Komplet bodů z Olomouce!

03.03.2023 · Michal Samiec
Výborně vyšel Ocelářům poslední venkovní zápas základní části 2022-23. Olomouckým hráčům na jejich ledě nasázeli pět branek, třinecký Mazanec neinkasoval ani jednou a Třinečtí si tak v předposledním zápase dlouhodobé části sezóny spravili sebevědomí před blížícím se startem play off.
51., pátek 3.3.2023
Olomouc
0:5
Zimní stadión Olomouc
Třetiny: 0:3, 0:0, 0:2  Branky a nahrávky: 14. A. Nestrašil (M. Daňo, Marcinko), 18. M. Daňo (Martin Růžička, Smith), 20. J. Jeřábek (Kaňák), 56. M. Daňo (Martin Růžička), 59. Chmielewski (Dravecký). Rozhodčí: Hribik, Ondráček – Rampír, Rožánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 611. Střely na branku: 23:29. Střely mimo: 7:8. Zblokované střely: 13:7. Hity: 2:1. Vhazování: 23:35. Průběh utkání: 0:5.
HC Olomouc: Lukáš – Dujsík, Rašner, Švrček, D. Řezníček, Rutar, Mareš, T. Galvas – Navrátil, Kusko, Karel Plášek ml. – Bambula, J. Knotek, Olesz – Strapáč, Menšík, Klimek – Kucsera, Kučera, Anděl.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Zahradníček, Smith, Kaňák, J. Jeřábek, M. Adámek, M. Doudera, Roth – Martin Růžička, Marcinko, M. Daňo – Hrňa, Voženílek, A. Nestrašil – Dravecký, Holinka, Chmielewski – Kurovský, Miloš Roman, Buček.

Vstup do zápasu byl oboustranně opatrný. První a jedinou střelu prvních desítek vteřin měl na svém kontě na konci první minuty z pravé strany domácí Bambula. V prvních minutách na třinecké straně byli vidět aktivní Voženílek nebo Kurovský, do žádných větších šancí se ale hosté nedostali. Náznak šance pak v přečíslení dva na jednoho měla i Mora, ale Navrátil nedosáhl před brankou na přihrávku zprava. Ve třinácté minutě byl vyloučen domácí Řezníček a první značnou příležitost otevřít skóre měli Oceláři. Po necelé minutě zvedal Růžička ruce nad hlavu po křížné přihrávce od Nestrašila, ale Lukáš pravděpodobně zachytil puk před brankovou čárou. Rozhodčí nenašli puk za čárou ani při dlouhé kontrole videa. Třinečtí se gólově prosadili ještě v téže přesilovce, když Daňo z předbrankového prostoru poslal vyražený puk po střele Jeřábka na pravou stranu Andreji Nestrašilovi, který zasunul do odkryté branky.

Domácí mohli vyrovnat hned záhy, když dostali přesilovku po faulu Kurovského. Nedokázali se prosadit, i když měli pár nebezpečných střel. Poté, co hosté byli na ledě opět v kompletu, vstřelili druhý gól. Růžička předal křížnou přihrávkou skrz střední pásmo puk Marku Daňovi, který krkolomně dorazil svou vlastní střelu. Tu totiž olomoucký brankář Lukáš vyrazil pouze před sebe. Když už se zdálo, že první třetina skončí dvoubrankovou výhrou Třince, zosnoval třetí zteč olomoucké branky třinecký kapitán Růžička. Ten získal pásmo, poté dostal puk přes Kaňáka na modrou Jakub Jeřábek, který z první poslal puk do olomoucké sítě. Podruhé v první třetině byla k vidění kontrola videa, Jeřábkova střela přišla totiž v závěrečných desetinkách úvodní dvacetiminutovky. Puk do sítě zapadl ještě v hrací době, Oceláři tak úvodní třetinu vyhráli tříbrankovým rozdílem.

Druhou třetinu zahájil Draveckého zápis do análů dnešního zápasu, hostující útočník byl vyloučen za vražení na hrazení. Olomoučtí hráči hráli druhou přesilovku, ale podruhé vyšli z početní převahy nad soupeřem bez gólového úspěchu. Následně se tlačili do olomouckého brankoviště třinečtí hráči, Jeřábek si sjel od modré čáry až před Lukášovo brankoviště, přihrál skrz vyhrazený prostor olomouckého gólmana, ale u druhé tyče stojící Dravecký se nestačil včas zorientovat, aby zasunul puk do branky.

