Gólová přestřelka se šťastným koncem pro Spartu

01.03.2015 · Daniel Ježek
V posledním kole se Oceláři představili na ledě pražské Sparty. Holešovická Tipsport aréna viděla brankové hody, v zápase padlo celkem jedenáct branek. Omlazený kádr Slezanů sehrál velmi kvalitní zápas, nakonec byli domácí o jednu branku lepší. Dva góly vsítil Aron Chmielewski.
52.kolo, neděle 1.3.2015
Sparta Praha
6:5
Třetiny: 1:2, 3:2, 2:1  Branky a nahrávky: 20. Novák (Mikuš, Kumstát), 27. Novák (Réway, Piskáček), 31. Cingel (Forman), 36. Polášek (Réway, Pech), 47. Ďaloga (Réway), 53. Volek (Réway, Bílek) – 10. Matuš (Doudera M., Doudera L.), 16. Roth (Klepiš, Hrňa), 22. Pechanec (Matyáš), 39. Chmielewski (Pechanec), 46. Chmielewski (Pechanec, Sztefek). Rozhodčí: Hodek, Pešina – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:5. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6 035. Střely na branku: 24:29. Zblokované střely: 4:2. Hity: 18:18. Vhazování: 34:27. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 4:3, 4:5, 6:5.
Janus (Král) – Piskáček, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Eminger, Hrbas, Bílek – Réway, Volek, Buchtele (A) – Kumstát, Pech (C), Novák – Forman, Cingel, Chlapík – Procházka, Černoch, Dvořáček.
Svoboda (Šimboch) – Roth (A), Trončinský, Nosek, Foltýn, Matyáš, Repe, Doudera M., Doudera L. – Hrňa, Klepiš, Orsava (C) – Matuš, Žejdl, Rákos – Chmielewski, Pechanec, Sztefek – Cienciala, Jašek, Kovařčík.

Před duelem s Třincem obdržel Petr Kumstát od zástupců deníku Sport křišťálový puk jako ocenění svého vstupu do klubu hokejových střelců, poté už mohl začít poslední zápas základní části. Navrátilec do sestavy Ďaloga se hned uvedl nebezpečnou backhandovou střelou, i v dalších minutách byla Sparta lepším týmem. Jako první se ale prosadili hosté. Radim Matuš se dostal do samostatného úniku a zakončil jej úspěšnou kličkou do backhandu. Sparta měla možnost srovnat v přesilovce, ale vlastním faulem o ni přišla a v následném zkráceném oslabení inkasovala podruhé. Dělovkou od modré čáry prostřelil vše včetně Januse obránce Vladimír Roth.

Poté už na ledě dominovali Třinečtí a málem se prosadili i potřetí, ale střelu Rákose stihl pokrýt Janus. Do kabin se však nakonec odcházelo za stavu 2:1 pro Oceláře. V přesilové hře totiž nepohrdl zadovkou Mikuše Martin Novák, který Spartě vypomáhá v rámci střídavých startů z prvoligových Litoměřic. Ránou z mezikruží prostřelil Svobodu, a připsal si tak ve svém teprve druhém extraligovém utkání premiérovou trefu v nejvyšší soutěži.

Hned zkraje druhé třetiny si ale hosté vzali dvoubrankový náskok zpět. Antonín Pechanec sebral před brankou odražený puk a nikým neatakován zblízka překonal Januse střelou nad beton. Další velkou šanci měl Matuš, jeho ránu Janus skvěle tečoval nad branku. Po velké mele před Svobodovým brankovištěm hráli sparťané přesilovku a snížili. Ze stejné pozice jako v prvním dějství se opět prosadil Martin Novák, kterému mezi kruhy nabil Réway. O necelé čtyři minuty později už bylo srovnáno, sparťané se totiž dokázali prosadit ve vlastním oslabení. Forman udělal kličku bekovi a vybídl v přečíslení ke skórování Lukáše Cingela.

To ovšem stále ještě nebylo všechno. V další přesilové hře šli totiž Holešovičtí poprvé v zápase dokonce do vedení. A to zásluhou obránce Adama Poláška, který se prosadil střelou švihem z pravého kruhu. Obrovskou šanci na vyrovnání měl vzápětí nejproduktivnější Ocelář Hrňa, ale Janus sklapl své betony včas. Třinec se v bláznivém utkání dočkal vyrovnání na 4:4 ještě před druhou přestávkou. Po vyšachování sparťanské obrany přehodil backhandem už ležícího gólmana Januse Aron Chmielewski.

V úvodu třetí dvacetiminutovky hráli Oceláři přesilovku, prosadili se však až ve hře v pěti na obou stranách. Podruhé v zápase se prosadil Aron Chmielewski, opět backhandem. Už po 33 vteřinách bylo ale opět vyrovnáno! Obránce Marek Ďaloga si najel podél modré čáry a prosadil se střelou z vrcholu levého kruhu k pravé tyči. Definitivní podobu výsledku dal v 53. minutě Dominik Volek, který z mezikruží propálil Svobodu a zavěsil pod břevno. Sedmý gól mohl ještě přidat Pech, ale v samostatném úniku tváří v tvář gólmanovi Třince neuspěl. Sparta tak porazila vítěze základní části potřetí ze čtyř vzájemných zápasů a ve čtvrtfinále jako čtvrtý tým konečné tabulky narazí na pátý Hradec Králové.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Obě mužstva hrála v jiných sestavách, než je obvyklé. Já jsem ale rád, že jsme ten zápas, který se pro nás vyvíjel nepříznivě, dotáhli do vítězného konce a zabránili jakýmkoliv spekulacím a dohadům, že si někdo někoho vybírá (pro čtvrtfinále play off).

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): O výsledku dnešního utkání rozhodly vynikající přesilovky Sparty, protože my jsme v našem oslabení inkasovali tři góly a tam se zápas otočil. I když jsme ještě dotáhli na 4:4, tak Sparta si to pak pohlídala. Byl to otevřený hokej, který měl tempo a určitě se divákům líbil.