Tomáš Suchánek: MS U18? Dělám pro to vše!

20.02.2021 · Martin Stebel
Je jedním z největších českých brankářských talentů ročníku 2003. V ocelářské hokejové organizaci působí TOMÁŠ SUCHÁNEK druhou sezonu a pokud na sobě bude i nadále poctivě pracovat jako doposud, může ho čekat velká kariéra. Hlavní ambicí pro aktuální ročník má jasnou - světový šampionát do osmnácti let v USA.

V minulém týdnu česká osmnáctka sehrála dva přípravné zápasy proti Slovákům. Nejprve o gól prohrála (4:5), na druhý den východním sousedům porážku oplatila (3:2): "Oba zápasy proti Slovákům jsme neodehráli vůbec dobře. Uvědomili jsme si, že do mistrovství světa musíme ještě extrémně zabrat. Světová špička je někde jinde. Pokud nechceme na šampionátu udělat ostudu, je třeba opravdu pořádně zabrat. Naštěstí ještě bude nějaký čas, abychom vše vyladili."

Dvaadvacátý ročník mistrovství světa hráčů do 18 let se uskuteční od 26. dubna do 6. května 2021 v amerických městech Frisco a Plano ve státě Texas: "Je to můj největší předsezonní cíl, který jsem si stanovil. Doufám, že nakonec budu nominován, šance je docela vysoká. Každý den pro to dělám v tréninku maximum. Kvalitní výkony ve Frýdku-Místku mi mohou tento sen splnit."

Pro talentovaného brankáře, který letos dostává pravidelně šanci v partnerském klubu třineckých Ocelářů, by eventuální start na MS byl prvním pobytem na území USA v životě: "Minulý rok jsem byl na neoficiálním MS hráčů do 17 let v Kanadě, ve Spojených státech jsem ale ještě nikdy nebyl. Je jasné, že prioritou je hokej, ale rád bych krom toho poznal některé jiné oblasti života v Americe. Mistrovství světa se ale bude konat v "bublině", budeme prakticky jen na hotelu a v arénách. Snad někdy bude šance Ameriku poznat víc. Je to zajímavá země, kterou bych opravdu v budoucnu rád prozkoumal."

Podle některých informací by světový šampionát osmnáctek mohli sledovat i fanoušci, byť ve výrazně omezeném počtu: "I kdyby tam bylo jen pár stovek fanoušků, bude to obrovské plus. V Evropě se všude hraje bez diváků, a je to někdy dost smutný pohled. Určitě bych byl rád, pokud by v USA do arény pustili lidi. Hokeji by to jen pomohlo."

Hlavním koučem českého výběru U18 je Jakub Petr. Gólman ocelářské organizace ale v národním týmu spolupracuje častěji s trenérem gólmanů, kterým je Václav Fürbacher: "Všichni trenéři se k nám chovají spravedlivě. Těžko srovnávat, jaký je rozdíl v klubu a repre. S panem Švaříčkem ve Frýdku-Místku pracuju celý rok, můžeme se zaměřit na různé detaily. Na srazu reprezentační osmnáctky jsem většinou jen týden, což je čas, za který se toho moc stihnout nedá. Teprve po turnaji většinou poznáte, na čem musíte zapracovat. V reprezentaci musíme ukázat vždy to, co jsme se předtím naučili v klubech."

Letošní brankářská jednička frýdecko-místeckých Rysů si přeje, aby na mistrovství světa necestoval jako jediný zástupce organizace: "Byl bych rád, pokud by někdo z našeho klubu jel také. Michala Ramika vždy trochu popichuju, ať na sobě maká ještě víc, ať dostane pozvánku do nároďáku. Je to ale poctivý kluk, myslím, že má šanci na mistrovství jet. Věřím, že by mu to mohlo klapnout."

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej