnil v nahrávače, což vyplynulo ve čtvrtou branku Olomouce. Herman poslal skvělý pas Eriku Hrňovi, který vypálil do horní části odkryté branky. Přesouvající se brankář Ocelářů nestihl zasáhnout.

Oceláři však nic nevzdali a postupem času začali tlačit. Chmielewski napálil břevno, následně Trvaj ve velké šanci vychytal Rotha. Když si však vzal na svou hůl kotouč Marek Trončinský, bylo sníženo. Zkušený zadák zůstal v koncovce klidný, objel Trvaje a zakončil do odkryté klece. Jenže Třinci stále chyběl jeden gól, a tak se už necelé dvě minuty před koncem rozhodl pro hru v šesti.

Velkou příležitost pojistit domácí výhru měl Radek Dlouhý, ze středního pásma však prázdnou klec netrefil. Proto Třinečtí trestali! Do puku se opřel Vladimír Roth, Trvaj přes klubko těl vůbec nic neviděl, a puk skončil v horním rohu. Olomoučtí reklamovali před vyrovnávací brankou nahrávku rukou, Patera za své protesty dokonce dostal osobní trest. V závěrečných vteřinách mohli domácí Třinec potrestat, když se nechal vyloučit Orsava, to se jim však nepovedlo.

Přesilová hra Olomouce se však přenesla do prodloužení, a toho Mora využila. Erik Hrňa se prodral až před Hrubce, kterého Oceláři nasadili do nastavené pětiminutovky, a bekhendovým zakončením přiřadil Kohoutům bonusový bod. Hrňa se proti svému kmenovému celku trefil podruhé v utkání. Mora tak nakonec porazila vedoucí celek extraligy 5:4 po prodloužení.

Petr Fiala (trenér Olomouce): "Naše hráče můžeme jen pochválit, protože jsme hráli výborně. Soupeř byl velice kvalitní a šlo vidět, že první není náhodou. Nadprůměrně dobře jsme odehráli přesilovky. Dali jsme v nich čtyři góly, což je na nás hodně. Fakt, že jsme nedotáhli zápas do konce za tři body, je možná právě ten krůček, který nám chybí k tomu, abychom byli v tabulce ještě výš.“

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): "V zápase jsme po celou dobu tahali za kratší konec. Dotahovali jsme dvoubrankové vedení domácích, povedlo se nám srovnat, ale pak nám Olomouc opět utekla na rozdíl dvou gólů. Smrtící pro nás byly přesilovky domácích. V oslabení jsme nehráli dobře, což rozhodlo o tom, že si odvážíme jen bod. Ve hře pět na pět to bylo vyrovnané utkání.“