Start boje o zlato: Oceláři znovu proti Tygrům

17.04.2021 · Martin Stebel, Michal Samiec
Po dvou letech beze změny na opačných stranách barikády! Stejně jako v dubnu 2019, také tentokrát si to o nejcennější kov rozdají Oceláři a Bílí Tygří. Třinečtí mají víru, že výsledek konfrontace bude identický, Liberec je rezolutně proti. Zahajovací střetnutí vypukne v neděli od 18:00, duel číslo dvě bude na programu v pondělí od 17:00. Všechna utkání nabídne v přímém přenosu ČT Sport a O2 TV.

Sponzorem prvního finálového utkání mezi Oceláři a Libercem je společnost Romtes Service a.s.

Sponzorem druhého finálového utkání mezi Oceláři a Libercem je společnost Eni Austria GmbH, odštěpný závod Praha

Bílí Tygři Liberec

Tým zpod Ještědu zvládl dramatickou sérii proti Spartě. Hlavní trenér Patrik Augusta tak po sedmém duelu mohl zářit spokojeností: "Máme za sebou vynikající semifinále proti nejlepšímu týmu základní části. Viděli jsme kvalitní a velmi vyrovnaný hokej v každém utkání, třikrát se šlo do prodloužení, rozhodovaly maličkosti. Dnes jsme od první do poslední minuty hráli velice koncentrovaně. Skvěle jsme se zastupovali jeden za druhého a podržel nás výborný gólman. Hráči si zaslouží obrovský respekt, podali výkon na hranici svých možností."

Liberecký lodivod už před zahájením série skládá na adresu finálového rivala komplimenty: "Třinec je jednoznačný favorit, ale věříme, že série bude znovu vyrovnaná. Skončili druzí po základní části, zatím prožívají skvělou sezónu. Ve všech řadách navíc mají velmi kompaktní mužstvo. Rozhodně nás nečeká vůbec nic jednoduchého, ale budeme znovu bojovat a porveme se o to!"

Oceláře pochopitelně velmi dobře zná gólman Petr Kváča. Ten se v dosavadním průběhu letošních vyřazovacích bojů prezentoval vynikající formou: "Je to hodně pikantní, přece jenom jsem tam rok a půl prožil. Na sérii se hodně těším, bude to parádní hokej. Třinec vytvořil skvěle fungující tým a dlouhodobě jsou nahoře. Myslím si ale, že jsme na tom podobně. Budeme se s nimi muset nějak vypořádat, jako jsme to zvládli se Spartou."

Z kabiny Ocelářů

Finále netrpělivě vyhlíží Milan Doudera: "Od prvního dne letní přípravy si jdeme za tím, kvůli tomu jsme dřeli, abychom šli do finále. Byl to náš společný cíl. Semifinále s Boleslaví bylo extrémně náročné, museli jsme si šáhnout až na dno," říká člen první obranné dvojice a pokračuje na téma přítomnosti diváků v ochozech: "Je fajn, že alespoň někteří fanoušci budou v hledišti. Už v semifinále jsme na ledě vnímali fandění ze strany sponzorů, teď to snad bude ještě lepší, když nás podpoří z tribuny někteří skalní fandové."

K Ocelářům přišel už na jaře 2014, finálová účast pro něj tedy rozhodně není žádnou novinkou: "Je to už moje čtvrté finále. Máme zkušený tým, jsme docela dlouho pohromadě. Víme, co obnáší titul získat. Je za tím vždy hodně tvrdé práce a člověk potřebuje i štěstí. Máme skvělou partu a pokusíme se to znovu urvat na naší stranu."

V liberecké brance zřejmě bude Petr Kváča. Na něj Doudera vzpomíná v dobrém: "Strávili jsme spolu hodně času, bavili jsme se i mimo led, na výjezdech jsme spolu spali na pokoji, vídali jsme se i mimo sezonu. Mohu říct, že jsme dobří kamarádi, ale to jde teď samozřejmě stranou. Bude to těžká bitva, připravujeme se na to, pro něj to bude v podstatě první finále, takže na to bude nažhavený, natěšený a my budeme muset se tlačit do brány a co nejvíc na něj střílet, znepříjemnit mu to, clonit před ním, protože když puky vidí, dokáže je pochytat. Ale myslím, že si s tím dokážeme poradit. Máme natolik zkušené mužstvo, že se na to pečlivě připravíme."

Pikantní rodinné finále čeká Davida Musila. Nesmlouvavý třinecký tvrďák se v bitvě o zlato střetne proti o čtyři roky mladšímu bratrovi Adamovi. Ten je v současné době jedním z klíčových ofenzivních tahounů Liberce: "Těším se hrozně moc, zahraju si proti bráchovi a ještě k tomu o zlato. Volali jsme si po finále, samozřejmě jsme si pogratulovali. A teď do toho každý půjde s tím, že chce vyhrát. Nikdo to nebude chtít druhému pustit, to v žádném případě. Oba do toho dáme všechno. Chci vyhrát a na tom se nic nemění."

Musilovi po finále 2019. Zleva: Adam, táta František, David, máma Andrea. Foto: Lukáš Filipec

Sestavy soupeřů v minulém utkání:

HC Oceláři Třinec: Kacetl – Gernát, M. Doudera, M. Adámek, D. Musil, Kundrátek, Jaroměřský, Freibergs – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), M. Stránský – Rodewald, Marcinko, Hrňa – O. Kovařčík, Špaček, M. Kovařčík – Dravecký (A), Miloš Roman, Hrehorčák.

Bílí Tygři Liberec: Kváča – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, T. Hanousek, Havlín – Birner (A), Gríger, Lenc – J. Vlach, A. Musil, Bulíř – Najman, P. Jelínek (C), D. Špaček – Rychlovský, Šír, A. Dlouhý.

Termíny utkání: neděle 18. dubna od 18:00, pondělí 19. dubna od 17:00.
Místo utkání: WERK ARENA, Třinec
Onlajn přenos: onlajny.com
Přímý přenos: ČT Sport, O2 TV Sport

Statistika HC Oceláři Třinec Bílí Tygři Liberec
Bilance v Generali Česká play off TELH 11 zápasů, 8/3, skóre 35:15 11 zápasů, 8/3, skóre 30:20
Bilance doma/venku 6 zápasů, 5/1, skóre 21:5 6 zápasů, 5/1, skóre 18:7
Vzájemná bilance (play off) 13 zápasů, 7/6, skóre 33:28 (54% úsp.)
Vzájemná bilance (play off) – doma 6 zápasů, 4/2, skóre 18:10 (67% úsp.)
Lídr bodování Martin Růžička 11 (8+3) Michal Birner 12 (3+9)
Nejlepší střelec Martin Růžička 8 Michal Bulíř 6
Nejlepší nahrávač Michael Špaček 9 Radan Lenc 10
Nejproduktivnější obránce Ralfs Freibergs 5 (2+3) Ronald Knot 7 (1+6)