Utrápená čtvrtina se projevila také na statistikách Ocelářů

07.12.2015 · Michal Samiec
Ve druhé ligové čtvrtině Oceláři zažívali depresivní časy. Boje mezi 14. a 26. kolem sice začaly dvěma výhrami na ledě soupeřů, avšak Třinečtí zaznamenali také čtyři po sobě jdoucí porážky doma, nebo výprask v Ostravě 0:7.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 6. prosinci 2015, kdy bylo na programu 26. kolo základní části Tipsport extraligy.

Výsledkově velmi depresivní čtvrtinu má za sebou tým Ocelářů. Třinečtí sice začali výhrou v prodloužení na ledě Chomutova, byť z daleké destinace mohli přivézt i o bod víc – v průběhu utkání vedli už 4:1. Následovala porážka doma s posledními Karlovými Vary, kterou ovšem odkoupili svěřenci tehdy ještě trenéra Kalouse výhrou s čistým kontem ve Zlíně. Po reprezentační pauze ovšem Slezané padli do hluboké krize. Prohráli doma s Pardubicemi a následně hlavně padli vysoko v derby v Ostravě, v těchto dvou zápasech nevstřelili branku! Po ostravské kanonádě složili funkce trenéři Kalous s Varaďou a nově byli instalovaní – nejprve dočasně, následně byli potvrzeni do konce sezóny – trenéři Mucha (hlavní u staršího dorostu) s Malíkem (asistent ve Frýdku-Místku a u dorostu). Ti začali hned domácím trojzápasem, z něhož vytěžili pět bodů (dvě porážky v prodloužení, byť v obou zápasech vedli, a výhra s posledním Litvínovem). Třinečtí ještě po perfektním výkonu porazili Spartu, odehráli nadějné utkání v Plzni, avšak druhou čtvrtinu zakončili dvěma porážkami 1:4, které je ukovaly na desátém místě s minimálním náskokem na pronásledovatele.

Individuální statistiky

Pořadí v čele tabulky produktivity se od 13. kola zásadně proměnilo. Zatímco po první čtvrtině vedlo sparťanské trio Přibyl, Hlinka, Réway, nyní z těchto hráčů zůstal v elitní desítce pouze prostřední jmenovaný (čtvrtý). Produktivitě soutěže po polovině základní části vede chomutovský Roman Červenka, který nasbíral již 30 bodů. V závěsu se ztrátou šesti bodů je zároveň nejlepší střelec, plzeňský kanonýr Dominik Kubalík, který pravidelně každou čtvrtinu zatím nasázel po osm branek. Třetí je liberecký Petr Jelínek, zažívající možná životní sezónu. Nejlepší Ocelář Jiří Polanský spadl z pátého na dvanácté místo, když mezi 14. a 26. kolem nastřádal šest bodů (2+4). Mezi tři nejproduktivnější Třinecké patří stejně jako po úvodní čtvrtině ještě Vladimír Dravecký a Zbyněk Irgl.

Na čele ligových střeleckých statistik je kromě Kubalíka ještě jeho kolega ze západočeské metropole Nick Johnson a litvínovský Viktor Hübl (oba 14). Aspoň 10 branek nasázelo 12 borců, včetně 11gólového Vladimíra Draveckého. Nejvíce asistencí má na svém kontě Jaroslav Bednář spolu s nejproduktivnějším obráncem soutěže, plzeňským Jakubem Jeřábkem - oba přihráli na gól už v 19 případech. Nejčastější asistent na třinecké góly Jiří Polanský s 12 přesnými pasy uzavírá elitní desítku v této disciplíně.

12. Jiří Polanský (TRI) 20 (8+12)

Jiří Polanský se v zápase 21. kola proti Litvínovu stal historicky prvním hráčem, který za Oceláře v extralize odehrál 700 utkání. Bilance Jiřího Polanského po polovině základní části je 705 zápasů a 446 bodů (177+269).

