Ve čtvrtek derby! Oceláři hostí Vítkovice!

23.09.2015 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Netradičně ve čtvrtek se proti sobě poprvé v této sezóně postaví krajští rivalové. Oceláři i Vítkovice v extralize čekají na výhru dvě kola, je tedy jasné, že jedna série po tomto střetnutí skončí. Podaří se Ocelářům rozjet gólový brankostroj a porazit svého rivala? Přijďte Oceláře podpořit!

Sponzorem čtvrtečního utkání s Vítkovicemi je společnost Jelmark, s.r.o.

HC Vítkovice Steel

Ostravané zakončili loňskou základní část na osmém místě, čekaly je proto boje v předkole. Vítkovičtí sice byli v pozici lépe postaveného celku, Dynamo ale dokázalo zvítězit po čtyřech kláních a postoupit do čtvrtfinále. Výsledné deváté místo byli pro Vítkovice zklamáním.

Před sezónou se Vítkovičtí museli vypořádat s odchodem nejproduktivnější lajny Svačina – Roman – Huna. První jmenovaný zamířil do kádru Třince, Ondřej Roman do KHL. Tým opustili také dva obránci Stehlík se Zíbem a brankář Maxwell. Potěšující zprávou pro vítkovické fanoušky je setrvání Rostislava Olesze u týmu, dalšími příchozími jsou Kantor, Sloboda, Štich a Balán.

Úvodní dvě kola se Ostravanům velmi povedla, dvěma výhrami se vyhoupli na čelní příčky tabulky. Pak ale přišel střelecký útlum a dva vstřelené góly během devíti třetin (včetně posledního klání v CHL). „Pozitivní určitě je, že po zápasech na Spartě a proti Chomutovu jsme se vrátili k naší hře na defenzivní straně. Proti Tappaře už to byl opět ten náš systém. Jenže hlavním problémem stále zůstává špatná produktivita,“ řekl kouč Jakub Petr po zápase s Tapparou.

Také Vítkovičtí věří, že se v derby zápase zvednou střelecky. „Je to derby, to nemá nikdy favorita. Třinec má bezpochyby ofenzivně mnohem silnější kádr, než my a než většina extraligy. Na druhé straně my už jsme v přípravě právě v Třinci dokázali odehrát velice kvalitní a vyrovnané utkání. Kdo jej viděl, musel uznat, že takový zápas snesl i přísnější parametry extraligových zápasů, a to se hrála příprava,“ dodal Petr na klubovém webu.

Poslední zápas Vítkovic:
22. září: HC Vítkovice Steel – Tappara Tampere 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky:25. Aalto (Kuusela, Savinainen), 26. Peltola.

Sestava Vítkovic v posledním zápase: Dolejš – Kudělka, Štencel, Štich, Sloboda, Klok, Čerešňák, Pastor, L. Kovář – Szturc, Balán, Olesz – Kucsera, Kolouch, Vandas – E. Němec, Burger, Zdráhal – Húževka, Hlinka, J. Káňa.

Rostislav Olesz podepsal novou smlouvu a zatím je tahounem vítkovické ofenzívy. Olesz ve čtyřech zápasech skóroval čtyřikrát. FOTO: Petr Kotala (www.hc-vitkovice.cz).

Z kabiny Ocelářů

Hráčům s dráčkem na hrudi se v posledních dvou duelech Tipsport extraligy nevedlo. Společným jmenovatelem zápasů se Zlínem a Pardubicemi je špatná koncovka, Oceláři ve dvou zápasech vsítili jen dvě branky. Lepší výkon podali svěřenci trenérů Jiřího Kalouse a Václava Varadi v úterním klání CHL proti Jönkopingu, i tak ale zůstalo mnoho šancí nevyužitých. Remíza znamená zcela otevřenou odvetu.

”Těší mě, že jsme byli rovnocenným soupeřem. Bohužel to koření v podobě gólů ještě nepřišlo v té chvíli, kdy bychom si to přáli,“ řekl Jiří Kalous po úterním duelu. Podobně hovořil také Radim Matuš: „Na tréninku se snažíme jít do každého kotouče, během ostrého zápasu nám to moc nevychází. Je teprve začátek sezony, proto věřím, že střelecké trápení prolomíme.“

A kdy jindy prolomit střelecké trápení než v duelu s Vítkovicemi? První derby sezóny je na programu netradičně ve čtvrtek, Oceláři budou za každou cenu chtít urvat tři body. Očekává se velmi atraktivní bitva. „Podle toho co jsem viděl v přípravě, tak Vítkovice byly na nás hodně nahecované, dohrávali nás, bylo vidět dost šarvátek. Očekávám proto klasické derby,“ dodal třinecký forward.

“Uvědomujeme si, že derby má speciální náboj, každý se na ten zápas těší. Nechceme připustit další ztrátu, po prohře se Zlínem jsme si některé věci vyříkali, ve čtvrtek musíme hrát aktivně a ukázat lidem dobrý hokej,“ říká Erik Hrňa.

Poslední zápas Třince:
22. září: HC Oceláři Třinec – HV71 Jönkoping 2:2 (1:1, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Matuš, 38. Hrňa (Kreps) – 15. Laine (Hansson), 32. Sundh (Sandberg, Andersson).

Sestava Třince v posledním zápase: Hamerlík – Nosek, Klesla, Linhart, Galvas, M. Doudera, Hrabal, L. Doudera, Adámek – Kreps, Orsava, Hrňa – Dravecký, Polanský, Irgl – Klepiš, Plíhal, Rákos – Rufer, Matuš, Cienciala.

David Nosek se v úterý vrátil do zápasového vytížení a je připraven na další souboje! Třinecký bek se v posledním zápase Třince s Vítkovicemi v rámci extraligy prezentoval dvěma brankami, naváže ve čtvrtek na svůj výkon? FOTO: Marian Ježowicz.

Poslední vzájemný zápas

Hutnické derby se naposledy hrálo v přípravném období v rámci druhého ročníku turnaje Steel Cup. Oba soupeři hráli o celkové druhé místo, o jeden bodík úspěšnější nakonec byli hráči s dráčkem na hrudi. Oceláři dokázali během druhé periody otočit nepříznivě se vyvíjející stav, Vítkovičtí kontrovali v poslední minutě a poslali duel do nájezdů. V nich Slezanům vystřelil výhru Polanský, Třinec tak bral celkové druhé místo.

14. srpna 2015: HC Oceláři Třinec – Vítkovice Steel 3:2 sn (0:0, 2:1, 0:1 – 0:0).
Branky a nahrávky: 33. Adamský (Dravecký), 34. Polanský, rozh. nájezd Polanský – 21. Szturc (Štencel), 60. Burger (Čerešňák, Vandas).

O zápase

Hrací den: 5. kolo Tipsport extraligy
Termín utkání: čtvrtek, 24. září 2015, 17:20
Místo utkání: WERK ARENA, Třinec