Vstup do extraligy nevyšel, Oceláři prohráli na Spartě

Tipsport extraliga
3 : 0

(1:0, 0:0, 2:0)

O2 arena

Úterní předehrávkou začal nový ročník Tipsport extraligy, první zápas nové sezóny přinesl třaskavý souboj Ocelářů se Spartou. Duel v pražské O2 aréně dopadl lépe pro domácí hokejisty, kteří zvítězili 3:0.

Branky a nahrávky: 1. Salomäki (Lajunen, Moravčík), 53. Irving (P. Kousal, Krejčík), 57. Irving (Horák, Chlapík). Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček – Ondráček, Lhotský. Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 185. Střely na branku: 27:20. Zblokované střely: 22:11. Hity: 4:1. Vhazování: 24:17. Průběh utkání: 3:0.

Kořenář (Kovář) – Moravčík, Kemiläinen, Krejčík (A), Mikliš, Mašín, Irving, Tůma – Hyka, Horák, Chlapík (A) – Hrabík, Najman, P. Kousal – Salomäki, Lajunen, Forman (C) – Vitouch, Hrabík, Ton. Trenér: Pavel Gross

Mazanec (Kacetl) – Smith, Adámek, Nedomlel, Kundrátek, Marinčin (A), Mrtka, Jank – Daňo, Cienciala, Hudáček – Hrehorčák, Vrána (C), Kurovský – Teplý, Sikora, Addamo – Walega, Čacho, Dravecký (A). Trenér: Zdeněk Moták

Pouť novou extraligovou sezónou začali Oceláři na ledě semifinálového rivala Sparty. Branku Třince hájil Marek Mazanec, brankář Slezanů si ale začátek představoval určitě jinak. Mazanec již po jednačtyřiceti vteřinách musel lovit kotouč ze své branky, Lajunenovo nahození od modré šikovně tečoval Miikka Salomäki, třinecký brankář byl bez šance.

Rychlá vedoucí branka dodala domácím hokejistům chuť, Sparta byla v první desetiminutovce opticky lepším týmem, v osmé minutě musel Mazanec řešit nebezpečný pokus Najmana, následnou dorážku Hrabíka zablokovala třinecká defenzíva. Hráči s drakem na prsou se poprvé do vážnější příležitosti dostali až v třinácté minutě. Hudáček poslal před branku kotouč Daňovi, který lehce přizvedl puk, Kořenář si ale mohl oddechnout, když kotouč proletěl těsně vedle levé tyče.

Od patnácté minuty hráli Pražané v početní výhodě, když na trestné seděl Dravecký. Nebezpečně střílel Hyka, branku ale netrefil. V závěru přesilovky ještě své štěstí zkoušel Najman, Mazanec ale vytáhl skvělý zákrok špičkou betonu a zařídil odchod do kabin s jednobrankovým vedením Sparty.

Úvod prostřední dvacetiminutovky nabídl zcela jiný obrázek hry. Oceláři vlétli do třetiny s velkou aktivitou, již po čtyřech minutách mohli srovnat krok, krásný ťukes první lajny ale Cienciala ve srovnání nepřetavil, Kořenář zasáhl betonem. V osmadvacáté minutě byl vyloučen Mašín, Addamo v přesilovce chtěl o bránícího Krejčíka poslat kotouč za zmateného Kořenáře, ke smůle hostí ale kotouč mířil těsně mimo tři tyče.

Sparta se následně dostala do tempa, Najman Mazance nepřekonal, podobně se nevedlo ani Chlapíkovi s Irvingem. První jmenovaný napálil připraveného Mazance, Irving pak promáchl při dorážce. V třicáté sedmé minutě fauloval Hudáček, Oceláři ale oslabení zvládli na jedničku, Mazanec nemusel řešit žádnou vážnější příležitost.

Pět minut po startu posledního dějství mohl srovnat Vrána, který mohl zakončovat po akci Hrehorčáka. Třinecký kapitán střílel z levého křídla, puk ale branku minul. Následující minuty třetiny velké šance nenabídly, čekalo se tak až do poslední desetiminutovky.

Na konci padesáté druhé minuty byl vyloučen Kurovský, Sparta hrála svou třetí přesilovku, na Mazance nebezpečně dotíral především Salomäki, brankář Ocelářů ale další kotouč za svá záda nepustil. Efektní semafor pak Mazanec předvedl proti zakončení Chlapíka. Sparta pokračovala v tlaku a z další akce slavila druhou branku. Aaron Irving dostal nabito na vrcholek levého kruhu pro vhazování, odkud poslal kotouč do horního růžku třinecké branky.

O pár minut později Aaron Irving opět skóroval, tentokráte z druhé strany útočného pásma, z voleje po Horákově pasu trefil stejné místečko v Mazancově brance. Po třetí brance se Sparta stáhla a kontrolovala své obranné pásmo. Oceláři se nedokázali dostat do souvislejšího tlaku, v prvním utkání nového extraligového ročníku vyšli střelecky naprázdno.

OHLASY TRENÉRŮ

Pavel Gross (HC Sparta Praha): „První a třetí třetina byly dobré, druhá moc ne. Jsme si to tam zkomplikovali, hráli jsme trochu komplikovaně, nedávali jsme to za ně a oni to rychle obraceli. Po druhé třetině jsme si něco řekli a třetí třetina už byla lepší. Chtěli jsme se vrátit na vítěznou vlnu po dvou prohrách v Champions Hockey League, jsem rád za mužstvo, že se jim to takhle povedlo. Komplikace se sestavou se stanou tehdy, když opustíte herní plán, což se nám stalo ve druhé třetině. Hráli jsme proti velmi dobrému týmu, velmi dobře je známe. Ne nadarmo byli pětkrát po sobě mistry, je to velice kvalitní tým."

Zdeněk Moták (Oceláři Třinec): „První třetinu jsme zaspali, ta z naší strany byla chabá. Soupeře jsme pouštěli do střeleckých i brankových příležitostí. Musím kvitovat, že jsme ve druhé části zvedli hru a měli více příležitostí, než Sparta. Třetí perioda byla vyrovnaná, my se ale nedostali nikam na dostřel a ke srovnání. Naopak jsme v oslabení inkasovali, pak ještě třetí gól. Bez vstřelené branky se vyhrát nedá, to je jasné. My tam měli několik situací, které jsme řešili jenom polovičatě. Chyběl nám krok, chyběla kvalitnější přihrávka do zakončení, lépe vyřešený souboj. Patří k tomu i tlak v předbrankovém prostoru, odkud padají góly. Musíte samozřejmě mít ochotu tam jít, dostanete tam spousty ran, když je přijmete, tak můžete dát branky, když se vám puk odrazí od helmy, helmy nebo třeba zadku."

Marian Adámek 0 0 -1 0