10. Tomáš Kopecký 5 (3+2)

Vladimír Dravecký od úvodních kol drží post nejlepšího střelce Ocelářů. Góly střílí pravidelně, dává i veledůležité branky rozhodující nebo pečetící zápasy jako v závěru utkání se Spartou. Dravecký za celou loňskou základní část skóroval sedmkrát, teď má v polovině dlouhodobé části sezóny 11 branek.

Nejlepší střelec:
16 – Dominik Kubalík (PLZ)
14 – Nicholas Johnson (PLZ), Viktor Hübl (LIT)
12 – Roman Červenka (CHO), Rostislav Olesz (VIT), Marek Laš (OLO)
11 – Adam Courchaine (MHK), Richard Jarůšek (MLB), Vladimír Dravecký (TRI)
10 – Petr Jelínek, Jakub Valský, Michal Řepík (všichni LIB)

Nejlepší střelci mezi Oceláři:
11 – Vladimír Dravecký
8 – Jiří Polanský, Zbyněk Irgl
4 – Jakub Orsava
3 – Erik Hrňa, Tomáš Plíhal, Daniel Rákos, Vladimír Svačina, Tomáš Kopecký, David Nosek

Devízou třineckých defenzorů bývalo, že dokázali důležitými brankami pomáhat forvardům v tom rozhodnout zápasy. Letos se to tak jako v posledních sezónách nedaří. Nejlepším střelcem mezi obránci je David Nosek a stačily mu k tomu tři branky. Jednu z nich vstřelil sparťanskému brankáři Pöpperlemu při domácí výhře 4:2.

Nejlepší nahrávač:
19 – Jaroslav Bednář (MHK), Jakub Jeřábek (PLZ)
18 – Roman Červenka (CHO)
16 – Jaroslav Kracík (PLZ), Tomáš Rachůnek (KVA)
14 – Jaroslav Hlinka (SPA), Rostislav Marosz (KVA)
13 – Michal Birner (LIB), Jozef Kováčik (KOM)

4 – Marek Růžička, Radim Matuš, David Nosek

Příspěvek některých hráčů pro tým odhaluje Radegast index vytvořený před loňskou sezónou. Obránce Milan Doudera v loňské sezóně vyhrál jedno měsíční bodování indexu hodnotícího obětavost ve hře, letos ze tří měsíců, kdy se zatím liga hraje, se mu to podařilo podruhé – v říjnu nosil zelenou přilbu měsíčního vítěze za září, v prosinci se bude skvět na Douderově hlavě přilba za listopadové vítězství.

5. Josef Hrabal 3 (0+3)

Polský forvard v barvách Ocelářů nabírá na zkušenostech s českým hokejem. Loni za celou sezónu nasbíral 20 zápasů a 4 body, letos má na svém kontě stejný počet bodů za 12 utkání. Kromě občasných startů za Oceláře Chmielewski vypomáhá ve Frýdku-Místku, jehož postup do druhé nejvyšší soutěže je jedním z důležitých cílů celé organizace. Chmielewski je třetí nejproduktivnější hráč třinecké farmy, byť odehrál 14 z 24 zápasů Frýdku-Místku. Ve 14 zápasech nasbíral 25 kanadských bodů (13+12) a má na svém kontě neuvěřitelných +39 bodů v plus/mínus hodnocení.

Jak již bylo zmíněno výše, nejproduktivnějším a tedy nejlépe útok podporujícím obráncem ligy je Jeřábek z Plzně. Ten si udržel tento post, který držel už po úvodní čtvrtině, když mezi 14. a 26. kolem vykázal devět kanadských bodů (0+9). Na nejbližšího pronásledovatele Jozefa Kováčika z Brna má náskok šesti bodů. Nejproduktivnějším třineckým obráncem je David Nosek - na rozdíl od dřívějších tučných let třineckých beků mu k tomuto postu v polovině soutěže stačí sedm bodů (3+4).

Nejtrestanějším mužem Tipsport extraligy je stejně jako po první čtvrtině liberecký obránce Martin Ševc, který po 22 zápasech, jež odehrál, má na svém kontě už 108 trestných minut. Nikdo jiný není tak často vylučovaný, druhý v pořadí je se 61 minutami pardubický obránce Bokroš. Nejtrestanějším Ocelářem je s 26 trestnými minutami obránce Josef Hrabal.

Celkem čtyři týmy mají úspěšnost přesilovek vyšší než 20 %, což se považuje za práh kvality. Nejvyšší úspěšnost má pražská Sparta (24,04 %), nad 20 % se dostaly ještě týmy Liberce, Plzně a Komety. Třinečtí Oceláři jsou s úspěšností těsně pod 17 procent na sedmém místě. Nejvíce přesilovek hrála Plzeň (139), Třinečtí si vynutili až desátý nejvyšší počet přesilovek (107), z nichž skórovali 18krát. Nejvíce gólů v početních výhodách dala Plzeň (32), byť nemá nejvyšší úspěšnost využití. Čtyři hráči dali aspoň šest přesilovkových gólů a hned tři jsou z Plzně - Nicholas Johnson skóroval osmkrát a zbylí tři hráči šestkrát: Kubalík a Lev z Plzně a Němec z Komety Brno.

Nejlepší úspěšnost bránění přesilovek soupeře mají hráči Dynama Pardubice (87,60 %), Třinečtí jsou se svými oslabeními na pátém místě (úspěšnost bránění přesilovek soupeře 84,40 %). Nejvíc se soupeřům v početních výhodách daří proti Mladé Boleslavi (brání oslabení s úspěšností 78,33 %). Boleslavští také nejvíc gólů v oslabení inkasovali (26), Třinečtí jsou se 17 inkasovanými góly na pátém místě. Oceláři podobně jako loni dali nejvíc gólů v oslabení (6), další extraligové týmy skórovaly maximálně třikrát. O třinecké góly v oslabení se postaralo šest střelců (Polanský, Hrňa, Kopecký, Orsava, Rufer a Kreps).

Třem hráčům se podařilo vstřelit čtyři vítězné góly - opět se jedná o dvojici hráčů Škody Plzeň (Dominik Kubalík a Nicholas Johnson) a Rostislav Olesz z Vítkovic. Třinečtí střelci dali maximálně dva vítězné góly - podařilo se to triu Irgl, Dravecký a Kopecký.

Ze všech týmů hrají nejofenzivněji hráči Mladé Boleslavi - během každého zápasu vyšlou na soupeřovu branku necelých 35 střel (34,92). Pouze dva další týmy střílí aspoň 30 střel - Liberec (33,92) a Sparta Praha (30,71). Z hlediska počtu střel jsou Oceláři šestým nejofenzivnějším týmem (průměrně 28,50 střel každý zápas). Nejméně útočí Pardubice, které vyprodukují průměrně zhruba 23 střel za utkání. Třinečtí však dokáží bránit tak, že soupeři nedovolí vysoké množství střel - nejméně střel jde v průměru na branku Liberce (24,76), Oceláři jsou s počtem 25,62 na druhém místě. Nejvíce v zápřahu jsou brankáři pardubičtí - každý zápas čelí průměrně 32,35 střelám. Obranná fáze Pardubických tedy dovolí v průměru o 9 střel více, než vyprodukuje útok.

Ze všech hráčů v poli strávil na ledě nejvíce času Michal Vondrka z Chomutova (zhruba 589,5 minuty), z obránců je tímto hráčem Petr Čáslava z Pardubic (necelých 584 minut). Z hlediska průměru na utkání je premiantem obránce Brett Skinner z Chomutova (23:44 na zápas), nejlepší z forvardů je Vondrka na pátém místě (22:38). Více než 20 minut hraje každý zápas 40 hráčů. Z Třineckých je nejvytěžovanějším mužem obránce Milan Doudera, který na ledě už strávil 528 minut a 22 sekund (průměrně 20:19 na zápas), o více než půl hodiny více než druhý Linhart, který také odehrál všech 26 utkání. Nejvytěžovanějším útočníkem z hlediska absolutního počtu minut na ledě je Jiří Polanský, který strávil na ledové ploše letos už více než 465 minut. Z hlediska počtu minut na zápas je lídrem David Nosek (20 minut a 42 sekund) a útočník Jakub Klepiš (18 minut a 3 sekundy).

Neocenitelným a zároveň nepříliš spektakulárním příspěvkem týmové hře je bravura při vhazováních. Oceláři patří mezi týmy s nejlepšími centry na tuto disciplínu. Nejvyšší úspěšnost z třineckých hráčů má Kamil Kreps (neuvěřitelných 70 % - nejlepší úspěšnost z hráčů, kteří absolvovali aspoň 100 buly). Kreps však vinou zranění odehrál jen osm zápasů. Nejvíckrát se z Třineckých na buly sklonil Tomáš Plíhal – úspěšnost má stejně jako loni víc než 60 %. Nadpoloviční úspěšnost mají i další třinečtí hráči – Polanský, Rákos, Matuš nebo Kopecký.

Třinecký obránce Milan Doudera je aktuálním lídrem v hodnocení Radegast indexu. Má nejvíce ze všech extraligových hráčů – celkem 148 bodů. Ve 26 kolech rozdal 24 hitů a hlavně zblokoval 64 střel! Jednoznačně nejvíce ze všech hráčů, druhý Jan Hanzlík jich zblokoval 49. Více než 100 bodů v Radegast indexu nashromáždilo ještě dalších devět hráčů – obránci Výtisk z Liberce, Voráček, Holub, Trončinský a Kučný z Mladé Boleslavi, Hanzlík z Brna, Štich z Vítkovic. V elitní desítce je také dvojice útočníků – vítkovický Strapáč a litvínovský Trávníček. Druhý Ocelář v pořadí je na 14. místě Tomáš Linhart s 97 body. Nejvyšší počet hitů ze všech extraligových hráčů rozdal litvínovský Michal Trávníček (86), nejvyšší počet bodyčeků z třineckých hráčů absolvoval Tomáš Linhart (40).

Možná, že řada třineckých fanoušků má zafixováno, že samostatné nájezdy nepatří mezi nejsilnější disciplínu Ocelářů, opak je pravdou. Třinečtí ve 24. kole v Plzni prohráli na nájezdy (jediný gól plzeňskému brankáři Machovskému dal Jakub Klepiš) a byla to (počítáno s loňskou sezónou) první porážka při nájezdovém rozstřelu po pěti výhrách v řadě! Oceláři prohráli na nájezdy loni v 18. kole doma s Libercem a následovaly výhry: ve 31. kole v Liberci (na Štěpána rozhodl Orsava), ve 36. kole v Brně (svůj čtyřgólový večer zakončil Polanský), v pátém semifinále byla poražena Sparta (díky velkému comebacku Irgla) a v pátém finále s Litvínovem (rozhodl Dravecký). Tentýž muž zařídil i jediný letošní nájezdový úspěch doma s Mladou Boleslaví.

“Železní muži“ třinecké sestavy
Máme za sebou 26 kol a podobně jako v loňské sezóně pronásledují třinecké hráče nemoci, zranění a vynucené absence. Po polovině základní části můžeme říct, že pouze čtyři hráči nastoupili do všech zápasů Třineckých. Jsou jimi obránci Tomáš Linhart s Milanem Douderou a forvardi Jiří Polanský a Daniel Rákos.

Nájezdy a trestná střílení

Samostatné nájezdy rozhodovaly dvě utkání a to domácí zápas 12. kola s Mladou Boleslaví a utkání 24. kola v Plzni. V prvním zmíněném utkání domácí Oceláři vyhráli 2:1, všem šesti pokusům soupeřů čelil Šimon Hrubec, který tak vykazuje úspěšnost 83 %. V útoku se trefil Jiří Polanský (jednou ze dvou pokusů) a Vladimír Dravecký (jediný nájezd proměnil). Neproměnil dvakrát Zbyněk Irgl a jednou Jakub Klepiš. Ve druhém výše uvedeném utkání proti Plzni Třinečtí prohráli 1:2. Jediný gól Třineckých zařídil Jakub Klepiš, netrefil se dvakrát Polanský, jednou Chmielewski a Dravecký. V brance stál tentokráte Peter Hamerlík, který inkasoval dvakrát z pěti nájezdů (úspěšnost 60 %).

Trestná střílení byla v zápasech Ocelářů nařízena tři a všechna s negativním výsledkem pro Třinecké. V utkání 2. kola Peter Hamerlík neúspěšně čelil nájezdu karlovarského Vojtěcha Tomečka, v zápase 13. kola neuspěl s trestným střílením proti Branislavu Konrádovi v Olomouci Marek Růžička a v 18. kole v derby-zápase v Ostravě inkasoval Šimon Hrubec z nájezdu z hole Stanislava Balána.

Individuální statistiky – brankáři

Celkem 16 maskovaných mužů už dokázalo v této sezóně absolvovat zápas, v němž ani v jednom případě neinkasovali branku. Elitní čtveřice Daniel Dolejš z Vítkovic, Miroslav Kopřiva z Chomutova, Branislav Konrád z Olomouce a plzeňský Matěj Machovský takovýto zápas odchytala už třikrát. Hned v závěsu je se dvěma čistými konty (proti Chomutovu a ve Zlíně) třinecký Peter Hamerlík. Z hlediska úspěšnosti zákroků lize vévodí chomutovský Kopřiva, který jako jediný má úspěšnost vyšší než 93 procent. V závěsu je s úspěšností nad 92 procent kvartet Kacetl, Konrád, Dolejš a Rittich, přičemž Konrádovi a Rittichovi se úspěšnost od 13. kola zhoršila z výtečných hodnot přes 94 procent. Také z hlediska průměru inkasovaných branek na zápas je v čele statistik Kopřiva, který spolu s Konrádem a Kacetlem jako jediný má průměr inkasovaných gólů nižší než dvě celé. Z třineckých brankářů vykazuje nejlepší hodnocení Peter Hamerlík, s úspěšností 89,94 % je na 16. místě a s průměrem 2,45 gólů na utkání uzavírá elitní desítku extraligových gólmanů.

Čistá konta gólmanů:
3 – Daniel Dolejš (VIT), Miroslav Kopřiva (CHO), Branislav Konrád (OLO), Matěj Machovský (PLZ)
2 – Peter Hamerlík (TRI), Ondřej Kacetl (MHK)
1 – Tomáš Pöpperle, Jan Lukáš (oba SPA), Milan Řehoř, David Rittich (oba MLB), Martin Falter (KOM), Jan Strmeň (CHO), Brandon Maxwell (PCE), Libor Kašík (ZLN), Tomáš Závorka (KVA), Jaroslav Janus (LIT)

Peter Hamerlík je letos velkou oporou třinecké defenzivní činnosti. Muž, jež ukázal své kvality loni v play off, kde jej obětavý zákrok v pátém finále stál i zdraví, udržuje svůj level i v této sezóně. Přestože jeho statistiky nejsou mezi nejlepšími v extralize (soupeři mívají průměrně pouze kolem 24 střel, často však o to nebezpečnějších), v řadě zápasů svůj tým velmi podržel a vítězství, u kterých asistoval v brance, by bez jeho příspěvku těžko bylo dosaženo.