Před polovinou normální hrací doby byl vyloučen druhý domácí hráč zápasu, obránce Mareš. Hosté se rovnali k přesilovce, ale ihned po buly byl vyloučen za sekání Marcinko. Trest pro třineckého hráče byl trochu přísný, ale první hostující centr musel po úzkostlivém zásahu rozhodčího následovat Mareše po rovných čtyřech sekundách. Při hře čtyř proti čtyřem, ani při následné další přesilovce Mory po vyloučení hostujícího obránce Smithe k žádné gólové změně, vlastně ani větší šanci nedošlo. Oceláři, kteří při hře pět na pět byli na ledě lepším týmem, si pak vytvořili další náznaky šancí při pobytu první pětky na ledě – především kapitán Růžička byl nažhavený na útočnou aktivitu. Závěr třetiny strávili Slezané nastěhovaní před Lukášem po dalším vyloučení Mareše. Hosté dokázali zmáčknout Moru před jejich brankou, vyloženou šanci k navýšení tříbrankového vedení si ale nevytvořili.

Třinečtí nevyužili na začátku třetí části hry zbytek přesilovky z druhé třetiny a první větší šanci si vytvořili až ve třetí minutě, když v dobré pozici na levém kruhu pálil nepřesně Roman. O minutu později měl na druhé straně velkou šanci Rutar, ale Mazanec včas zasáhl vyrážečkou. Na konci sedmé minuty třetí dvacetiminutovky byl vyloučen Strapáč. Oceláři zmáčkli opět Hanáky před Lukášem, ale ani z této početní převahy neskórovali. V padesáté minutě nakonec dostali domácí puk do sítě, dorážel z hrany brankoviště do odkryté sítě Anděl. Hosté si vzali trenérskou výzvu a byli úspěšní – opět byla v akci kontrola hry podle videa a rozhodcovská dvojice nakonec situaci vyhodnotila tak, že Olesz bránil Mazancovi v brankovišti a gól anulovala.

Ihned minutu po této situaci zasáhl Zahradníček vysokou holí v obličeji Pláška a domácí dostali zásadní příležitost s vývojem a výsledkem zápasu ještě něco udělat. Domácí čtyřminutovou přesilovku ale promrhali a Třinečtí tak do závěrečné pětiminutovky vstupovali stále s tříbrankovým vedením. To však záhy navýšil Marko Daňo, který ze samostatného úniku procedil puk pod Lukášem do sítě počtvrté, přičemž pro nejlepšího kanonýra extraligy to byl druhý zásah večera. Dvě a půl minuty před závěrečnou sirénou ještě zkoušel bekhendem překonat Mazance Klimek, ale neúspěšně. Gólově úspěšný naopak byl na druhé straně Aron Chmielewski, který minutu před koncem navýšil vedení Slezanů už na pětibrankové. To byla poslední událost zápasu, nakonec tedy – Mora 0, Oceláři 5!

Ilustrační foto použité v článku: Michal Struž

Vladimír Országh (Třinec): "Jsme rádi za tři body i předvedenou hru. Od začátku to bylo vyrovnané utkání se spoustou soubojů, hrálo se nahoru dolů ve vysoké intenzitě. My jsme si ale pomohli třemi góly v závěru první třetiny, uklidnily nás. Velmi dobře zahrály naše speciální týmy, zachytal dobře brankář, když bylo třeba. I když Olomouc nastoupila v okleštěné sestavě, potvrdila, že je nepříjemný soupeř. Proto jsme rádi za důležité vítězstí, i vzhledem k psychice."

Boris Žabka (Olomouc): "Gratulujeme Třinci k vítězství. Není to teď pro nás jednoduché s ohledem na to, v jaké sestavě nastupujeme. Uspěli jsme na Spartě, ale potřebujeme, aby hráči, kteří se v sestavě drží hráli na svém limitě a to se nám dnes nepodařilo. Měli jsme šanci hned na začátku zápasu a možná by se zápas vyvíjel jinak, ale pak jsme dostali gól z oslabení, snažili jsme se něčeho chytit, ale nepomohl nám ani neuznaný gól. Musíme se soustředit na další zápas, předkolo a udělat v něm všechno pro to, abychom byli úspěnší."