Mistři! Oceláři potřetí extraligovými šampiony!

26.04.2021 · Daniel Ježek
Tady vládne Třinecko, celé Česko pokleklo! Potřetí v klubové historii dokráčeli Oceláři až na nejvyšší extraligový stupínek, po titulu z roku 2019 se hráčům s drakem na prsou povedlo mistrovský pohár obhájit! Pátou finálovou bitvu rozhodli Slezané v přesilovkách, ve kterých dali dvě branky. Rekordním šestým čistým kontem v play off pak zazářil Ondřej Kacetl.
F5, pondělí 26.4.2021
Liberec
3:0
Třetiny: 0:0, 1:0, 2:0  Branky a nahrávky: 30. Rodewald (Špaček), 52. M. Kovařčík (Gernát, Špaček), 58. Dravecký (Rodewald). Rozhodčí: Šír, Lacina – Hynek, Lederer. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 21:23. Zblokované střely: 15:15. Hity: 9:16. Vhazování: 29:26. Průběh utkání: 3:0.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Štěpánek) – Gernát, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Freibergs – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), M. Stránský – Hrňa, Marcinko, Kurovský – Rodewald, Špaček, M. Kovařčík – Dravecký (A), Miloš Roman, Hrehorčák – Chmielewski.
Bílí Tygři Liberec: Kváča (J. Pavelka) – Vitásek (A), Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, Havlín, Kunst – Bulíř, A. Musil, Lenc (A) – J. Vlach, P. Jelínek (C), Najman – Rychlovský, Šír, D. Špaček – Průžek, Pabiška, A. Dlouhý.

První desetiminutovka pátého finálového utkání jednoznačně patřila domácím Ocelářům. Hráči s drakem na prsou cítili podporu svých příznivců a od úvodních minut pořádně zaměstnávali brankáře Kváču. Liberecký gólman musel řešit několik nebezpečných pokusů domácích. Hned ve dvanácté vteřině dobře pálil Doudera, brankář hostí ale byl připraven. Tlak Slezanů následně na chvíli otupilo vyloučení Kurovského, Liberec se ale v přesilovce neprosadil. Navíc v oslabení byl faulován Hrehorčák, což domácím umožnilo vrátit se do tempa. Ve čtvrté minutě mohl skórovat Erik Hrňa, ležící Kváča ale betonem zastavil kotouč na jeho cestě do odkryté klece.

Aktivita Ocelářů pokračovala i v dalších minutách. Ještě v téže přesilovce opět pálil Hrňa, o pár minut později pak Michal Kovařčík. Kváča ale držel své barvy nad vodou. Třinečtí následně kontrolovali hru, do větších šancí se ale nedostávali, Stránský svůj pokus z bezprostřední blízkosti poslal jen do Kváčova betonu. V šestnácté minutě fauloval Chmielewski a dal hostům druhou přesilovku, Liberec se ale k vážnějšímu ohrožení Kacetlovy branky nedostal. Dvě minuty před koncem pak Růžička vkleče našel Stránského, jeho pokus ale hosté srazili do ochranné sítě.

Po změně stran se tempo hry trochu uklidnilo, k vidění byl boj o každý kousek ledu. Brankáři v první pětiminutovce druhé dvacetiminutovky mnoho střeleckých pokusů řešit nemuseli a když už na ně něco přiletělo, tak to byla spíš propagační střela. Klid ve WERK ARENĚ mohla změnit přesilovka Oceláři ze sedmadvacáté minuty, v největší šanci této výhody byl Jack Rodewald, který ale kolem bránících dvou hráčů dokázal jen pošťouchnout kotouč na Kváču. Dvě vteřiny před koncem Pabiškova trestu fauloval Vitásek, přesilovka domácích tak plynule pokračovala.

A z tohoto mráčku již zapršelo. Jack Rodewald si spravil chuť po předchozí nevyužité šanci a po Špačkově přihrávce z mezikruží propálil Kváču. Liberec se po inkasované brance nadechl k aktivní hře, přes dobře zformovanou obranu Ocelářů se ale Bílí Tygři do větších šancí nedostávali. Kacetl tak musel řešit jen pokus Knota od modré, nebo nahození Rosandiče. V pětatřicáté minutě se připomenul nejlepší střelec základní části Matěj Stránský, jehož pokus Kváča se štěstím vytěsnil mimo svou branku. Tři minuty před koncem pak hosté přečkali další dva ataky Slezanů, Růžička pálil vedle, Hrehorčák jen do připraveného Kváči. V samotném závěru třetiny pak zahrozil hostující Vlach, Kacetl ale zasahovat nemusel.

V počátku závěrečné dvacetiminutovky se Liberec dostal do tlaku a v prvních třech minutách kontroloval hru. Třinečtí ale skvěle bránili a Kacetl nemusel likvidovat žádnou vážnější situaci. V pětačtyřicáté minutě mohl domácí do dvoubrankového vedení poslat Miloš Roman, který se řítil sám na Kváču. Ocelářům chyběl kousek, slovenský forvard napálil tyč hostující klece. Za další dvě minuty pak ve velké příležitosti byli Michal Kovařčík a Jack Rodewald, ani tentokráte ale Slezanům štěstěna nepřála. V padesáté minutě hosté opět zatlačili na pilu, Rosandič ani Vlach ale na Kacetla nevyzráli.

Do akce se následně vydal Hrehorčák, kterého v útočném pásmu hokejkou do tváře zasáhl Rosandič. Oceláři nabídnutou přesilovku využili, v padesáté druhé minutě WERK ARENU rozradostnil Michal Kovařčík, který tečoval střelu Martina Gernáta od modré do horního růžku Kváčovy branky. Hokej následně nabral zběsilé tempo. Na jedné straně neuspěl Najman, na druhé dvakrát Freibergs.

Pět minut před koncem se nedovoleným bráněním provinil gólman Kacetl, Oceláři ale oslabení ubránili na jedničku. Čas Liberci utíkal jako voda, tři minuty před koncem si hostující trenér Patrik Augusta vybral oddechový čas a Bílí Tygři to zkusili se šesti bruslaři v poli. Na ledě ale byl Jack Rodewald, který vystihl rozehrávku od modré a dovezl kotouč až na brankovou čáru, odkud Ocelářům mistrovskou jistotu dodal Vladimír Dravecký! Oceláři tak obhájili svůj titul z roku 2019 a potřetí se stali republikovými šampiony!

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Celkově jsme si za tím šli a výkon byl velmi dobrý. Na Liberci bylo vidět, že jim chyběli rozdíloví hráči, kteří by jejich týmu pomohli vstřelit gól. Chtěl bych jim poděkovat za dobrou sérii, pogratulovat k druhému místu a vyzdvihnout náš tým, který si za rozhodnutím finálové série šel od první minuty.“

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "Byla to těžká série. Těžké zápasy kromě prvního, který se nám nepovedl. Jinak si myslím, že to bylo hodně vyrovnané. Rozhodovaly přesilové hry a v závěru i to, že ofenziva Třince byla kvalitnější. Ve čtvrtém zápase se k nám nepřiklonilo štěstíčko, ale soupeř byl velice kvalitní."