Fantastický vstup do sezóny! Oceláři vítězí na Slavii

09.09.2009 · Ondřej Huml, Patrik Kubečka, Michal Samiec
Oceláři ukázali, že jsou na startu sezóny ve výborné formě. Vstup do nového ročníku O2 extraligy vyšel svěřencům trenérského dua Marek, Kopřiva na výbornou - dokázali vyhrát v O2 aréně, domovském stánku loňského vicemistra, pražské Slavie. Ve skvělém světle se ukázala mimo jiné jedna z letních posil, Martin Růžička. Dokázal dvakrát skórovat, jeho druhá trefa byla rozdílová a dovedla Slezany ke třem bodům.
1.kolo, středa 9.9.2009
Slavia Praha
4:5
Zimní stadion Eden
Třetiny: 1:2, 1:2, 2:1  Branky a nahrávky: 17. Červenka (Vašíček), 35. Hruška (Beránek), 46. Tomica (Roth), 58. Branda (Červenka) - 7. Balej (Zíb), 13. M. Růžička (Balej, Zíb), 28. Balej (Cartelli, Malec), 31. Zíb (Kohn, M. Růžička), 56. M. Růžička (Kohn, Balej). Rozhodčí: Turčan, Fraňo - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 9:11, navíc Výtisk (Třinec) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2896. Střely na branku: 44:23. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 3:4, 3:5, 4:5. 2896
Furch - Kadlec, Vašíček, Roth, Žižka, Drtina, Kolařík, od 21. navíc Špelda - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Branda, Červenka, Tomica - Micka, V. Růžička ml., Doležal - Čermák, Endál, Jelínek - Sklenář.
Hamerlík - Hrabal, Seman, Cartelli, Malec, Výtisk, Zíb, Lojek, Andersons - Tomas, Polanský, Polák - D. Květoň, Peterek, Martynek - Balej, Kohn, M. Růžička - Kanko, Hampl, Kútny.

Na první třetinu úvodního zápasu sezony nebudou slávisté vzpomínat v tom nejlepším světle. Třinec začal aktivněji a už po třech minutách hry se sám před Furchem zjevil Roman Tomas, puk do brány ale neprotlačil. V čase 6:49 už ovšem hosté skórovali. Krátce poté, co se z trestné lavice vrátil do hry Žižka, se po Zíbově nahrávce krásným blafákem prosadil Jozef Balej – 0:1. Oceláře gól nakopnul a brzy přidali další. Ve 13. minutě se umístěnou sřelou z mezikruží prosadil Martin Růžička – 0:2.

Domácí se probudili až v závěru první části. Nejprve se v 17. minutě trefil reprezentační forvard Roman Červenka, který si před Hamerlíkem stopnul Vašíčkovu střelu od modré a pohotově rozvlnil síť. Těsně před sirénou pak před hostující bránou vznikl velký závar, z něhož se mohl prosadit bijec Micka, v koncovce byl ale nepřesný.

I po návratu z kabin pokračovala Slavia v náporu a ve 22. minutě byla velmi blízko vyrovnání. Lukáš Endál si najel za Hamerlíkovu klec, a i když mu na zádech viseli hned dva hostující hráči, ideálně našel před brankovištěm nehlídaného Petra Jelínka a ten rozezvonil tyč. Třinečtí poté trochu otupili tlak Slavie a vypálili na Furcha několik jedovatých projektilů, jenže ty šly většinou mimo. Na druhé straně se do velké šance dostal útočník Doležal, který po Růžičkově nahrávce trefil zblízka jen gólmana Ocelářů.

Slávisty pak vytrestala vlastní nedisciplinovanost. Při hře třech proti čtyřem se přesně pod víko trefil agilní Jozef Balej – 1:3. A o chvíli později klesly akcie sešívaných ještě níž. Kohn objel Furchovu klec, předložil puk Lukáši Zíbovi a ten nečekanou ránou z první propálil Furcha – 1:4.

Červenobílí se ale semkli a zaslouženě snížili. Hezkou individuální akcí se prezentoval kapitán Josef Beránek. Prosmýkl se kolem tří hostujících hráčů a nahrál před odkrytou bránu Davidu Hruškovi, jenž se v takových situacích většinou nemýlí – 2:4. V následujících minutách se na ledě dost přiostřilo, z čehož rezultovala zhruba minutová přesilovka domácích 5 na 3. V ní byl nejblíže gólu znovu Hruška, tentokrát ho ale dokázal vychytal hbitý Hamerlík. Do šaten se tak šlo za dvoubrankového vedení Třince. To mohl ve 43. minutě ještě navýšit Tomas, který ujel obránci Jiřímu Vašíčkovi, na Furcha ovšem nevyzrál. Fanoušci červenobílých i nadále hnali svůj tým za vyrovnáním a odměnou jim byl kontaktní gól. V oslabení se o něj postaral sváteční střelec Marek Tomica, který se po chytré nahrávce Rotha řítil sám na Hamerlíka a střelou mezi betony vrátil domácím naději – 3:4.

O chvíli později mohl stejný hráč přidat další branku, v dobré pozici však trefil pouze připravenou lapačku hostujícího gólmana. A tak udeřili Oceláři. Zničehonic se v 56. minutě ocitnul za beky Slavie Martin Růžička a střelou k pravé tyči rozesmutněl domácí příznivce. O dvě minuty později sice snížil novic v kádru Slavie Daniel Branda, když si jeho střelu zpoza brány srazil Hamerlík betonem do sítě, ale na víc už extraligovému vicemistru nezbyl čas.

S Třincem tak prohrál 4:5.

Jiří Čelanský (Slavia): "Utekl nám začátek a prohrávali jsme 0:2. Paradoxně, když jsme se do zápasu dostávali herně i brankami, tak Třinec dokázal zase odskočit na dvoubrankový rozdíl a dnes jsme to bohužel nedokázali dotáhnout do rovnovážného stavu."

Pavel Marek (Třinec): "Chci poděkovat všem hráčům za nasazení a vůli po vítězství, ale ve třetí třetině jsme vyprodukovali neskutečné množství hrubých chyb. Kdyby nás nepodržel skvěle chytající Peter Hamerlík, tak bychom to utkání asi do vítězného konce nedotáhli. Toho se musíme vyvarovat, protože příště by to mohlo dopadnout špatně. Hamerlík chytal, protože v celé přípravě předváděl výborné výkony a před vstupem do extraligy se nám zdálo, že má trošku lepší formu než Tomáš Duba, tak jsme vsadili na Petera."