Zhodnocení přípravných zápasů třineckých Ocelářů před startem sezóny

29.08.2022 · Michal Samiec
Celkem čtyři přípravné zápasy, podobně jako v jiných sezónách, kdy prvními soutěžními zápasy jsou ostré duely na mezinárodním poli v rámci Champions Hockey League, si naplánovali na srpen 2022 třinečtí Oceláři. Potkali se postupně s Vítkovicemi, Frýdkem-Místkem, Olomoucí a Slovanem Bratislava.

Oceláři vstoupili do herní části přípravy 9. srpna těsnou porážkou 1:2 po prodloužení ve Vítkovicích. Gól Třince vstřelil Chmielewski a utkání rozhodl svižnou ránou Mueller. Další zápas byl na programu hned o dva dny později a Oceláři se potkali s frýdecko-místeckými rysi, tedy se svým partnerským klubem. Domácí podali bojovný výkon, dvě ze tří třetin proti úřadujícímu mistrovi vyhráli a nakonec z toho bylo vítězství pro Třinec rozdílem dvou branek. Po úvodních dvou utkáních hledal hlavní trenér Moták nedostatky zejména v kvalitě zakončení: „Jsem rád za druhou třetinu ve Frýdku. Tam jsme viděli, že můžeme být potentní a že když si příležitosti vytvoříme, dokážeme je i proměnit. To je důležitá věc,“ řekl Moták.

Následovalo domácí utkání s Olomoucí, které se Ocelářům moc nepovedlo. Káňa nasázel Mazancovi hattrick a to včetně vítězného gólu ve druhé polovině třetí třetiny. První střetnutí Ocelářů s bývalým klubem aktuálního hlavního kouče tak dopadlo pro soupeře. Slezané si ale chuť napravili o víc než týden později, kdy se v generálce před startem ostré části sezóny potkali se Slovanem Bratislava, který se nacházel v totožné fázi přípravy na nový soutěžní ročník. Třinečtí vyhráli 2:1, ale hra vypadala velmi dobře, Slezané si vytvořili potenciál na mnohem vyšší výhru. „Z naší strany tam byla spousta šancí, ať už střeleckých, nebo vyložených, které jsme neproměnili. Kvůli tomu jsme pořád drželi Slovan v zápase. Myslím, že jsme měli vést dříve a nakonec i vyhrát přesvědčivějším rozdílem,“ zhodnotil zápas trenér Moták.

Do přípravných zápasů se zapojilo celkem 26 hráčů – dva brankáři, devět obránců a 15 útočníků. V brance se vystřídali Kacetl (dva zápasy, dvě výhry, průměr 1,5 inkasovaných branek na zápas) a Mazanec (chytal v obou prohraných zápasech s bilancí tří inkasovaných branek na utkání). Dva obránci si připsali dva kanadské body – Doudera i Čukste za dvě přihrávky. Z útočníků registrujeme dvě branky Miloše Romana a Marka Daňa, dva body si připsali ještě Kurovský (1+1) a Hudáček a Hrehorčák (oba 0+2).

Přípravné zápasy:

1. přípravné utkání, úterý 9. srpna 2022 (Ostravar aréna, Ostrava)
HC Vítkovice Ridera – HC Oceláři Třinec
2:1 po prodl. (0:0, 1:0, 0:1/1:0)
Branky a nahrávky: 26. Gewiese (Lindberg, M. Kalus), 61. Mueller (J. Mikuš) – 49. Chmielewski (M. Doudera). Vyloučení: 5:5, navíc M. Kalus (Vítkovice) trest ve hře. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 993.

Moravskoslezské derby se klidně může hrát na začátek přípravy a stejně to bude zajímavý hokej. Letos se oba týmy střetly v Ostravě a byla z toho těsná výhra domácích v prodloužení, kdy rozhodl novic v barvách Vítkovic – americký kanonýr Peter Mueller. Góly padly pouze tři, emocí a roztržek kolem branek však bylo k vidění dostatek. (Foto: Lukáš Filipec)

2. přípravné utkání, čtvrtek 11. srpna 2022 (Hala Polárka, Frýdek-Místek)
HC Frýdek-Místek – HC Oceláři Třinec
2:4 (1:0, 0:4, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Dostálek, 42. Dostálek (Machala) – 25. Miloš Roman (Hrehorčák), 27. Daňo (Čukste), 35. Daňo (L. Hudáček), 36. Zahradníček (Jeřábek). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 830.

Zápasy s partnerským Frýdkem-Místkem nejsou na programu úplně v každém přípravném období, ale pokud už se hrají, bývá to velice zajímavý hokej. Letošní utkání nebylo výjimkou – třinečtí Oceláři hráli tvrdě kolem branek, ale domácí rysi podali parádní výkon a mistrovi podlehli těsně a se ctí. (Foto: Lukáš Filipec)

3. přípravné utkání, úterý 16. srpna 2022 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – HC Olomouc
3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 17. Miloš Roman (L. Hudáček), 20. T. Marcinko (M. Doudera, Hrňa), 37. Łyszczarczyk (Kurovský) – 5. J. Káňa, 24. Bambula (Kučera), 35. J. Káňa (Orsava), 52. J. Káňa. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 269.

Utkání s Olomoucí měli Oceláři dobře rozehraný – po první třetině domácí těsně vedli, po druhé části hry bylo skóre vyrovnané. Nakonec si výhru vezli domů Hanáci – vítězný gól, kterým završil hattrick, vstřelil zhruba osm minut před koncem Káňa. (Foto: Lukáš Filipec)

4. přípravné utkání, čtvrtek 25. srpna 2022 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – HC Slovan Bratislava
2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 28. Ročák (Hrehorčák, Čukste), 31. Kurovský (Voženílek) – 46. Haščák (Fominykh). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Momentka z utkání se Slovanem Bratislava. Střetnutí aktuálního českého a slovenského mistra bylo pro oba týmy generálkou před vstupem do hokejové Ligy mistrů. (Foto: Lukáš Filipec)

Bilance z přípravných zápasů:

Přípravné zápasy: 4 zápasy, 2-0-1-1, skóre 10:9
Doma – 2 zápasy, 1-0-0-1, 5:5
Venku – 2 zápasy, 1-0-1-0, 5:4

Souhrnné statistiky z přípravných zápasů – léto 2022:

Níže jsou uvedeny statistiky s rozdělením dle jednotlivých postů v rámci přípravných zápasů před prvními soutěžními zápasy – před vstupem do Champions Hockey League.

Andrej Nestrašil – 3 / 0 / (0+0) / 0

Pozn.: Čísla za jmény brankářů znamenají: počet zápasů, počet výher-počet proher, počet odchytaných minut, počet inkasovaných branek / brankový průměr na utkání / počet čistých kont a trestných minut. Čísla za jmény obránců a útočníků znamenají: počet odehraných zápasů / počet kanadských bodů (počet vstřelených branek + počet asistencí) / počet trestných minut.

V brance se v přípravě prostřídali Ondřej Kacetl s Markem Mazancem, tedy mistrovské duo z loňské sezóny. Lukáš Daneček, třetí do party, pouze ve třech zápasech kryl těmto brankářům záda. Lepší bilanci vykázal prvně jmenovaný – s průměrem 1,5 inkasovaných branek na zápas chytal v obou vítězných duelech. (Foto: Lukáš Filipec)

Kanadské bodování týmu (obránci i útočníci):
2 (2+0) – Miloš Roman, Marko Daňo
2 (1+1) – Daniel Kurovský
2 (0+2) – Milan Doudera, Kārlis Čukste, Patrik Hrehorčák, Libor Hudáček
1 (1+0) – Marek Ročák, Jan Zahradníček, Aron Chmielewski, Tomáš Marcinko, Alan Łyszczarczyk
1 (0+1) – Jakub Jeřábek, Erik Hrňa, Daniel Voženílek

Pořadí střelců:
2 – Miloš Roman, Marko Daňo
1 – Daniel Voženílek, Marek Ročák, Jan Zahradníček, Aron Chmielewski, Tomáš Marcinko, Alan Łyszczarczyk

Počet odehraných zápasů:
4 – Kārlis Čukste, Jan Zahradníček, Jakub Jeřábek, Marko Daňo, Miloš Roman, Daniel Kurovský, Libor Hudáček, Alan Łyszczarczyk, Daniel Voženílek
3 – Milan Doudera, Martin Marinčin, Marian Adámek, Marek Ročák, Patrik Hrehorčák, Aron Chmielewski, Tomáš Marcinko, Vladimír Dravecký, Andrej Nestrašil
2 – Ondřej Kacetl, Marek Mazanec, Petr Vrána, Martin Růžička
1 – Jakub Michálek, Vojtech Zeleňák, Erik Hrňa, Ondřej Machala

Celkem sedm hráčů během čtyř přípravných zápasů nasbíralo aspoň dva body. Marko Daňo (na snímku z rozbruslení proti Slovanu Bratislava, v jehož barvách dvě sezóny nastupoval) a Miloš Roman vstřelili dva góly. (Foto: Lukáš Filipec)