Grandiózní obrat přinesl toužebně očekávanou výhru

06.09.2019 · Michal Samiec
Málo vídaný obrat zápasu, který se z pohledu Ocelářů zprvu moc dobře nevyvíjel, předvedli třinečtí hokejisté v rámci třetího kola základní skupiny D Champions Hockey League. Na začátku druhé třetiny vedli hosté z Lahti již o tři góly, ale když střeleckou nemohoucnost odšpuntoval na konci druhé části hry Kundrátek, domácí se nemohli zastavit. Nakonec porazili pelikány v poměru 5:3!
CHL3, pátek 6.9.2019
Lahti
5:3
Třetiny: 0:2, 1:1, 4:0  Branky a nahrávky: 40. Kundrátek (Marcinko), 43. Hrehorčák (Hladonik), 46. Polanský (Adamský, Kundrátek), 48. M. Doudera (M. Stránský, O. Kovařčík), 60. Marcinko (M. Stránský) – 4. Tanus (Björninen), 11. Lahtinen, 21. Björninen (Ylönen, Jaakola). Rozhodčí: Stolc, Jeřábek – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 868. Střely na branku: 41:17. Střely mimo: 26:7. Zblokované střely: 15:4. Vhazování: 26:38. Průběh utkání: 0:3, 5:3.
HC Oceláři Třinec: Kváča (21. Bartošák) – Kundrátek, M. Doudera, D. Musil, Galviņš, M. Adámek, Gernát, F. Haman – M. Stránský, P. Vrána, M. Kovařčík – Hrňa, Marcinko, O. Kovařčík – Chmielewski, Polanský, Adamský – Š. Novotný, Hladonik, Hrehorčák – D. Kofroň.
Pelicans Lahti: Karhunen – Vorobej, Jürgens, Ščemerov, Jaakola, Kinnunen, Teppo, Pynnönen – Mankinen, Mustonen, Nieminen – Aaltonen, Björninen, Tanus – Ylönen, Hari, Lahtinen – Merelä, Toivola, Vartiainen – Elimäki.

Úvodní třetina úvodního domácího utkání Třince v novém ročníku Champions Hockey League nedopadla pro Oceláře vůbec dobře. První velkou šanci utkání si na konci třetí minuty vypracoval Michal Kovařčík, který se po dobrém vysunutí Vrány dostal šikovně do úniku ze strany, jeho pokus ale Karhunen vytěsnil mimo loktem. Domácí se neprosadili a za necelou minutu na druhé straně už udeřilo. Hosté rychle přenesli hru z vlastního pásma až před Kváču, kde se objevil zcela osamocený Jonatan Tanus a ten zakončil přesně pod horní tyč třinecké branky – 0:1. Domácí i hosté pak nevyužili přesilovku, další gól padl při vyrovnaném počtu hráčů na ledě. Na konci jedenácté minuty ukázal šikovné ruce i rychlost v zakončení Severi Lahtinen, který se po chybě Ocelářů v obranném pásmu dostal do zakončení a nedal kličkou do bekhendu Kváčovi šanci – 0:2. Další gól v první třetině nepadl, i když Björninen předvedl šikovnou a nebezpečnou teč střílené přihrávky z ideální pozice ve slotu a na druhé straně byli na konci třetiny mírně aktivnější domácí.

Druhá třetina začala pro Třinec neslavně. Oceláři totiž na začátku druhé třetiny začínali v oslabení a hned po 38 sekundách skončil puk v síti za Kváčovými zády. Situaci, která nevypadala nijak nebezpečně, vytěžil ve třetí gól Hannes Björninen. Kapitán finského týmu dostal puk odrazem od Kundrátka. Hosté pak ještě pohrozili v přesilové hře, ale gól mohl padnout i na druhé straně. Na konci rychlé kombinace byl Michal Kovařčík, ale přestřelil Karhunenovu branku. Ve druhé polovině prostřední třetiny Třinec vyvinul neuvěřitelný nápor. Pomohly mu k tomu přesilovky, vyrobili si situace, které volaly po gólu. Novotný trefil tyč, Třinečtí měli nebezpečné šance, když vládl v brankovišti Lahti chaos. Na konci třetiny dostali domácí šanci hrát proti třem. Domácí trenér dokonce odvolal Bartošáka z ledu a k vidění byla přesilovka šest na tři. Gól padl ale až šest sekund před koncem třetiny, když jej ihned po buly do Karhunenovy branky napálil smolný aktér gólové situace z první minuty druhé třetiny Tomáš Kundrátek. Po druhé třetině tak hosté vedli 3:1.

Zápas nakonec skončil zaslouženým vítězstvím Ocelářů. Přestože na začátku druhé třetiny Třinečtí prohrávali už o tři branky, ukázali málo vídaný obrat. Je ale třeba říct, že si jej zasloužili, jejich aktivita ve druhé polovině utkání totiž byla enormní. Přesto do závěrečné třetiny vstupovali jako vedoucí tým pelikáni a vedli dokonce o dva góly! Jejich vedení ale bylo fuč už v šesté minutě. Nejprve využil odrazu puku od Karhunenových betonů Patrik Hrehorčák, následně totéž z druhé strany se povedlo Jiřímu Polanskému. Zatímco u gólu slovenského forvarda hrálo roli možná podcenění ze strany brankáře Lahti, Polanského branka vyplynula ze soustavného tlaku Třince a vyražené střely Adamského. Skóre otočené na stranu domácích bylo o dalších pár desítek sekund později, když Stránský ideálně našel před branku sjíždějícího Milana Douderu. Ve zbytku třetí třetiny si domácí výsledek pohlídali, mírně aktivnější byli hosté, ale pokud si něco před Bartošákem vypracovali, domácí gólman byl na místě. Definitivní tečku přinesl gól Tomáše Marcinka do prázdné branky.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Můj tým měl špatný vstup do utkání, inkasovali jsme zbytečně po individuálních chybách, soupeř chodil do přečíslení, nezlomila nás ani laciná branka Lahti začátkem druhé třetiny. Kontaktní trefa v závěru druhé části nás hodně posílila, najednou jsme výrazně ožili a vytvořili si řadu možností. Ve třetí části jsme diktovali tempo hry, kluci to odmakali, z toho pohledu je výhra zasloužená."

Ville Nieminen (Pelicans Lahti): "Měli jsme výbornou první třetinu, ale musím říct, že jsme byli pouze šťastnějším týmem. Když vedete 3:0, máte podvědomě snahu bránit výsledek. Od druhé třetiny Třinec převzal otěže zápasu. Soupeř měl daleko víc střel, šel úspěchu naproti. Byli jsme moc pasivní, domácí vyhráli zaslouženě."