Trenér juniorů René Mucha: Předváděná hra i výsledky jsou přijatelné, ale stále jsme kritičtí

16.11.2022 · Martina Sikorová
Junioři za sebou mají první dva měsíce nové sezony a po reprezentační přestávce jsou znovu připraveni naskočit do extraligového kolotoče. Jak dosavadní průběh ročníku hodnotí hlavní trenér juniorského výběru René Mucha?

Oproti loňské sezoně, ve které se juniorům Ocelářů na startu vůbec nedařilo, zažívají třinečtí trenéři mnohem klidnější podzim. Juniorský tým zatím v 19 zápasech vybojoval 33 bodů a drží se na čtvrtém místě tabulky. „Určitě je tohle hodnocení pro nás pozitivnější než bylo před rokem. Ale oba trenéři, jak já, tak Jirka Juřík, jsme stále kritičtí. Myslím si, že předváděná hra i výsledky jsou pro nás přijatelné, ale na druhou stranu, když jsme teď viděli turnaj dvacítek v Ostravě…. tak prostě naše kritika je na místě.“

Juniorský tým prošel před startem sezony výraznější obměnou, pod Javorový se v průběhu léta stěhovalo hned 6 hráčů z jiných klubů, další část dodal loňský dorost. Sedlo už si v dračí kabině všechno, jak má? „Letos jsme i srpen měli trochu jiný než právě před rokem. Měli jsme tam naplánováno poměrně dost přátelských utkání, včetně pravidelného turnaje ve Varech, ale neměli jsme nakonec k dispozici tolik hráčů, kolik jsme si představovali. Někteří hráči proto odehráli více zápasů než jsme chtěli. Na druhou stranu byli hráči, jako třeba Adam Cedzo, kteří se nám de facto celý srpen neukázali a z reprezentace se k týmu přesunuli až těsně před začátkem soutěže. Takže některé věci jsme vyloženě tlačili až na poslední chvíli, ale na to se nebudeme vymlouvat. Prostě to tak je. Stejně každé utkání hrajeme v různých sestavách. Kluci jsou zranění, nemocní, někteří jsou ve Frýdku. Takže je to prostě klasický koloběh.“

Tým pod vedením trenéra Reného Muchy zatím v téhle sezoně vyhrál 10 zápasů, bodů ale mohl mít mnohem více. To by ale musel do zdárného konce dovést zápasy v Plzni a ve Zlíně, kde vedl už 2:0 a 3:0. Přesto nakonec slavili soupeři. „Určitě nás mrzí utkání v Plzni, protože jsme ho měli dobře rozjeté. Trochu se nám nelíbilo rozhodování jednoho z hlavních rozhodčích. Bohužel jsme se nechali strhnout, včetně nás na střídačce. Malinko to beru i na sebe, protože některé výroky, které se týkaly faulu našich hráčů a domácích, pro nás byly v tu chvíli nepřijatelné.“

Zdviženým prstem může být také pohled na počet udělených dvouminutových trestů. Oceláři hrají v oslabení vůbec nejčastěji z celého extraligového pelotonu. „My tu nedisciplinovanost rozdělujeme. Protože často to není klasická nedisciplinovanost. V některých zápasech naše fauly pramenily z nedovednosti na hokejce a místo odebrání kotouče je z toho sekání. Při špatném postavení v osobním souboji je z toho zase vysoká hůl. Takže to není klasická nedisciplinovanost, že někdo někoho nedobruslí a sekne ho přes nohy. Nicméně samozřejmě těch faulů byla strašná spousta a hrozně nás to mrzí, protože se shodou okolností vždycky staly v zápasech, které jsme měli velmi dobře rozjeté. Měli jsme výborné začátky i celé první třetiny. Ve Zlíně dokonce půlku zápasu. Proto je hrozná škoda, že nám tyto zápasy utekly.“

Nabízí se tedy otázka. Dají se vůbec takové zákroky a po nich následující vyloučení nějakým způsobem eliminovat? „V té dané chvíli se to ovlivnit nedá. Hráči tu danou situaci, osobní souboj, řeší na ledě sami a to my trenéři těžko ovlivníme. Na druhou stranu si to říkáme před každým zápasem, ukazujeme si fauly na videu a rozebíráme to. Bohužel si to pokaždé vybere někdo jiný. Není to tak, že bychom byli na někoho z hráčů vysazení. Protože když to vezmu za poslední tři zápasy, tyhle fauly udělalo snad devět nebo deset hráčů. Je to jejich rozhodnutí a bohužel, v té dané chvíli špatné. Věřím, že se to v dalších utkáních nebude opakovat.“

V následujících dvou týdnech čeká na juniory dlouhá série zápasů v Mini WERK ARENĚ, během kterých do Třince dorazí týmy z horních i spodních pater tabulky. „My jsme zatím většinu zápasů odehráli venku a teď nás čeká pět domácích zápasů. Na ty se hrozně moc těšíme. Doufám, že budeme úspěšní a ty body, které jsme nechali venku, si vezmeme zase zpátky. Samozřejmě teď bude záležet na tom, jak komu prospěla nebo neprospěla reprezentační přestávka.“

Jako první se v Třinci představí Hradec Králové a Pardubice, tedy dva týmy, které se drží na dvanáctém a třináctém místě tabulky. Na druhou stranu proti nim Oceláři venku urvali pouze bod. „Extraliga je vyrovnaná, určitě bych ale neřekl, že je kvalitnější než loňská. My jsme v podstatě odehráli jen jedno lehké utkání. V Olomouci nám vyšla první třetina a od nějaké 38. minuty se to jen dohrávalo. Ostatní zápasy byly vyrovnané. Co se týče Hradce a Pardubic, obě utkání se lámala až na konci. Proti Mountfieldu jsme prohráli o gól, v Pardubicích jsme v závěru srovnali a prohráli v prodloužení. Není lehkého soupeře a my prostě ty body v domácím prostředí musíme získávat."

Do těchto zápasů půjdou junioři po zhruba dvoutýdenní přestávce, kdy byla soutěž kvůli reprezentačním akcím přerušena a program hráčům vyplnily jen tréninky. Na co se zaměřili juniorští trenéři v Třinci? „Jednoznačně na kondici, protože nás teď do Vánoc čeká třináct zápasů. Nemůžeme polevit a v žádném utkání si vybrat nějakou slabou chvilku. Musíme být koncentrovaní. Taky doufáme, že se nám zase zpátky vrátí někteří hráči po zranění a zvýšíme konkurenci, aby opravdu do těch zápasů naskakovali hráči 100 % připraveni a tím pádem mohli podat co nejlepší výkon.“