Derby vyhrály Vítkovice, v předkole na Třinec čeká Zlín

26.02.2012 · Daniel Ježek
Závěr základní části se nesl v duchu moravskoslezského derby. Ve vítkovické ČEZ aréně se rozhodovalo o dvojicích pro předkolo, ale také o šesté příčce. Tu nakonec vybojovali Ostravané, kteří se vítězstvím 5:3 posunuli před Zlín. Právě Berani budou třineckým soupeřem v předkole play-off.
52.kolo, neděle 26.2.2012
5:3
Třetiny: 2:1, 1:2, 2:0  Branky a nahrávky: 1. Burger (Káňa J.), 6. Húževka (Hlinka, Sloboda), 25. Strapáč (pen.), 49. Ujčík (Burger), 60. Burger - 6. Orsava (Klouček, Lojek), 36. Květoň (Peterek, Klouček), 39. Peterek (Adamský). Rozhodčí: Homola, Polák - Bryška, Novák. Vyloučení: 7:4, navíc Ovčačík (VIT) 10 min OT. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 8540. Střely na branku: 28:35. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 5:3
Málek - Sloboda, Kudělka,Trnka, Ovčačík, Voráček, Punčochář, Sedlák - Káňa J., Burger, Ujčík - Klimek, Štefanka, Pohl - Walker, Húževka, Kucsera - Szturc, Strapáč, Šedivý - Hlinka
Hamerlík - Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Seman, Novotný – Kůrka, Bonk, Varaďa – Adamský, Peterek, Květoň – Hořava, Polanský, Hrňa – Orsava, Hampl, Rufer.

Vstup do posledního moravskoslezského derby vyšel mnohem lépe domácím Vítkovicím. Ti dokázali využít hned svou první šanci. Kapitán Vítkovic Jiří Burger vjel do třinecké třetiny a střelou pod horní tyčku otevřel skóre zápasu. Domácí pokračovali v nastoleném tempu a za další čtyři minuty rozvlnili třineckou síť podruhé. Vítkovice měli výhodu, před Hamerlíkem bylo hodně zmatků. Kotouč se nakonec dostal k volnému Peteru Húževkovi, kterému nezbývalo nic jiného, než trefit odkrytou branku. Třinečtí trenéři na nepříznivou situaci reagovali time-outem, později se ukázalo, že to bylo moudré rozhodnutí.

Od druhé branky domácích uplynulo jen třicet vteřin, když třinecký Jakub Orsava vrátil Oceláře do zápasu – 2:1. Třinečtí se vstřelenou brankou dostali do potřebného tempa a v dalším průběhu periody byli o něco aktivnější. Hosté naopak nestíhali, z čehož pramenily fauly. Slezané hráli půl minuty dlouhou přesilovku pěti proti třem, tu ale nedokázali využít. Třinečtí poté ještě dokázali domácí dostat pod velký tlak, další branku už v první periodě nevstřelili.

Také druhá třetina začala lépe pro domácí Vítkovice. Oceláři sice hráli přesilovku, Ostravané ji ubránili a z trestné lavice vracející se Petr Strapáč šel do samostatného úniku. Strapáč už chtěl střílet, v posledním okamžiku ho ale fauloval Richter. Vítkovický forward dostal možnost opravy, kterou střelou do horních pater branky využil. Třinečtí se poté dostali do útlumu, tempo hry diktovali domácí.

Vše se ale změnilo po uplynutí poloviny utkání. Jiří Polanský sice ještě se střelou do odkryté branky neuspěl, následná dvouminutovka už Třineckým přinesla kýžené branky. Na 2:3 nejprve střelou z mezikruží snižoval David Květoň, třicátá osmá minuta pak přinesla vyrovnání. Z rohu kluziště nahrával Adamský, z první pálil Jan Peterek, který střelou do horních pater branky srovnal průběžný stav.

Do poslední dvacetiminutovky vstoupili lépe Oceláři. Slezané měli několik dobrých příležitostí, ani jednu ale nevyužili. A tak přišel trest. Po chybě Hrni se ke kotouči dostal Jiří Burger. Hostující kapitán spoza branky našel volného Viktora Ujčíka, který po bekhendové kličce poslal domácí do vedení. Třinečtí se ještě do konce utkání snažili o srovnání, v závěru dokonce hráli přesilovku šest proti čtyřem. Ta se jim nakonec stala osudnou. Vítkovický kapitán Jiří Burger před vlastní brankou vybojoval puk a přes celé kluziště ho uklidil do opuštěné třinecké klece. Vítkovice – Třinec 5:3

Mojmír Trličík (Vítkovice Steel): Dnešní duel byl skvělou tečkou za základní části. Regionální derby, navíc ve fantastické atmosféře. Zápas byl oboustranně vyrovnaný, dramatický až do poslední minuty. Zápas nám dneska vyhrál Roman Málek, který odchytal parádní zápas. Jinak k tomu nemám co říct. V posledním kole jsme si vybojovali šesté místo, což je pro nás perfektní.

Jan Tlačil (Oceláři Třinec): My jsme nezvládli úvod, dostali jsme dvě rychlé branky. Pak se ale naše hra zlepšila, po vstřelené brance jsme soupeře dostávali pod tlak. Druhá dvacetiminutovka byla z našeho pohledu dobrá, dali jsme branky a na soupeře se dotáhli. Utkání potom bylo vyrovnané, místy jsme měli více ze hry. Bohužel pak jsme po individuální chybě inkasovali. V závěru jsme už hráli vabank, bohužel to nevyšlo.