Oceláři po boji zdolali Ufu, vítej semifinále!

29.12.2019 · Martin Stebel, foto: KEYSTONE/Melanie Duchene, #SpenglerCup
Oceláři, bravo! Ve čtvrtfinálovém střetnutí Spenglerova poháru dokázali třinečtí hokejisté díky kompaktnímu výkonu porazit silný tým z ruské Ufy a v pondělí od 20:15 si zahrají semifinále proti dosud neporažené švýcarské Ambrì-Piottě. Rozdílovou trefu čtvrtfinálového duelu zaznamenal stejně jako v utkání základní skupiny proti Davosu necelých deset minut před koncem Rostislav Martynek!
2. čtvrtfinále, neděle 29.12.2019
Ufa
3:2
Eisstadion Davos
Třetiny: 1:0, 1:2, 1:0  Branky a nahrávky: 5. Polanský (Adamský), 21. M. Stránský (Dravecký), 51. Martynek (Chmielewski) – 22. Kručinin (Gimatov), 36. Baškirov (Pimenov). Rozhodčí: Salonen (Finsko), Stricker – Schlegel (oba Švýcarsko), Šišlo (Rusko). Střely na branku: 30:30. Vhazování: 26:24. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 5 606.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (Kváča) – Gernát, M. Doudera, Galvinš, D. Musil, Zahradníček, M. Adámek, Hrachovský – Dravecký, Marcinko, M. Stránský – Martynek, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský, Polanský, Chmielewski – Kofroň, Mikulík, Szturc – Hrňa.
Salavat Julajev Ufa: Karejev (Sochatskij) – Ar. Sergejev, Koledov, Culygin, Lisovec, S. Garejev, Muchamadullin, Petrišev – Kuzmin, Sošnikov, Burmistrov – Omark, Gimatov, Kartajev – M. Majorov, Pimenov, Soloduchin – Amirov, Pustozjorov, Baškirov.

Český mistr se do ruského protivníka od začátku pořádně zakousl. Velký vítr před Karejevem nejdříve způsobila elitní formace Tomáše Marcinka, ale stav se změnil teprve v páté minutě. Martin Adamský poslal na branku bekhendový pokus, puk si ze vzduchu našel Jiří Polanský a po krátké forhendové kličce skóroval. Krátce poté Štěpánek zlikvidoval šanci Šošnikova, který dostal příliš mnoho prostoru.

Další minuty znovu patřily třineckým. Nejdříve se do zakončení řítil netradičně Guntis Galvinš, z úhlu ale pálil vedle. Solidní možnost se otevřela také před Hrňou, ale třinecká 88 z výhodné pozice zasáhla jen brusle bránícího rivala. Teprve v závěru prvního dějství měli optickou převahu hráči Salajevu, ale skóre se změnilo až zkraje druhé periody a byla to opravdu velmi kuriózní trefa.

Hned v zahajovací minutě totiž odjížděl Matěj Stránský na střídačku, ale ještě předtím ležérně nahodil puk z neutrální zóny a po divokém odrazu se kus černé gumy dokutálel do Karejevovy sítě. Ruský brankář situaci hrubě podcenil, jelikož v té době odbruslil z prostoru mezi třemi tyčemi. Dvougólový náskok Ocelářů ovšem měl "jepičí život" a vydržel jen půlminutku. Zástupci KHL se rychle vrhli do útoku, Gimatov prudce vypálil, Štěpánek pouze vyrazil puk na levý kruh, kde byl v optimálním postavení Alexej Kručinin a pohotovou střelou do horní části svatyně snížil.

Velkou šanci na vyrovnání měla Ufa při početní výhodě pěti proti třem. Na trestnou postupně usedl Doudera a Galvinš. Salavat si vytvořil několik vyložených střeleckých pozic, ale veškeré pokusy třinecký brankář s přispěním obětavých spoluhráčů zlikvidoval. Štěpánek inkasoval teprve v čase 35:08. Puk podivně zůstal za jeho stanovištěm, třinecká defenziva si nepohlídala Danila Baškirova a ruský mladíček z bekhendové strany pod ležícím gólmanem posunul kotouč do sítě.

V poslední třetině bylo naprosto evidentní, že Oceláři jsou hladovějším týmem a mocně touží otevřít semifinálovou bránu. Do zakončení se postupně dostali Adamský či Kofroň, střely obou však skončily těsně mimo. Z voleje zahrozil rovněž Chmielewski, také jemu scházela razance a přesnost. Ruský celek měl vyložených šancí jako šafránu, obrana Třince totiž pracovala spolehlivě. Rozhodla situace z přesilové hry. Už se zdálo, že Ufa oslabení přežije bez ztráty kytičky, kdy Chmielewski poslal prudce po ledě puk před branku, kde se ujala mimořádně šikovná teč subtilního Rostislava Martynka. Kotouč elegantně zaplul mezi betony Karejeva a český mistr znovu překlopil skóre na svou stranu.

Náskok třineckých mohl být ještě výhodnější pár minut poté. Stránský se ocitl v samostatném úniku, jenže v rozhodujícím okamžiku nechal puk za sebou. V závěrečných minutách Ufa mocně finišovala a vyrovnání doslova viselo na vlásku. Oceláře před závěrečnou sirénou výrazně podržel skvělý Jakub Štěpánek a zástupce české extraligy tak slaví postup mezi elitní kvarteto slavného Spengler Cupu!

Sestřih důležitých okamžiků z utkání Ocelářů proti Ufě zde

Jiří Raszka (HC Oceláři Třinec): "Jsme šťastní za celý tým. Bylo to obrovský těžké utkání, ale kluci si počínali výborně. Podařilo se nám navázat na výkon proti Davosu. Připravovali jsme se na to, že Ufa má velkou sílu, disponuje skvělými individualitami zejména v první formaci. Věděli jsme, že v útoku má soupeř velkou kvalitu. Trochu jsme spoléhali na to, že jsou zranitelní v obraně, toho jsme chtěli využít a soupeře zatlačit. Výborně jsme ubránili dvojnásobnou výhodu soupeře ve druhé části, to bylo možná klíčové. Kabina zápasem hrozně žila, na týmu bylo patrné, že chce uspět, chce Rusy vyřadit. Chci akcentovat týmovou sílu, měli jsme větší vůli postoupit. Zápas znovu rozhodl Rosťa Martynek, který má stále skvělé bruslení, což ho zdobí celou kariéru. Navíc je přímočarý, v lajně s Kovařčíky si sedl parádně. Chceme v semifinále Ambrì-Piottu nejen potrápit, ale i postoupit do finále."