Domácí prokletí pokračuje, Vítkovice bodovaly naplno

15.01.2012 · Tomáš Vacho
Devětatřicáté kolo proti sobě svedlo loňské finalisty a odvěké rivaly k moravskoslezskému derby. To bylo až do poloviny zápasu vyrovnané, ovšem poté bylo na ledě pouze jedno mužstvo. Vítkovičtí skvělým výkonem strhli utkání na svou stranu a s náskokem tří branek vyplenili Werk Arénu.
39.kolo, neděle 15.1.2012
1:4
Třetiny: 0:0, 1:3, 0:1  Branky a nahrávky: 27. Bolf (Lojek) – 30. Štefanka (Klimek), 33. Burger (Ujčík, Káňa J.), 36. Sýkora (Húževka), 51. Káňa T. (Húževka, Kudělka). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:10, navíc McGregor 10 minut. Využití: 0:2. Diváci: 4147. Střely na branku:29:36. Průběh utkání: 1:0, 1:4.
Hamerlík (Vojtek) – Ruchter, Hudec, Zíb, Lojek, Novotný, Klouček, Bolf, Cartelli – Orsava, Bonk, Varaďa – Polanský, Adamský, Kohn – Klimenta, Hořava, Květoň – McGregor, Ostřížek, Hrňa
Málek (Šindelář) – Malík, Voráček, Kasík, Koma, Punčochář, Pohl, Ovčačík, Kudělka – Káňa J., Burger, Šedivý – Štefanka, Ujčík, Klimek – Svačina, Strapáč, Szturc – Húževka, Sýkora, Káňa T.

Utkání začalo v tempu hodném derby, obě mužstva nastoupila patřičně naladěna. Hrál se pohledný, rychlý hokej, kde akce střídala akci na obou stranách, jenže gólu se diváci v prvním dějství nedočkali.

Blíže k otevření skóre byli domácí, kteří v prvním dějství spálili několik dobrých příležitostí. A to hlavně v době od patnácté do osmnácté minuty, kdy se ani nadvakrát neprosadil Radek Bonk a ani dvojšance Květoně a Hrni nebyla využita.

Vítkovické šance byly taktéž k vidění, ta největší v jedenácté minutě. Před Hamerlíkem se ocitnul naprosto osamocený Lukáš Klimek, ale nedokázal přesně zamířit, kotouč tak skončil pouze na hrudi domácího strážce.

Gólový výčet dnešního utkání byl otevřen až v sedmadvacáté minutě, kdy se z domácího mužstva prosadil Lukáš Bolf, jenž pohotově dorazil předcházející ránu Lojka. To bylo ale ze třineckých hokejek vše, od poloviny zápasu přebrali otěže hosté.

Předzvěstí věcí následujících byla solidní šance Romana Szturce ze třicáté minuty, když se tento vítkovický forvard ocitnul v samostatném úniku. Jeho zakončení a následná dorážka ale postrádala přesnější umístění. To ale hostující celek vůbec nemuselo mrzet, protože vyrovnání stavu přišlo za několik okamžiků. Juraj Štefanka totiž překvapivou ranou z otočky překvapil Hamerlíka, kterému propadl puk mezi betony.

Odpovědět mohl prakticky hned po následném vhazování kapitán Ocelářů Radek Bonk, ale ten příhru parťáka Varadi nezužitkoval dobře. Jak se později ukázalo, tato šance domácích byla pouze výkřikem z nouze.

Ve třiatřicáté minutě se totiž hostům podařilo využít přesilovku, a to zásluhou Jiřího Burgera, který střelou z voleje rozvlnil síťku za Hameríkem. To ovšem zdaleka nebylo z vítkovické produktivity vše – za další minutu se mezi kruhy zjevil s kotoučem na holi Lukáš Klimek, ale dobrá rána zazvonila pouze o spojnici Hamerlíkovy klece.

Ovšem v šestatřicáté minutě šly Vítkovice do vytouženého dvoubrankového trháku, protože na konci dobrého tlaku stál dorážející Juraj Sýkora, z jehož hole vyslaný puk vymetl šibenici branky domácích.

Domácí hráli v těchto chvílích špatně, jediným světlým momentem byla tyč nastřelená Tomášem Klimentou na začátku sedmatřicáté minuty. Poslední dějství chtěli Oceláři využít ke zvratu nepříznivého vývoje a na soupeře tedy patřičně vlétli. Výsledkem tohoto snažení byla dvojnásobná přesilová hra v trvání dvou minut.

V té se do dobrých šancí dostali pouze Květoň s Hořavou, ale Málek již podruhé nekapituloval. Naopak hosté se dočkali i čtvrtého zářezu z hole Tomáše Káni v jednapadesáté minutě a od té chvíle bylo ve třinecké Werk Aréně rozhodnuto. Ostravané si tak v poklidu došli pro zaslouženou tříbodovou výhru.

Břetislav Kopřiva (HCO Třinec):
Výkon v první třetině naznačoval, že můžeme uspět v tomto utkání, měli jsme výraznou převahu. Soupeř nás ale nakonec předčil ve dvou věcech. Především dobře bránil přesilové hry, my jsme se v nich neprosadili. A naopak, Vítkovice své přesilovky využily. A když Vítkovice vedou, těžko se s utkáním ještě něco dělá, navíc jim výborně zachytal brankář. Při přesilovce za stavu 3:1 ještě byla šance, ale my jsme ji neproměnili a pak už se utkání jen dohrálo, již jsme neměli síly na to to otočit.

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel):
Roman Málek nás v první třetině velmi podržel, bylo velmi důležité, že první třetina skončila 0:0, protože domácí tam měli dobré šance. Musím hráčům poděkovat, vlastně v celém zápase dodržovali obranné úkoly a měli jsme skvělou produktivitu. Jedním z hlavních stupňů k vítězství byl gól na 3:1, kdy jsme odskočili na rozdíl dvou branek. Kromě důslednosti jsme dnes přidali i hodně obětavosti a šli jsme naproti tomu, abychom získali body a v mnoha situacích se k nám přiklonilo i štěstí. Získali jsme hodně cenné tři body a jsme za to strašně rádi.