Čtyřbranková první třetina rozhodla o vítězi dramatického duelu

05.02.2012 · Daniel Ježek
Sedmačtyřicáté kolo postavilo proti sobě loňské soupeře ze čtvrtfinále. Do Třince zavítala litvínovská Verva. Do zápasu vstoupili lépe Slezané, kteří si během dvanácti minut vybudovali čtyřbrankové vedení. To nakonec Ocelářům stačilo, ačkoli v závěru hosté mocně dotahovali. Třinec - Litvínov 6:4.
47.kolo, neděle 5.2.2012
Litvínov
6:4
Třetiny: 4:0, 1:1, 1:3  Branky a nahrávky: 3. Ostřížek (Orsava, Hampl), 3. Varaďa (Kůrka, Bonk), 10. Peterek, 12. Polanský (Kůrka, Zíb), 37. Květoň (Hořava), 60. Lojek - 24. Smolka (Kafan), 53. Jareš (Jenáček, Ručinský), 55. Gerhát (Jareš, Jenáček), 60. Ručinský (Hübl). Rozhodčí: Hodek, Minář – Kostka. Bláha. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3049. Střely na branku: 41:33. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:4.
Hamerlík – Zíb, Hrabal, Lojek, Klouček, Hudec, Novotný, Cartelli, Bolf – Kůrka, Bonk, Varaďa – Hrňa, Peterek, Adamský – Květoň, Polanský, Hořava – Orsava, Ostřížek, Hampl
Franěk (12. Nechvátal) – Černošek, Kousalík, Stříteský, Gula, Skuhrovec, Kubát, Jareš, Brejčák – Lukeš, Hübl, Černý – Jenáček, Ručinský, Gerhát – Frolík, Trávníček, Majdan – Šrámek, Smolka, Kafan

První třetina zápasu se změnila v střeleckou exhibici domácích Ocelářů. Ti se během necelých dvanácti minut radovali hned čtyřikrát. Skóre utkání otevřela při svém prvním střídání čtvrtá formace. Z brankové čáry nahrával Orsava, kotouč se dostal před brankoviště, kde ho tečoval David Ostřížek. Brankář Franěk byl v tuto chvíli bezmocný. Neuplynula ani půlminuta a domácí příznivci opět zvedali ruce nad hlavu. To když se za modrou dostal Václav Varaďa, jenž svou akci zakončil střelou pod horní tyč. Tlak Ocelářů gradoval, následná přesilovka ale třetí branku nepřinesla.

Oceláři ale nemuseli dlouho smutnit. Desátá minuta – druhá přesilovka Třince. U kotouče byl Jan Peterek, který s přispěním hostujícího obránce poslal puk do sítě. Uplynulo dvacet vteřin a Oceláři mohli vést již 4:0. Hořavovi ve skórování ale zabránil faul hostujícího Stříteského. Oceláři tedy hráli přesilovku, kterou dokázali zužitkovat. Od modré střílel Zíb, Fraňkovi propadl puk, načež ho pozorný Jiří Polanský doklepl za brankovou čáru – 4:0.

Litvínovští poté dokázali s Oceláři srovnat krok, občas také dokázali dostat domácí pod tlak. Zlepšená hra Litvínova znamenala rvní branku v Hamerlíkově síti. Očím domácí obrany neviditelný Pavel Smolka, po perfektním pasu Kafana, poslal kotouč do odkryté domácí branky. Třinečtí se postupem času vrátili ke kormidlu utkání, všechny své šance ale domácí hatili. V největší byl Orsava, který střílel do odkryté branky. Neskutečný zákrok v tu chvíli vytasil Nechvátal, který po čtvrté brance vystřídal Fraňka, a vyrazil kotouč do ochranné sítě.

Náhradník v litvínovské brance přeci jen kapituloval a to ještě ve druhé třetině. Hořava našel volného Davida Květoně, jenž přesnou střelou pod Nechvátalovu ruku protrhl svou nepříznivou sérii deseti zápasů bez branky. Korigovat na rozdíl čtyř branek poté mohl ještě Majdan, ten ale ztroskotal na pozorném Hamerlíkovi. Do třetí dvacetiminutovky tak šli Oceláři s čtyřbrankovým vedením.

Úvod závěrečné periody přinesl divácky neatraktivní hokej. Větší rozruch znamenala až osmačtyřicátá minuta. Peterek našel Hudce, ten ale trefil jen brankovou konstrukci. Branku tak vsítili hosté. Richard Jareš vystřelil z kruhu pro vhazování, kotouč zaplachtil do horního rohu domácí svatyně.

Hosté pokračovali v aktivitě a dokázali snížit na rozdíl dvou branek. Od hrazení nahazoval František Gerhát, jehož pokus nakonec skončil v síti. Verva se nehodlala vzdát, branka Martina Ručísnkého při power-play výrazně zdramatizovala poslední minutu. Oceláři ale ztrátu bodů nepřipustili a brankou Martina Lojka do prázdné svatyně rozhodli zápas.

Pavel Janků (Oceláři Třinec): My jsme si přáli sehrát takovou třetinu, jakou jsme dnes sehráli. Ta z našeho pohledu byla perfektní. Bohužel potom jsme trestuhodně polevili, Litvínov hrál druhou polovinu utkání velmi dobře. Začal hrát riskantně, více napadal, dostával nás pod tlak. Litvínov je nejlepší v republice v hokeji nahorů, dolů. Málem dokázali vyrovnat, v závěru jsme měli velké štěstí.

Jiří Kučera (Verva Litvínov): Přestože jsme se připravovali na začátek a věděli jsme, že prvních deset minut bývá v Třinci nejtěžších, opak byl pravdou. První gól dostali odrazem od brusle, u druhé branky tam kotouč přeskočil hokejku. Třetinu jsme prohráli 0:4. Začali jsme pak hrát více agresivněji, protože už jsme neměli, co ztratit. Ale bylo už pozdě. Situace není jednoduchá, ale musíme se dívat jen k nejbližšímu zápasu, ještě nic nevzdáváme.