Drama se šťastným koncem, Oceláři srazili Kometu!

26.01.2021 · Daniel Ježek, Foto: Vít Golda
Po divokém duelu s Motorem se Oceláři vydali na led brněnské Komety, kde dohrávali utkání prvního kola. Vyrovnanou bitvu rozhodla až situace z poslední minuty, kdy Erik Hrňa využil přesilovku a přisoudil Slezanům tři body.
1.kolo, úterý 26.1.2021
2:3
DRFG arena
Třetiny: 1:1, 1:1, 0:1  Branky a nahrávky: 10. Mueller (Zaťovič, P. Holík), 33. Svozil (Kusko, Bondra) – 6. Hrehorčák (M. Adámek, Kurovský), 38. Kurovský, 60. Hrňa (Martin Růžička, M. Doudera). Rozhodčí: Kubičík, R. Svoboda - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:2, navíc Zaťovič (KOM) 10 min. OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: 18:25. Zblokované střely: 9:18. Hity: 8:7. Vhazování: 36:36. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.
HC Kometa Brno: Vejmelka – F. Král, Zámorský, Holland, Freibergs, Gulaši, Svozil, Kučeřík – Mueller (A), P. Holík, Zaťovič (C) – Plášek ml., Klepiš, Schneider – Valský, Kusko, Bondra – Matěj Svoboda, F. Dvořák, Šoustal.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek – Gernát, M. Doudera, Dravecký, D. Musil, Jaroměřský (A), M. Adámek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Leier, Špaček, Rodewald – Hrehorčák, Marcinko, Kurovský – Kofroň, M. Kovařčík, Hrňa.

Do dohrávky prvního kola na ledě brněnské Komety vstoupili o něco lépe hostující Oceláři. Slezané si již ve třetí minutě vybojovali první přesilovou hru, tu ale svěřenci hlavního trenéra Václava Varadi nevyužili. Třinecké to ale nemuselo dlouho mrzet, na konci šesté minuty totiž zásluhou Patrika Hrehorčáka šli do vedení. Slovenský forvard před Vejmelkou šikovně tečoval střelu Mariana Adámka. Slezané vsítili první branku poprvé po deseti zápasech.

Hned v následující minutě hráli hosté další přesilovku, tu ale v polovině uťal prohřešek Rodewalda a hrálo se ve čtyřech. Tato herní situace nepomohla ani jednomu z celků ke skórování, nicméně Kometa ve své zkrácené početní výhodě dokázala udeřit. Elitní formace domácích předvedla pohlednou kombinaci, na jejímž konci byl do odkryté branky střílející Peter Mueller.

Druhá polovina úvodní periody se nesla ve vyrovnaném duchu, ani jednomu ze soupeřů se ale nedařilo dostávat se do větších šancí. Oba gólmani tak neměli příliš mnoho práce. Vejmelka musel krát pokusy Stránského, Kurovského či Růžičky, Ocelář Štěpánek naopak zastavil Klepiše, Gulašiho nebo Krále.

Také úvodní pětiminutovka byla dosti vyrovnaná, důležité věci se začaly dít až v šestadvacáté minutě. Třinečtí nejprve hráli klasickou přesilovku, ve které Matěj Stránský napálil tyč domácí branky. Výhodu Ocelářů následně vylepšil faul Gulašiho, Třinečtí ale situaci pěti proti třem využít nedokázali. V polovině duelu pak Kometa sehrála svou první plnohodnotnou přesilovou hru, kombinace mezi Schneiderem a Zaťovičem ale úspěch nepřinesla.

Ocelářům ale ubráněné oslabení krev do žil nedodalo. V třiatřicáté minutě se domácí dostali do přečíslení tří proti jednomu, které po pobídce Kuska střelou mimo Štěpánkův dosah využil Stanislav Svozil. Oceláři se pokusili o rychlou odpověď, hostující hráči ale museli na brankovou radost čekat do osmatřicáté minuty. Po nepřehledné situaci se kotouč v předbrankovém prostoru vykutálel před Daniela Kurovského, který pohotovým zakončením zapsal první trefu v třineckých barvách.

Závěrečná dvacetiminutovka nabídla ve svých úvodních minutách opatrný hokej na obou stranách. První rozruch nabídla až sedmačtyřicátá minuta, kdy se Oceláři dostali do další přesilovky. Třinečtí drželi útočné pásmo, Leier pak byl po vyražené střele Hrni velmi blízko k vedoucí brance, kotouč ale proskákal přes brankoviště mimo síť.

Ve třiapadesáté minutě zahrozili domácí, Štěpánek se ale vyznamenal proti pokusu Schneidera. Za další dvě minuty pak od modré tvrdě pálil Kučeřík, Oceláře od třetí inkasované branky zachránila tyč. Dvě minuty před koncem nejprve Slezané nevyužili velkou příležitost, kdy Vejmelka vychytal Douderu a Rodewalda. Třinečtí ale pak dostali ještě jednu možnost přesilové hry a tu dokázali zužitkovat. Po krásném pasu Martina Růžičky se bombou z první prosadil Erik Hrňa, časomíra se zastavila na hodnotě 38 vteřin. Domácí ještě v závěrečných vteřinách hru bez brankáře, nesmyslný faul Zaťoviče ale snahu Komety překazil. Oceláři tak v Brně získali všechny tři body.

Jan Zachrla (HC Kometa Brno): "Znali jsme sílu Třince v jeho herních fázích, takže jsme se na to připravovali a snažili jsme se je eliminovat naší aktivitou, což se nám dařilo. Řekl bych, že jsme celý zápas tahali za ten delší konec provazu. Hráli jsme však aktivně, měli gólové šance, ale nedokázali je využít. Závěr zápasu byl pro nás hodně krutý."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Přáli jsme v Brně zvítězit. Myslím si, že jsme si zasloužili dát v zápase první gól, což se nám podařilo. Domácí se sice dostali do nějakých příležitostí, ale nedokázali je využít. Kometa vyrovnala hru v přesilové hře, kterou jsme přečkali. Poté, co jsme propadli u naší střídačky, se domácí dostali do vedení, ale nám poté pomohl vyrovnávající gól, i když byl trochu se štěstím. Ve třetí třetině jsme trpělivě čekali na svoji šanci, která přišla v přesilové hře, která nám v závěru zajistila bodový zisk."